Радехів

Радехів
Радехів – галицька terra incognita
 
Радехів – невеличке містечко Львівської області та центр об’єднаної територіальної громади, що знаходиться на шляху між Львовом та Луцьком. Місто, яке кожен міг пізнати заочно, купуючи йогурти “Галичина” чи цукор “Diamant”. Проте воно цікаве не йогуртами єдиними.
 
Історія
Перші письмові згадки про місто датуються 1472 роком, а з 1912 року – Радехів став повітовим містечком. Для кожного це місто було чимось своїм: для графа Станіслава Бадені – родинним гніздом, для українців та поляків – містечком, для євреїв – штетлом (все ж типовим та провінційним як і більшість подібних міст в Галичині).
 
Легенди
Воно оповите різними легендами та історіями. Наприклад, існує легенда про довгі тунелі від графського палацу, якими таємно можна покинути місто. Ще досі ніхто не розуміє, чому на гербі міста весь час було і залишається всевидяче око. Радехів – таємний центр масонів? Сюди варто завітати, оскільки це дуже зручно з точки зору логістики. Якщо ви подорожуєте зі Львова до Луцька або з Червонограда у Броди, то по дорозі можете зупинитися і прогулятись Радеховом протягом двох годин.
 
Маршрут цікавих місць
Перше, що варто відвідати – це колишній Народний Дім, збудований на кошти українців у 1912 році для культурних та освітніх потреб української громади міста, а тепер це міська бібліотека, що розташована на вулиці Львівській 12. Біла будівля з вежею та плиткою з візерунками вишивки має елегантний вигляд, а поруч неї стоїть статуя лева.

Через дорогу ви побачите червоний будинок, у якому колись було польське товариство «Сокіл». Пройшовшись трохи далі по вулиці Шептицького, що знаходиться між згаданими будинками, ви побачите колишню будівлю повітового староства, де-не-де з-під асфальту можна угледіти бруківку, а також поруч колишні польські вілли.

Не зупиняйтеся і йдіть далі по вулиці – дійшовши до її кінця ви побачите вимощену каменем стару дорогу на Львів, тоді поверніть праворуч і прямуйте просто прямо доки не побачите кладовища. Це історико-меморіальний комплекс «Старий цвинтар», що був відновлений силами громади міста у 2017 році.  На цьому цвинтарі є старі українські та польські поховання, радянський меморіал загиблим у Другій світовій війні, а також тимчасово зберігаються єврейські надгробні плити, які місцеві активісти знайшли під покриттям стежки цього кладовища і перенесли звідти. Ідіть прямо до іншого виходу із цвинтаря доки не дійдете до брами, тоді поверніть ліворуч (ви пройдете біля поліклініки, де колись був костел, в якому за легендою за день до його руйнування грав орган, і прямуйте прямо.

Та стіна, яку ви побачите – це колишня огорожа від графського парку. Старожили розповідають, що колись у цьому місці було дуже багато різних екзотичних рослин, каруселі, а щонайголовніше – чудова оранжерея, яку граф придбав на Відні на виставці. Вона ще досі існує, хоча і в жалюгідному стані, проте її варто побачити, оскільки саме таких споруд є тільки 2 у світі: в Радехові та у Відні. Якщо її буде складно знайти в нетрях парку, то попросіть допомоги у місцевих мешканців.

Опісля обов’язково прогуляйтеся проспектом Відродження (по-народному «стометрівкою»), де ви побачите будівлю старої пошти, в якій зараз є кафе, магазини та аптека (історичний центр Радехова ще в австрійські часи); міську раду, що у минулому була житлом єврейського лікаря; пам’ятник Шевченку; а трохи далі статую ангела. Прямуйте до церкви Св. Миколая. Там буде дві споруди, з яких та, що велика, збудована у 1991 році, а менша - у 1918 році.

Обов’язково прогуляйтеся вулицею Лесі Українки, що була колись єврейською частиною міста та де знаходиться критий базар із червоної цегли із всевидячим оком на фасаді. Також можете подивитися на колишні єврейські будинки та магазини, а де-не-де знову побачити стару бруківку, що «ховається» під асфальтом. Там ви зможете побачити житловий будинок, що у минулому був синагогою (він вирізняється фасадом і має арочну браму).

Якщо у вас буде трішки більше часу, то можете прогулятися до вулиці Хмельницького, де розташована будівля синагоги та багато колишніх єврейських будинків. Після тотального знищення єврейської громади міста більшість їх житлових та релігійних споруд залишилися без нагляду. Також пройдіться до вул. Стоянівської (дорога на Луцьк), де розташована занедбана стара будівля колишнього пивзаводу (ХІХ ст). Хоча у місті не зберігся палац та костел, які могли б зачаровувати кожного туриста, проте Радехів не втратив усієї своєї історичної спадщини. У ньому можна віднайти для себе щось цікаве та просто насолоджуватися спокійним перебуванням у місті.

Як дістатися?
1. Найпростіше дістатися автобусами, які курсують кожні 30 хв зі Львова (АС-2, Північна) або з Луцька (із головного автовокзалу). В основному автобуси сполученням Львів-Луцьк, що роблять зупинку в Радехові.
2. Також можна доїхати до міста автобусом із Бродів чи Червонограда (сполучення Червоноград-Броди)
3. Поціновувачі «Укрзалізниці» зможуть дістатися електричкою, що курсує вранці та ввечері (час потрібно уточняти на приміському вокзалі)
4. Також через Радехів курсує поїзд Ковель-Чернівці, який проїжджає через Луцьк, Львів, Івано-Франківськ та Чернівці
 
Автор: Іван Антонюк
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support