Будинок Городецького, Київ

3632

Координати: 50.4450572, 30.5286348
Тип місця: Архітектура
Парковка: Відсутня
Доступність для людей з вадами руху: Так
Будинок Городецького, Київ Будинок Городецького, Київ Будинок Городецького, Київ Будинок Городецького, Київ
Будинок із химерами — будівля, що була створена в XX столітті та прикрашена скульптурами в тематиці тваринного і підводного світу. Візитівка талановитого архітектора Владислава Городецького. Свою назву «Будинок із Химерами» отримав саме завдяки архітектурному оздобленню.
 
Архітектура, оздоблення та внутрішня краса
Сам будинок було спроектовано у формі куба. Також цікавий факт, що зі сторони площі Івана Франка він має 6, а зі сторони вул. Банкова — три поверхи. Дім було облаштовано сімома електрифікованими квартирами: декілька дво- та трикімнатні на першому поверсі, восьмикімнатна — на третьому та шостому, шестикімнатна — на другому, дев’яти кімнатна — на п’ятому та десяти кімнатна — на четвертому. Також у розпорядженні мешканців було все, що задовольняло всі їхні забаганки: винні погреби, дві стайні, холодильник-льодовик, пральня та корівник.
 
Фасад та стіни оздоблені десятками скульптурами в стилі модерн. Крокодили, носороги, олені, антилопи, слони, змія, кремезні вусаті коропи та дуже багато іншого. Проте це ще не кінець, якщо уважно придивитись, можна побачити пантеру, що кидається на орла. Орел, у свою чергу, трішки схожий на дракона. Всі скульптурні оздоби за особистими ескізами Владислава Городецького зробив його хороший друг, міланський скульптор, Еліо Саля. Голови крокодилів, антилоп та слонів вбудовані в стіни, а останні з них водночас є водостоками. На куті будівлі сховався пітон та на даху гордо стоять морські чудовиська і нереїда.
 
Внутрішнє оздоблення є прямим віддзеркаленням зовнішнього вигляду будинку. Художником інтер’єру виступив брат скульптора - Еудженіо Саля. Саме він є автором приголомшливої краси всередині. Вздовж сходів — панно, а парадний вестибюль у вигляді морського дна. На даний час хол є перлиною внутрішнього оздоблення: гігантський спрут, вкритий перламутровими черепашками — видовище шалене. Скульптурна композиція з двох величезних переплетених між собою риб із вмонтованими плафонами з електричними лампочками розташована у центрі сходів. Гірлянди дичини, рушниці, оленячі роги та мисливські трофеї, кинджали й фляги, поряд з образом Діани-мислительки виражають захоплення господаря, які прикрашають стіни. Стеля прикрашена ліпниною з ананасами. Після реставрації внутрішнє оздоблення набуло колірного оздоблення. Також після цього головні сходи прикрашені фресками з газелями. У вестибюлі плафон у вигляди морської зірки. Зверху зі стелі на візитерів спостерігають витіюваті химери. Всі приміщення оздоблені розписом на стінах, різними трофеями та скульптурами, встановлені каміни відомої німецької фірми Мейсон. Відвідувачі уявляли себе наче на морському дні, коли заходили в парадний вестибюль.  Найрозкішніше прикрашена була квартира самого архітектора.
 
Архітектор
Лешко Дезидерій Владислав Владиславович — український та польський архітектор, підприємець, меценат. Батько не лише будинку з химерами, а й Собору святого Миколая. За життя назвали його київським Гауді.
 
Історія
Владислав Городецький купив наділ землі на вул. Банкова, 10 майже за безцінь, бо вважалась непригодною для будівництва через дуже крутий схил. Він зміг доцільно використати земельний наділ та впоратися зі складними земельними умовами. Для того, щоб зміцнити фундамент майбутньої будівлі було вбито близько 50 бетонних набивних паль (їх розробив інженер Антон Страус) на глибину 5 метрів та зверху поклали бетонні «подушки».
 
Основою для будівництва було обрано бетон (в основному). Відомо, що для будівництва архітектор витратив близько 65-ти тисяч карбованців. Всі основні роботи було завершено в період з 1901-1903, окрім прикрашання парадних сходів. Апартаменти в новому домі, який надзвичайно став популярним, були вищої категорії. Не вважаючи на те, що орендна плата була досить високою, охочих оселитися тут було чимало. Наприклад, мешканцем був Всеволод Голубович — прем’єр-міністр Української Народної Республіки в 1917-18 роках.

На жаль, через певний час Городецький змушений був закласти будинок під заставу. Він думав, що це лише на деякий час, але як виявилось — ні. В 1911 році поїхавши на полювання до Африки й опинився в скрутному фінансовому становищі. Вже у 1913 році відомий будинок із химерами був у власності Товариства бурякоцукрового заводу, що очолював інженер Данііл Балаховський.

За радянських часів будівлю націоналізували. Певний час тут був штаб для військово-трудової дружини, а потім займало Ветеринарне управління військового округу, а з 1948 року — відомча поліклініка №1. До речі, поліклініка проіснувала аж до 2000-х років. До цього часу шедевр Городецького сильно втратив свою привабливість.

Реставрація будинку відбулась лише після того як через весь будинок з’явилась тріщина шириною в 40 см на перетині фундаментів. Відновлення легендарного витвору мистецтва тривав два роки (2002-2004). Після фундаментального ремонту третій, четвертий і п’ятий поверхи переобладнали під простір для проведення заходів за участю Президента України, а службові кабінети Церемоніалу президентського Секретаріату розташували на першому і другому поверхах.
 
Зараз у всіх охочих є можливість побачити на власні очі творіння Владислава Городецького, але треба попередньо замовити екскурсію.
 
Автор: Софія Півторак
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (0)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support