Ольвія - Заповідник та античне місто Греції, Парутине Ольвія - Заповідник та античне місто Греції, Парутине Ольвія - Заповідник та античне місто Греції, Парутине Ольвія - Заповідник та античне місто Греції, Парутине Ольвія - Заповідник та античне місто Греції, Парутине Ольвія - Заповідник та античне місто Греції, Парутине Ольвія - Заповідник та античне місто Греції, Парутине Ольвія - Заповідник та античне місто Греції, Парутине Ольвія - Заповідник та античне місто Греції, Парутине Ольвія - Заповідник та античне місто Греції, Парутине Ольвія - Заповідник та античне місто Греції, Парутине Ольвія - Заповідник та античне місто Греції, Парутине
На півдні України, у селі Парутіно Очаківського району Миколаївскої області, можна знайти сліди античності у прибузьських степах. Чіткі сліди у вигляді руїн давньогрецької колонії на берегах Дніпро-Бузьського лиману.
 
Історія полісу
Саме тут з 1924 року відкритий археологічний заповідник, розташований на місці розкопок античного грецького полісу Ольвія. Історія демонструє нам багато прикладів хвацькості давніх греків стосовно освоєння нових земель. Територія сучасної України, особливо приморський край, не стала виключенням. Ще у VII столітті до н.е. мореплавці з давньогрецького міста Мілет, названого Гомером «перлиною Іонії», вподобали береги Чорного моря, закладаючи колоніальні поселення. Одним з найкрупніших полісів північного узбережжя стала Ольвія(з дав. -гр. – щаслива, багата), яка за свою майже тисячолітню історію існування(перша чверть VI ст. до н.е. – кінець ІV ст.. н.е.) завдала відчутного впливу на місцеві народи скіфів та сармат і на розвиток регіону в цілому.
 
Для того, щоб максимально повно відчути неймовірний подих історії, що пронизує кожен метр землі і кожен камінь у кладці древніх стін, краще відвідувати це місце у теплу пору року. Ідеально – у другій половині дня, коли каміння нагріте сонцем, теплий вітер розносить степом запах різнотрав’я, а води лиману та небо над ним майорять усіма відтінками синього. У музеї заповідника та територією розкопок проходять екскурсії, брати які рекомендую наполегливо-примусово. Інакше ви будете просто тинятися серед розвалин й насолоджуватися краєвидами лиману, що, в принципі, вже нічого собі такий активний відпочинок, але, так би мовити, без занурення.

Впродовж двогодинної екскурсії вам вельми захопливо розповідатимуть про історію міста, політичну та соціальну структуру давнього мегаполіса, про культуру суспільства, що ту мешкало. За допомогою артефактів, що розміщені у музеї, ви зможете уявити собі побут та традиції ольвіополітів, які більш ніж півтори тисячі років тому обробляли родючу землю прибузьських степів, вирощували виноград, ловили рибу у Гіпанісі (сучасний Південний Буг) та Борисфені (нині Дніпро) й мали торгівлю практично з усім античним світом, що слушно називав Ольвію Містом Достатку.
 
За попередніми підрахунками розкопки відкрили лише чверть реальної території міста. Ще третина була знищена зсувами ґрунту, зливами та землетрусами, та й вплив людського фактора значно змінив зовнішній вигляд руїн давнього поліса – рідкісна будівля в Парутіно обходиться без прикрас з каміння, уламків кераміки чи навіть цілих грецьких амфор з місця розкопок. Такі ж самі уламки і цілі вироби з глини можна побачити й у музеї заповідника. Там також представлена характерна ольвійська кераміка – святкові тарілі, горщики й глечики для вина і води з особливим лаковим покриттям, що не втрачає блиску та насиченості кольору й досі, не зважаючи на цілі століття.
 
Структура міста
На сьогодні на території розкопок чітко вирізняються два рівні міста – Верхній та Нижній. Верхнє місто відрізняється просторими кам’яними спорудами, а брукована вулиця, частина якої добре збереглася, веде до центральної площі – агори, навкруги якої розміщалися теменоси (священні місця) Аполлона Дельфінія, який вважався покровителем міста, Аполлона Лікаря та Зевса, гімнасій (школа), лазневий комплекс, будинок суду та інші адміністративні і торгівельні споруди. Також на території Верхнього міста мешкали поважні та багаті люди.
 
У Нижньому місті знаходились торгівельні квартали, ремісничі майстерні і порт. Зараз на території Нижнього міста тривають розкопки, частина ділянок закрита для відвідувачів. Верхнє та Нижнє місто з’єднувались міським водопроводом. Збереглися резервуар місткістю більш ніж 20 кубічних метрів, кілька оглядових колодязів та невеликі фрагменти кам’яного жолоба, яким вода доставлялася до будівель.
 
Не меншу зацікавленість викликає Некрополь, який вміщує велику кількість різноманітних поховань – як простих могил, так і великих поховальних курганів для багатіїв. Але сильніше за все дух того часу відчувається у музеї заповідника, де представлені домашнє приладдя та предмети побуту ольвіополітів – прикраси, реконструкції елементів одягу, знаряддя праці. Деякі з них дуже добре збереглися і дозволяють зробити висновки щодо високого рівня майстрів того часу, який гідно оцінили музеї не тільки України, але й за кордоном.
 
А після екскурсії, стомлений і задоволений, ти сидітимеш у променях вечірнього сонця на теплих каменях біля підніжжя Зевсового кургану і дихатимеш ароматом солоних хвиль лиману, почуватимеш себе маленькою краплинкою у вирі історії і, жуючи свій бутерброд з сучасної ковбаси з часткою соєвого м’яса у складі, будеш намагатися усвідомити невпинний плин часу…
 
Геокешинг
Любителям геокешингу тут також є, чим поживитись – неподалік від розкопок знаходиться схованка з традиційним блокнотом, де вписані імена тих, чий пошук виявився вдалим, і різноманітним сувенірним дріб’язком – від календариків до жетонів Київського метро. Але екскурсії у давнє місто не уникнути – координати схованки зашифровані, і для того, щоб їх отримати, необхідно зробити декілька нескладних дій, наприклад, порахувати кількість колон з визначеної сторони храму Аполлона, та провести елементарні математичні розрахунки з отриманими цифрами. Обов’язково напишіть ваші побажання у блокноті. Хай щастить!!!
 
Як дістатися?
Якщо ви захочете доторкнутись до античної історії чи просто урізноманітнити свій відпочинок на північному узбережжі Чорного моря, то екскурсія до Ольвії – вдала спроба витратити час з користю. Дістатися громадським транспортом сюди нескладно – з Миколаєва від автостанції «Дачна»(вул.Чкалова, 8а) регулярно курсують рейсові автобуси у цьому напрямку: маршрути 230В, 230Д та 230Г довезуть вас безпосередньо до Парутіно – від зупинки до заповідника можна дістатись пішки хвилин за 15-20.
 
Маршрути 1201, 1203, 1208 та 1241 йдуть до Очакова, але мають зупинку у Парутіно. Відповідно, з Очакова дістатись до Парутіно можна тими ж самими маршрутами. Вартість коливається в межах 30-50 грн в один кінець.
 
Автор: Олена Григор'єва
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (0)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support