Спасо-Преображенська церква, Садиба Наталівка

9574

Координати: 50.0742735, 35.2886117
Тип місця: Архітектура, Релігійне
Вхід: Безкоштовний
Парковка: Не облаштована
Доступність для людей з вадами руху: Не облаштовано
Цікавість: Загальна
Спасо-Преображенська церква, Садиба Наталівка Спасо-Преображенська церква, Садиба Наталівка Спасо-Преображенська церква, Садиба Наталівка Спасо-Преображенська церква, Садиба Наталівка Спасо-Преображенська церква, Садиба Наталівка Спасо-Преображенська церква, Садиба Наталівка Спасо-Преображенська церква, Садиба Наталівка Спасо-Преображенська церква, Садиба Наталівка Спасо-Преображенська церква, Садиба Наталівка Спасо-Преображенська церква, Садиба Наталівка Спасо-Преображенська церква, Садиба Наталівка

Спаський Храм розташований поблизу композиційного центру Наталіївського парку, на стику вікової діброви, соснового бору та каштанової алеї, що тягнеться від парадної арки. Був закладений у 1911 році за задумом того ж Олексія Щусева і вже в 1913-ому році його завершили та освятили. При вході у храм можна побачити викарбуваний текст:


«Царь славы. В лето от создання мира 7419, от рождения же Господа Нашего Иисуса Христа 1911, месяца июня в 29 день, в царствование императора Николая II Александровича, в имении Натальевке, в присутствии владельцев имения действительного статского советника Павла Ивановича Харитоненко с супругой Верой Андреевной, сына их Ивана Павловича, дочери их Елены Павловны Олив с супругом Михайлом Сергеевичем и Наталии Павловны, светлейшей княгини Горчаковой с супругом Михаилом Константиновичем, внучек их Ирины и Веры Стенбок, заложєн храм сей во имя Всемилостивейшего Спаса в знак милости Божей, явленой роду Харитоненко. Строитель храма академик Алексей Щусев, помощник архитектора Алексей Рухлядев. Освящен храм сей лета 1913 месяца июля в 7 день.»

Храм виконаний в стилі псковсько-новгородського зодчества. Зовнішні стіни церкви прикрашені шістнадцятьма рельєфними розетами з зображенням святих та декоративним орнаментом за ескізами видатного скульптора О. Т. Матвєєва. Також у кладку стін були вмонтовані середньовічні рельєфи, привезені з Європи. Над головним входом у неглибокій ніші поміщена мозаїчна ікона із зображенням Христа — Вседержителя. Червоними буквами грецькою мовою на ній виведено слово «Пантократор». Автор мозаїки — Микола Костянтинович Реріх. За типом церква — це одноглавий храм з асиметричною формою плану. Виконаний з цегли і облицьований блоками з вапняку. Імена творців Наталіївського шедевра викарбовано на одному з блоків.


У 1913 році для храму за замовленням Павла Івановича Харитоненка скульптор Сергій Коньонков виконав на південному фасаді церкви двометровий барельєф «Розп'яття». У верхній частині стіни над головою розп'ятого Ісуса Христа надпис «ИНЦИ» (Ісус Назорей цар Іудейський) і двоє колінопреклонених ангелів.
Павло Харитоненко планував організувати храм-музей і розмістити у ньому свою унікальну колекцію стародавніх ікон, церковних книг та начиння. Але після Жовтневої революції всі цінності були вивезені з маєтку і наразі зберігаються в музеях, в основному у Третьяковської галереї. Багато років храм використовували як котельну або, навіть, більярд. І тільки в 2001 році тут відновили службу.

Автор тексту: Влад Трюхан

Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (6)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support