ТОП 10 Львів - наш рейтинг цікавих місць туристичного центру заходу України

Вітаємо, друзі! Весна остаточно закріпила своє панування на українських землях, розсилаючи сонячні «флюїди» в зголоднілі за подорожами серця. Звісно, більше на часі проблеми коронавірусу, але будемо сподіватися, що все мине і весняний карантин поставить крапку в цій трешовій історії. 

А, що ж далі?.. А далі, хапайте наплічника і гайда в мандри. Чому б не розпочати з зі старого доброго Львова? Кого-кого, а його точно ніколи не буває забагато. Ми підібрали ТОП 10 найвідвідуваніших місць, але, можливо, про деякі ви почуєте вперше. 

А на тих, хто дочитає до кінця, чекає цікавий бонус. Розкривайте ваші душі і пігнали назустріч місту Лева!..

Ратуша

65 м над землею, 714 сходинок, відчуття незримого остраху, яке змагається з цікавістю, але… Повірте, коли ви побачите місто Лева, наче на долоні, зрозумієте, всі зусилля того варті. Бути у Львові і не піднятися на місцевий «Біг-Бен» - майже «туристичний злочин». Недаремно, ми вирішили ознайомлювати вас із топовими львівськими цікавинками саме з Ратуші. Бо, якщо площа Ринок – серце Львова, то неважко здогадатися, де знаходиться його душа. Так, так все серйозно, адже перші згадки про Ратушу датуються 1381 роком, за історичними документами, тоді це була дерев'яна споруда. Якщо й далі вдаватися до низки подій, які відображалися й на архітектурі Ратуші, то часу піде багацько, тож не будемо занурювати вас у плетиво цифр, скажемо тільки, що змін у зв'язку з пожежами та війнами було дуже багато. 

Ратуша, яку ми бачимо сьогодні була зведена 1851 року, а 1852 було встановлено новий годинник. До речі, спочатку прямокутну споруду в стилі віденського класицизму місцеві жителі сприймали неоднозначно (чи не здається вам, що історія дещо нагадує ставлення парижан до Ейфелевої вежі?). На сьогодні, Ратуша є приміщенням міської ради, а по-справжньому туристичною візитівкою Львова вона стала тільки у 2000 році, коли було дозволено вільний вхід. А якщо ви турист(-ка) з творчою душею, вам по дорозі до «міста Лева на долоні» вдасться сповна насолодитися ще й різноманітними виставками художніх полотен, скульптурами та фотографіями, адже приміщення будинку нараховує 156 кімнат та 9 великих виставкових залів, тож не заблудіться. А коли підніметеся на останній поверх та відкриєте для себе чудову мить зустрічі з обличчям міста, зробите багацько селфі, зупиніться на хвилинку, закрийте очі та відчуйте всю барву Львова у своєму серці. Всього лише хвилинка, але з пам'яттю на все життя…

Детальніше про місце та як дістатись: https://find-way.com.ua/oblast/lvivska/lviv/ratushy-lviv

Високий Замок 

Яке ж Середньовічне місто і без згадок про замок? 

Львів під такий статус давно підпадає, тож і заперечень у нас не виникає. Із найвищою точкою також визначилися, безумовно, пальма першості за Високим замком. Незважаючи на те, що пам'ятка знаходиться в центрі міста, чим більше ви піднімаєтесь вгору, тим швидше потрапляєте під владу спокою та затишку. А коли підніметеся на оглядовий майданчик, будь ласка, стримуйте емоції щастя. Справа в тому, що ви там будете не одні, тож разом із іншими туристами можете створити емоційне цунамі. Тим часом, краєвид відкривається дійсно дивовижний – колоритні львівські будиночки, поза якими змійкою влаштувався ліс. 

Чому ж, власне, Високий замок? Замкова споруда в цьому місці дійсно стояла, але було це в XII-XIII столітті. Після низки руйнівних війн та переходу під владу різних країн, колись могутня споруда стала швидко руйнуватися. До нашого часу зберігся лише фрагмент стіни, яка слугувала південним муром двору між головними зовнішньою та внутрішньою брамами замку. А висотою в 413 м над рівнем моря, місцевість повинна завдячувати 300-річчю підписання Люблінської унії. Протягом 1869-1906 років було штучно створено земляний насип, який і став місцем для всіма улюбленого оглядового майданчика.

Детальніше про місце та як дістатись: https://find-way.com.ua/oblast/lvivska/lviv/vysokyi-zamok-lviv

Личаківський цвинтар 

Львів – місто з безліччю таємниць, хоча, на перший погляд, здається відкритим та розгаданим. Львів – місто, де час балансує на долонях вічності, між життям і... Яскравим прикладом такого балансу є Личаківське кладовище, а таємниць, якими огорнута його історія, повірте, не злічити. 

Одне з найстаріших кладовищ України, бере початок свого заснування з 1786 року. Це місце, де знайшли вічний спокій багато відомих особистостей як з України, так і різних куточків світу. На Личаківському кладовищі розміщено понад 500 скульптур і більше 300 000 поховань. Мине всього декілька століть і місце, яке раніше відводилося для поховання хворих на чуму, стане одним із найпрестижніших кладовищ. А надгробні пам'ятники виявляться справжніми пам'ятками мистецтва. Найкращі з них зроблені в другій половині 19 століття, як правило, на замовлення у відомих скульпторів. Популярним було й зведення великих родинних склепів, наприклад, склеп сімейства Барчевського.

Цікавою та проникливою є й історія різноманітних військових поховань. Наприклад, «Гірка повстанців 1863», «Меморіал Львівських орлят», де поховані молоді ополченці, які загинули в 1918 - 1919 році під час українсько-польської війни. А також знамените Марсове поле - військовий меморіал з 3800 похованнями радянських воїнів, побудований в 1974 році. Ось така коротенька історія про місце, яке не потребує зайвих слів.

Детальніше про місце та як дістатись: https://find-way.com.ua/oblast/lvivska/lviv/lychakivskyi-tsvyntar

Стрийський парк

Будете у Львові, обов'язково відвідайте місце, де у 1894 році відбувся перший, зіграний в Україні футбольний матч. Не полінуйтеся відшукати Шевченківську вербу, привезену прямісінько з Чернечої гори. А по дорозі ще й завітайте до єдиної в Європі дитячої залізниці, яка є частиною дивовижного паркового ансамблю. Такий він, різноплановий, вишуканий та колоритний – Стрийський парк.

Заснований в 1876-1979 роках архітектором Арнольдом Рерінгом, парк дивує та надихає. Тільки 40 тисяч кущів і рідкісних дерев чого варті (!) Парковий ансамбль розподілений на три частини. Спочатку вас зустріне неповторної краси арка, зведена в 1952 році. Помилувавшись її пишністю, приготуйтеся до зустрічі з естетичною вишуканістю нижніх партерів, верхньої тераси і лісопаркової зони.

А якщо ви маєте час, помилуйтеся ще й довершеністю штучного водоймища, в якому велично плавають лебеді. В цьому місці завжди велелюдно: закохані, діти, молодята, які обов'язково покладають квіти до пам'ятника національного героя Польщі Яна Кілінського, що знаходиться поблизу. Здавалося б, не так вже й спокійно довкола, але ніхто не заважає абстрагуватися та подумати про вічне.

Детальніше про місце та як дістатись: https://find-way.com.ua/oblast/lvivska/lviv/stryiskyi-park-lvova

Двір покинутих іграшок 

​Це не кадр з трилера, а цілковита реальність. Просто мешканцям однієї з багатоповерхівок Львова набридла сіра одноманітність, тож вони вирішили додати креативу. Так, виник музей формату open-air та перший в Україні двір покинутих іграшок.

А все починалося з двох забутих біля будинку іграшок. Місцевому жителю, Василю Петровичу, стало їх шкода, тож він помістив знайдене під дах всередині двору. Жителі будинку позитивно відгукнулись на таку ідею, тож згодом почали й самі приносити сюди непотрібні іграшки та й туристи не пасуть задніх. Відтак, колекція, яка на сьогодні нараховує близько 500 різнобарвних експонатів, бере свій початок із 2009 року.  У кожного двір покинутих іграшок викликає різні почуття. Для когось це місце, де можна відчути цікавість, для інших, навпаки, страх. Комусь надається можливість на мить повернутися в дитинство та вдихнути повітря безтурботності, а хтось просто відпочиває там душею, тож спростовувати дивовижність двору – марна справа.

Детальніше про місце та як дістатись: https://find-way.com.ua/oblast/lvivska/lviv/dvir-vtrachenykh-ihrashok-lviv

Цитадель 

​Не менш колоритно на фоні нашого топу виступає споруда з величною назвою та кривавою історією. Львівська цитадель, збудована у 1850-1856 роках. Споруда складається з головного корпусу триповерхової казарми та чотирьох веж-бастіонів, які ще прийнято називати вежами Максиміліана. Незважаючи на промовисту назву, в часи Першої світової та Другої світової війн укріплення в бойових діях не використовувалося, натомість, слугувало місцем, де знаходилися казарми австро-угорських, потім російських, далі польських, а пізніше й радянських військ.

На особливу увагу в історії Цитаделі заслуговує період, коли споруда була концентраційним табором для військовополонених «Stalag 328». На основі свідчень встановлено, що в таборі «Цитадель» за час його існування утримувалося більш як 280 000 військовополонених, з яких від голоду, хвороб, знущань та розстрілів загинуло понад 140 000 осіб. Після Другої світової війни на Цитаделі стояла радянська військова частина. Згодом, у 1979—1993 роках, там розміщувався «Науково-дослідний інститут інформатики та управління ВО „Електрон" (НДIІУ). А також в одній з веж-бастіонів було фондосховище Наукової бібліотеки імені Василя Стефаника.

На сьогодні, вежа-бастіон, що знаходиться на Познанській (Пелчинській) горі перебуває в руїнах, тоді як інша, розміщена також на цій горі, має цілком задовільний стан. З 2007 року східну вежу-бастіон («Вежа смерті» - приміщення, де проходили наймасовіші страти військовополонених) було переобладнано у п'ятизірковий готель «Citadel Inn» з рестораном. А 10 жовтня 2012 року Цитадель внесли до реєстру пам'яток місцевого значення.

Детальніше про місце та як дістатись: https://find-way.com.ua/oblast/lvivska/lviv/hotel-tsytadel-velyka-maksymilianska-vezha-2-lviv
https://find-way.com.ua/oblast/lvivska/lviv/pokynuta-maksymilianska-vezha-fortyfikatsiinyi-kompleks-tsytadel-lviv
https://find-way.com.ua/oblast/lvivska/lviv/pokynuta-maksymilianska-vezha-fortyfikatsiinyi-kompleks-tsytadel-lviv

Собор Ольги та Єлизавети 

Якщо вийдете із залізничного вокзалу, відразу навпроти помітите споруду, виконану в неоготичному стилі - храм Святих Ольги і Єлизавети або костел Святої Ельжби.

Будівництво храму розпочалося у 1903 році за наказом імператора Австро-Угорщини Франца-Йосифа І, в пам'ять про свою улюблену дружину Єлизавету або «Сісі», яка загинула від рук терориста у 1898 році. Костел будувався під керівництвом архітектора Теодора Талевського протягом восьми років. Таке тривале будівництво виявилося недаремним, адже в храмі ідеально поєдналася Північнонімецька і готична архітектура з «домішкою» романського стилю. Але через кілька років для споруди настали важкі часи. Артилерійські обстріли під час польсько-української війни 1918-1919 років. Часті обстріли в період Другої світової війни, які значно пошкодили стіни храму. Закриття костелу в 1946 році та період тривалого запустіння, який завершився тільки в 1991 році, коли його передали під патронат української католицької церкви.

На відновлення храму Святих Ольги і Єлизавети витратили багато часу, але всі зусилля були того варті. Щоб переконатися в красі та водночас загадковості цієї споруди, завітайте до храму в будь-який день з 8:00 до 19:00. Крім цього, не забудьте відвідати оглядовий майданчик, встановлений на одній із башт величного храму, створеного в ім'я кохання.

Детальніше про місце та як дістатись: https://find-way.com.ua/oblast/lvivska/lviv/kostel-sv-elzhbety

 Криївка

Гасло наступного топового місця – «Слава Україні!». І мова йтиме не про величну споруду, яка стала місцем зібрання борців за свободу, ні. Ресторан-кнайпа «Криївка» - улюблений для більшості львів'ян і туристів заклад, який вперше відчинив двері у вересні 2007 року. А вже через рік ресторан відвідали понад 80 тисяч людей!
 
У чому ж його популярність? По-перше, в колоритному дизайні, адже приміщення, яке знаходиться на площі Ринок у підвалі одного з будинків, оформлене у вигляді польової криївки УПА. По-друге, в смачній та водночас незвичній польовій кухні. І, найголовніше, третє правило – наповнений свободою український дух. Цей дух можна відчути після першого кроку до ресторану. Багато чого вас здивує: спеціальне гасло-пароль та чарка медовухи (лише для іноземців) перед входом, вільне користування зброєю та фішка закладу – смачне галицьке пиво з дивною назвою «Зеник». Не хвилюйтеся, а просто ловіть хвилю справжніх українських емоцій, вони незабутні.

Детальніше про місце та як дістатись:  https://find-way.com.ua/oblast/lvivska/lviv/kryivka-lviv

Базиліка Пресвятої Діви Марії 

Єдиний цілісно збережений об'єкт архітектури готики у Львові – костел Успіння Пресвятої Діви Марії, також його називають "митрополичою базилікою" або Латинським кафедральним собором. Храм є однією з домінант центральної частини міста та входить у ТОП 7 найдавніших храмів Львова. В той час як вежа собору, висотою у 66 метрів – одна з найвищих споруд історичного центру міста.

Відомо 8 дат початку будівництва собору, починаючи з 1344 року і завершуючи 1380 роком, як і безліч версій про обставини його заснування. Одна з яких пов'язує будівництво храму із включенням Галичини у склад Польського королівства у часи Казимира ІІІ (1340-ві рр.) та датою надання Львову Магдебурзького права (1356 р.). Будівництво костелу тривало понад 130 років і завершилося у 1481 році. У давні часи він використовувався спільно німецькою і польською громадами міста. Досить часто храм зазнавав реконструкції. Найсуттєвіші зміни відбувалися в період 1527 року, внаслідок великої міської пожежі, у 1760-1776 роках, а також на початку ХХ століття.  

Протягом радянського періоду собор був одним із трьох діючих храмів Львова. Починаючи з 1998 року, спільно українцями і поляками в храмі проводилися різні ремонтні роботи. Сьогодні костел Успіння Пресвятої Діви Марії залишається місцем паломництва. Тут відбуваються служби українською і польською мовами. А вівтар, чудові розписи та вітражі захоплюють око та чарують душу.

Детальніше про місце та як дістатись: https://find-way.com.ua/oblast/lvivska/lviv/bazylika-uspinnia-presviatoi-divy-marii-lviv

Шевченківський гай 

Про важливість цього унікального музею під відкритим небом краще розкажуть цифри. Експозиція музею нараховує 124 пам'ятки архітектури, котрі об'єднані в 54 садиби. Додайте ще 20 000 предметів побуту та ужиткового мистецтва. При цьому, не забудьте, що територія музею площею 36 га (а якщо із парком, взагалі 84 га) умовно розділена на шість етнографічних зон або міні-сіл: «Бойківщина», «Лемківщина», «Гуцульщина», «Буковина», «Поділля» і «Львівщина». Кожна етнографічна зона складається з 15-20 пам'яток народної архітектури, наприклад, рідкісних дерев'яних церков, яких у музеї нараховується 6 та найстарішого експонату – селянської хати 1749 року.

Створенням музею просто неба займався відомий український вчений Іларіон Свенціцький. Роботу він започаткував наприкінці 20-х років XX століття, а відкрили музей лише в 1971 році.

Своїм першим експонатом музей повинен завдячувати досліднику стародавнього українського мистецтва Михайлу Драгану. Дослідник звернувся до митрополита  Андрея Шептицького  та його брата блаженного Климентія Шептицького. Завдяки їх клопотанням, у 1930 році в селі Кривка було розібрано дерев'яну церкву Святого Миколая 1761 року будівництва. Церкву перевезли та зібрали у Львові. Сьогодні цей храм є однією з найбільш відвідуваних споруд на території всього Шевченківського гаю.  До речі, з назвою музею також не все так просто. Всім добре знайома назва Шевченківський гай, ніколи не мала офіційного статусу. «Музей народної архітектури і побуту імені Климентія Шептицького», саме так буде правильно. Але для більшості львів'ян та туристів, Шевченківський гай – місце, де можна сповна поринути в історію країни, тож не звертаймо увагу на формальності, а просто відпочиваємо на радість життю.

Детальніше про місце та як дістатись: https://find-way.com.ua/oblast/lvivska/lviv/shevchenkivskyi-hai-muzei-narodnoi-arkhitektury-i-pobutu-sheptytskoho-lviv

І… Місце під знаком «бонус»

Музей "Тюрма на Лонцького" 

Звісно, це місце не зрівняється з популярністю Стрийського парку, не кажучи вже про Ратушу, але щось в ньому таки є. Саме тому, ми вмикаємо в собі Нострадамуса і стверджуємо, що через декілька років Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» набере своєї популярності. 

А поки цього не сталося, наше завдання зацікавити вас цим таємничим місцем, яке, безперечно, варте більшої уваги туристів.  Приміщення музею-меморіалу в XX столітті слугувало політичною в'язницею, яка активно використовувалася польською, радянською та німецькою владами. Серед низки відомих в'язнів були навіть Степан Бандера та Юрій Шухевич. Будівля в стилі неоренесансу, за проєктом архітектора Юзефа Яновського, таїть у своїх стінах безліч жаху, проте, не треба боятися погляду крізь час, адже знання історії – кращий спосіб уникнути майбутніх помилок.

Приміщенням із правоохоронними функціями тюрма була до 1991 року. А з 28 червня 2009 року, завдяки зусиллям місцевої влади та громадськості, відбулося відкриття першого етапу експозиції Меморіалу «Тюрма на Лонцького». 

Перший етап експозиції має три сюжетні лінії: історія споруди, в'язничний побут та масові розстріли в кінці червня наприкінці 1941 року. До огляду відвідувачів підготовлені: пропускний пункт, тюремні камери, зокрема, «камера смертників», кабінет слідчого, фотолабораторія та інші приміщення в'язничного побуту. Частину тюремних камер обладнано в експозиційні зали. В коридорах вмонтовано стенди, на яких подано історію будівлі, прізвища частини розстріляних в'язнів та тексти документів, які регламентували перебування в цій тюрмі у різні періоди. Приготуйтеся, що в кінці експозиції прослухаєте життєві історії, огорнуті жахом реальності, адже на фоні стели пам'яті закатованих в 1941 році, лунає «усна історія» — записи спогадів колишніх в'язнів.

Ознайомитися з історією музею можна в будь-який день тижня. З понеділка по суботу з 10:00 до 19:00, а в неділю з 10:00 до 17:00. Відмітимо, що вхід та екскурсія музеєм безкоштовні. Цікаво й те, що екскурсії проводяться не тільки українською, але й англійською, російською та польською мовами. Якщо надумаєте завітати групою понад 10 осіб, треба скористатися послугою попереднього запису.

Детальніше про місце та як дістатись: https://find-way.com.ua/oblast/lvivska/lviv/muzei-tiurma-na-lontskoho-lviv

Автор: Альона Руденко

1
Поліська туристична стежина
ТОП 10 Київ - наш рейтинг місць столиці, які треба...