Дуга Струве, Стара Некрасівка

4501

Координати: 45.3325991, 28.9278978
Тип місця: Пам'ятники\Пам'ятки
Вхід: Безкоштовний
Парковка: Не облаштована
Дуга Струве, Стара Некрасівка Дуга Струве, Стара Некрасівка Дуга Струве, Стара Некрасівка Дуга Струве, Стара Некрасівка
Дуга Струве
«Об'єкт зі списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО». Погодьтеся, звучить вагомо. Як тільки чуєш цю фразу, то одразу уявляєш величні споруди або древні храми. Об'єкт, який потрапляє в цей список, вважається значущим для людства і питання його збереження для нащадків набуває глобальних міжнародних масштабів.

На території України знаходиться 7 об'єктів, які внесені до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Серед них - стародавнє місто Херсонес Таврійський, дерев'яні церкви Західної України і, навіть, букові ліси Карпат, названі екологами "українськими джунглями".

Але, мабуть, найбільш незвичайним об'єктом в списку є Дуга Струве. Дивує об'єкт своїм розмахом - його протяжність становить 2820 км і охоплює десять країн. Крайня північна точка знаходиться на мисі Нордкап в Норвегії. Дуга проходить через Швецію, Фінляндію, Росію, Естонію, Латвію, Литву, Білорусь, Молдову і закінчується на чорноморському узбережжі України в селищі Стара Некрасівка Ізмаїльського району Одеської області. Цей пункт - крайня південна точка Дуги Струве. Крім нього в Україні відомі ще 9 пунктів Дуги. Найкраще збереглися пункти в селах Катеринівка, Гвардійське і Баранівка Хмельницької області.

Історія
Так що ж це за об'єкт, у призначенні якого важко розібратися без довідників і енциклопедій?
Дуга Струве - це грандіозний за мірками початку XIX століття пам'ятник співпраці монархів і вчених в справі сприяння розвитку науки. Якщо простими словами, то Дуга являє собою ланцюг з 258 схематичних трикутників, які попарно мають одну спільну сторону (ланцюг тріангуляції) і 265 пунктів у вигляді стел, хрестів, обелісків, плит з пам'ятним написом, а іноді - просто пірамід з каменів або видовбаних в камені воронок, розташованих уздовж 25-градусного меридіану.
 
Ця грандіозна робота була проведена з метою визначення параметрів земної кулі, уточнення її форми і розмірів. Сама ідея та її реалізація вражають своїми масштабами до сих пір, але по-іншому тоді не вміли. Керував проєктом астроном Василь Якович (уроджений Фрідріх Георг Вільгельм) Струве, засновник Російського географічного товариства. Він підтримував ідею про неправильну форму Землі, і в результаті своєї роботи, одним із перших зміг визначити найбільш точні уявлення про нашу планету і довести її еліптичну форму. Протягом 40 років, з 1816 по 1855 рік, Струве і його однодумці вимірювали і прораховували астрономічні визначення широт і азимутів опорних пунктів Дуги, яка з часом була названа його ім'ям. Сучасні супутникові вимірювання Дуги Струве показали її разючу на ті часи точність - відхилення склали не більше 2 см.

Будівництво пунктів фінансувалося з щедрих пожертвувань імператорів Олександра І і Миколи I, роботи поза територією Російської Імперії проводилися зі схвалення короля Швеції і Норвегії Оскара І спільно зі шведськими і норвезькими вченими. Аж до середини ХХ століття розрахунки, отримані Василем Яковичем Струве, застосовувалися в науці, господарстві, військовій справі і топографії, сприяючи розвитку співпраці між країнами.

Наші дні
Зараз із 265 пунктів Дуги Струве в списку всесвітньої спадщини значаться всього 34, з них 4 пункту на території України (збереглося 10 пунктів з встановлених 50-ти). У 2005 році, після восьмирічної роботи вчених країн, на території яких збереглися пункти, Дуга Струве була включена до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Нехай цей об'єкт не схожий на величні будівлі або історично значимі об'єкти, але він є символом союзу представників влади і вчених, яскравим прикладом міжнародного співробітництва, спрямованого на сприяння науці і науковому прогресу.

Наявність об'єктів зі списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО на території України не тільки підвищує культурний і соціальний престиж в світовому співтоваристві, а й, в деякому сенсі, зобов'язує нас допомагати по мірі своїх сил збереженню пам'яток історії, культури та архітектури для нащадків. Дугу Струве можна справедливо назвати пам'ятником людської думки, символом перемоги науки, науково-технічного прогресу. У наших силах - зберегти пам'ять про безпрецедентний на той час проєкт, знати і поширювати знання про його призначення, адже знання - велика сила і Дуга Струве є тому підтвердженням.

Як дістатися?
Якщо ви вирішили скористатись громадським транспортом, то від автовокзалу в Ізмаїлі відправляються рейсові автобуси в сторону Кілії і Вилково (розклад уточнюйте на місці), що прямують через Стару Некрасівку і найближчі села. З Одеси, від автостанції «Привоз», йдуть автобуси за маршрутом «Одеса - Стара Некрасівка» (розклад уточнюйте на місці).

Звичайно, їхати до Старої Некрасівки, щоб подивитися лише на крайній південний пункт Дуги Струве - не варто. Але якщо ви прямуєте з Болграда до Вилково (чи у зворотньому напрямку), то не пошкодуйте кількох хвилин на зупинку біля пам'ятного знака на вулиці Поштовій між будинками №32 і №34 та спробуйте усвідомити розмах думки творця Дуги Василя Яковича Струве, уродженого Фрідріха Георга Вільгельма, видатного астронома XIX століття, засновника Російського географічного товариства, першого директора Пулковської обсерваторії…

Автор: Олена Григор'єва
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (0)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support