Музей природи університету Каразіна, Харків Музей природи університету Каразіна, Харків Музей природи університету Каразіна, Харків Музей природи університету Каразіна, Харків Музей природи університету Каразіна, Харків Музей природи університету Каразіна, Харків Музей природи університету Каразіна, Харків Музей природи університету Каразіна, Харків Музей природи університету Каразіна, Харків Музей природи університету Каразіна, Харків Музей природи університету Каразіна, Харків Музей природи університету Каразіна, Харків Музей природи університету Каразіна, Харків Музей природи університету Каразіна, Харків Музей природи університету Каразіна, Харків Музей природи університету Каразіна, Харків Музей природи університету Каразіна, Харків Музей природи університету Каразіна, Харків
Музей природи Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна наразі є одним з найстаріших музеїв Європи.

Історія
У 1805 році, коли вже був відкритий Харківський імператорський університет, починається створення колекції «Натуральних предметів»: 125 опудал птахів, 36 морських їжаків, 18 морських зірок, 100 примірників коралів, кілька тисяч раковин молюсків, 540 жуків, 235 метеликів, 520 штук мінералів. Згодом, у 1807 році колекція об’єднується у державний Музей природознавства. З плином часу кабінет музею був поділений на зоологічний і мінералогічний. До свого 100-річного ювілею музей був перетворений у Зоологічний музей.

Зоологічний музей
На початку ХХ століття Зоологічний музей почав освоювати нові площі, переселившись в будівлю колишнього студентського пансіонату, побудованого в 1901 році за проєктом архітектора В. В. Величко. Раніше колекції музею широко використовувалися в навчальному процесі: зоологічні об'єкти були ретельно підібрані відповідно до тематик, та читалися курсами лекцій, велика кількість наочних посібників використовувалося для практичних занять зі студентами. Але на жаль, в 20-30-ті роки ХХ століття, під час різних перетворень університету зоологічному музею було завдано великої шкоди. Багато найцінніші експонати розбиралися по кафедрах, а решта безперервно, - «цілими оберемками», як говорили старожили, носили на лекції в аудиторії. Приміщення не були пристосовані для зберігання і показу експонатів, не було наглядачів, єдиний екскурсовод водив по залах музею тільки шкільні екскурсії. У тісноті, тисняві розбивалися скла вітрин, ушкоджувалися експонати. Чи не більшою ретельністю відрізнялися і студенти на практичних заняттях. Так що Зоологічний музей вийшов з періоду 1917-1937 років дуже у поганому стані. Однак з 1937 року становище змінилося на краще. Музей став називатися Музеєм дарвінізму, в ньому створили два відділи: відділ класичного дарвінізму і відділ походження людини.
 
До 1955 року колекція музею поповнилася новими цінними експонатами: шкурами індійського слона, барса, гімалайського ведмедя, диких кабанів, косуль, левів, туру кавказького, сибірського козерога, бухарського оленя, ему, більш ніж двомастами екземплярами різних птахів, рептилій, комах та ін. переважна більшість цих матеріалів експонувалося, а решта розглядалися як фонд для майбутнього розширення музею, оскільки він тоді вже налічував понад 200 000 експонатів, з більшою або меншою повнотою відображає склад фауни різних зо географічних областей. Шляхи отримання експонатів для музею були різними.

Колекція розширювалася, фонди росли, а місця для експозиції та зберігання експонатів катастрофічно не вистачало. У будівлі одночасно з музеєм розташовувалися економічний і біологічний факультети. І нарешті в 1962 році, завдяки зусиллям директора В. Н. Грубанта і великої підтримки тодішнього проректора Університету професора В. І. Астахова музей поступово став заселяти будівля повністю. У 1964 році в це приміщення було переведено і мінералогічний музей. Так з'явився Музей природознавства - нинішній Музей природи.
 
Мінералогічний музей
Перед об'єднанням з Зоологічним музеєм, мінералогічний музей знаходився на кафедрі мінералогії геологічного факультету і до 1964 року розміщувався в невеликому будиночку. Через нестачу площі в музеї виставлялася для огляду всього третина колекцій. Адже він налічував близько 20 000 штуфів мінералів з різних родовищ земної кулі! У перші 35 років існування музей поповнювався слабо, головним чином одиничними і до того ж випадковими зразками, що надходили від приватних осіб. Єдине велике поповнення надійшло в 1842 році від Петербурзького університету: колекція в 1118 штуфів різних мінералів, частиною вітчизняних, але головним чином зарубіжних.

Кращі часи для музею настали після 1842 року. У цей період музей систематично поповнювався, частково з зборів співробітників кафедри, але головним чином за рахунок надходжень від приватних осіб і придбання колекцій за кордоном. Щорічно надходило до кількасот зразків мінералів, а в окремі роки понад 1000 зразків. В результаті в 1906 році музей нараховував понад 15 000 зразків.

Після революції 1917 року, починаючи приблизно з 1930 року і по 1955 рік, музей дуже інтенсивно поповнювався колекціями вітчизняних мінералів. Поповнення відбувалося за рахунок зборів наукових співробітників геологічного факультету та Науково-дослідного інституту геології. Найбільшим надходженням в мінералогічний музей в XX столітті є колекція В. Я. Дмитрука, яка налічує 1000 одиниць різних мінералів з різних регіонів колишнього Радянського Союзу, отримана в дар за заповітом колекціонера в 1986 році.

Експозиція
У нас час музей є одним з самих великих науково – дослідницьких та навчальних центрів в Україні, веде пропаганду наукових та екологічних знань. Нинішній музей природи займає площу близько 4 тис. кв.м. У наукових фондах музею зберігаються близько 250 тисяч експонатів з усього світу. Це опудала і тушки, черепи, скелети, яйця птахів, вологі і сухі препарати різних тварин, комахи, зразки гірських порід і мінералів, викопні рештки і скелети, муляжі, гіпсові зліпки вимерлих тварин. У 23 залах музею розгорнуті експозиції чотирьох відділів: геологічного, безхребетних і хребетних тварин, еволюції органічного світу та охорони природи.
 
Тут представлена ​​багатюща - понад 110 000 примірників - колекція комах. Крім того в музеї демонструється чудова колекція молюсків, раковин і коралів, а також зібрана найбільша в Україні колекція мавп - 90 експонатів 51 виду, деякі з них потрапили в музей ще в першій половині XIX століття.\
 
Тут представлена ​​найбільша в Україні колекція птахів. Частина її куплена університетом у одного з колекціонерів в Полтавській області. Є дуже цікаві діорами: наприклад, карбонатна печера створює відчуття перебування десь всередині гори під землею, де зі стелі капають краплі, утворюючи сталактити, і на дні печери виростають сталагміти.

Працівники музею знайшли в Харкові вдову першовідкривача російських алмазів і купили у неї весь архів. Алмази утворюються при швидкому підйомі магми при високому тиску і температурах і зустрічаються в кімберлітових породах. Родовище алмазів має форму трубки, яка називається «трубка вибуху». Така трубка була відкрита в 50-х роках під час однієї з експедицій. Тут же була дана телеграма Н. С. Хрущову: «розкурити люльку миру. Тютюн виявився відмінної якості ». За цю знахідку начальник геологічної партії Ю. І. Хабардіним був удостоєний Ленінської премії, а селище, де були знайдені алмази, назвали Мирним.

Як дістатися?
Музей знаходиться за адресою вул. Трінклера 8, до нього можна дістатися на метро (станція Держпром), і від нього 5 хвилин пішки.
 
Автор: Євгенія Міняйленко
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (3)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support