«Будинок тисячи облич» скульптора Голованя, Луцьк

10425

Координати: 50.7373582, 25.3143775
Тип місця: Архітектура, Унікальні місця
Вхід: З екскурсією
«Будинок тисячи облич» скульптора Голованя, Луцьк «Будинок тисячи облич» скульптора Голованя, Луцьк «Будинок тисячи облич» скульптора Голованя, Луцьк «Будинок тисячи облич» скульптора Голованя, Луцьк «Будинок тисячи облич» скульптора Голованя, Луцьк «Будинок тисячи облич» скульптора Голованя, Луцьк
“Будинок тисячі облич”, також відомий як “Будинок з химерами”, або ж “Будинок Голованя” - архітектурна пам'ятка, яка також є житловим будинком Луцького скульптора Миколи Голованя, який постійно добудовує будинок та створює нові скульптури навколо будинку. Розташований будинок у старій частині міста, неподалік замку Любарта і Костелу Петра і Павла.
 
Микола Головань
Скульптор народився у селі Теремно, під Луцьком, у 1943 році. Там він провів свої дитячі роки. Батьки хотіли, щоб їхній син став художником, тому відразу ж після школи він успішно вступив до Львівського училища прикладного мистецтва імені Івана Труша.
 
Микола мав досвід попрацювати у різних сферах життя, він працював: і вантажником, і в цирку, але про мистецтво, творчість, зокрема, скульптуру не забував ніколи, також регулярно надсилав свої рисунки в пресу, де їх охоче друкували. Наразі Миколі більше 70 років, а він щодня працює над новими скульптурами, завжди радіє, коли до його будинку приходять люди, фотографуються. Він часто виходить до себе на подвір'я і спілкується з туристами, як має час проводить екскурсії та з радістю розповідає про історію свого будинку.
 
Історія будинку
В часи СРСР родина Миколи втратила своє житло, тому вони почали шукати нове помешкання.Скульптор завжди мріяв про власний будинок, де буде все необхідне для того, щоб він щодня міг творити. Він займався мистецькою діяльністю впродовж всього свого життя, працював на благо рідного міста близько 20 років. На знак вдячності скульптор попросив у місцевої влади ділянку землі для власного житла. Отримав ділянку Микола на нинішньому заповіднику ”Старе місто”, де в 1980-тих роках було болото.
 
Для нього проєкт будинку розробив волинський архітектор Ростислав Георгійович Метельницький, а решту будівництва, оформлення двору та самого будинку Микола Головань розпочав створювати власними руками, чим займається і до сьогодні. Однак, будинок і досі не є у приватній власності Миколи, оскільки там державний заповідник.
 
Скульптури
По всій території двору, на і в самому ж будинку є безліч скульптур, різних стилів, які Микола створює власноруч. Загалом понад 500 творів. Над входом розміщений родинний вензель — Н. М. Г.
На фронтоні будинку розміщено барельєф із зображенням усіх членів сім'ї скульптора. Вагою він — півтори тони, а виготовлений із зеленого пісковика.
 
Є «італійський» дворик, кузня. На подвір'ї розташовано безліч різних деталей — брили різних каменів й безліч великих і малих скульптур, що ще не знайшли свого місця в композиції. Будинок має оригінальне оздоблення не тільки зовні, а й всередині. Обнесений камінною огорожею, за якою також розташовано низку скульптур.

Віднедавна прикрашають помешкання вмуровані різнокольорові пляшки — нове захоплення скульптора. Все тут має своє місце й значення, кожна деталь — окрема історія. Як от присвячений родинним спогадам задній дворик, де під покровом старого каштана — сумний ангел і мадонна з немовлям, а також ціле зібрання творів сина Миколи, який помер будучи молодим.
 
Цікаві факти
Дім Голованя потрапив до списку Волинських чудес у 2008 році.
 
У 2015 році в Луцьку на кінопоказі документальних стрічок молодих українських режисерів було презентовано 18-хвилинну стрічку про Миколу Голованя. Лучани були у захваті, а сам скульптор сказав, що після такого ще більше хочеться жити і працювати.
 
Навпроти садиби – є скульптура Богородиці з немовлям, яку також створив Микола Головань.
 
Як дістатися?
Будинок Голованя розташований у Луцьку на вулиці Лютеранській, 9.
- громадським транспортом: З луцького залізничного вокзалу найкраще скористатись маршрутом № 4А/4, проїхавши 11 зупинок (30 хв), вийти на зупинці “вул.Данила Галицького”, перейти через дорогу на протилежний бік, звернути на вул.Кафедральна, тоді на вул.Караїмська та вул.Лютеранська, біля Лютеранської кірхи (дорога від зупинки до точки займає 4 хв);
 
- з автостанції: Пішки дійти до зупинки “26 школа” (750 м - приблизно 9 хв) повз автостанцію в сторону супермаркету “Слон”, далі пройти прямо, далі повз школу. Скористатись маршрутом № 9/10, проїхати 15 зупинок (30 хв) та вийти на зупинці “вул.Данила Галицького”, перейти через дорогу на протилежний бік, звернути на вул.Кафедральна, тоді на вул.Караїмська та вул.Лютеранська, біля Лютеранської кірхи (дорога від зупинки до точки займає 4 хв);
 
- з центральної частини міста (від ЦУМу): Перейти через дорогу до готелю “Україна” та скористатись маршрутом № 9/10/11/23, проїхати 6 зупинок (15 хв), вийти на зупинці “вул.Данила Галицького”, перейти через дорогу на протилежний бік, звернути на вул.Кафедральна, тоді на вул.Караїмська та вул.Лютеранська, біля Лютеранської кірхи (дорога від зупинки до точки займає 4 хв);
 
- на авто: Зі сторони Рівне: Рухатись прямо по трасі H22 до магазину “Екзіт”, за ним поворот наліво на вул.Авторемонтна, продовжуйте рух по вул.Архітектора Метельницького, поворот направо на вул.Глушець, продовжуйте рух по вул.Ковельська, поворот направо на вул.Данила Галицького, поворот наліво на вул.Галшки Гулевичівни, на першому перехресті 3 з”їзд на вул.Караїмська, поворот направо на вул.Лютеранська. Рухайтесь прямо по вулиці до місця призначення (кінець вулиці, зліва);
 
- з проспекту Волі (ЦУМ): Рухатись на пд.-зх. по вул.Винниченка до вул.Устилузька, продовжуйте рух на та кругу поверніть на 3-ій з'їзд на вул.Набережна. Поверніть наліво на вул.Ковельська, на роздвоєнні вулиці поверніть направо на вул.Данила Галицького, далі поворот наліво на вул. Галшки Гулевичівни, на першому перехресті 3-й з’їзд на вул.Караїмська, поворот направо на вул.Лютеранська. Рухайтесь прямо по вулиці до місця призначення (кінець вулиці, зліва).
 
Автор: Дар'я Сасюк
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (3)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support