Домініканський собор, Львів

5829

Координати: 49.8427187, 24.0337515
Тип місця: Архітектура, Релігійне
Вхід: Безкоштовний
Парковка: Відсутня
Доступність для людей з вадами руху: Частково
Домініканський собор, Львів Домініканський собор, Львів Домініканський собор, Львів Домініканський собор, Львів Домініканський собор, Львів Домініканський собор, Львів Домініканський собор, Львів Домініканський собор, Львів Домініканський собор, Львів Домініканський собор, Львів
Домініканський собор – одна із кращих архітектурних пам’яток Львова, побудованих в стилі бароко. На фронтоні слова: “SOLI DEO HONOR ET GLORIA” – “Богу єдиному честь і слава” – могутній орден домініканців. Зліва, над вікном, символ домініканців – собака, що лежить на книзі, в пащі факел – “вогнем віри випалимо єресь”
 
Історія
Первісний дерев’яний храм Божого Тіла був побудований швидше за все в 1920-х. В 1407 р. він згорів, а на його місці почалося спорудження кам’яного готичного храму в так званому “Казимировому стилі”. У 1511 р. будівництво пережило пожежу після якої храм відновлював архієпископ Бернард Вілчек. У 1527 р. разом з усім готичним Львовом святиня знову згоріла. Зводи костелу почали руйнуватися в 1742 р. і в 1749 р. собор розібрали. На згадку про нього залишилося 5 амбастрових надгробків в стилі маньєризму.
 
В 1749 р. Юзеф Потоцький заклав перший камінь у фундамент нового собору. Творцем проєкту став комендант кам'янецької фортеці, військовий Ян де Вітт. До 1764 р. будівництвом керував Мартин Урбанік, потім його змінив Христофор Мурадович. В 1764 р. будівництво було завершене, але після пожеж 1766 і 1778 років комплекс знову довелось відновлювати. У 1865 р. до собору прибудували 4-ярусну дзвіницю.
 
За радянських часів храм Божого Тіла закрили і тут влаштували склад, а 1970 р. відкрили Музей релігії та атеїзму і встановили у середині храму підвішений під куполом маятник Фуко. З 90-х років Домініканський собор став греко-католицьким храмом Святої Євхаристії.
 
Архітектура
Собор зображає витягнутий хрест з овальною центральною частиною і двома дзвіницями по боках. Возвеличення йому надає величезний еліптичний купол. Масивні здвоєні колони підтримують галереї і ложі. Вони прикрашені дерев’яними статуями львівських скульпторів другої половини XVIII ст. Над галереями – колони барабана, що підтримують купол.
 
Всередині храму розташовані іонічні і кримські колони. Також можемо побачити 18 дерев’яних різьблених рококових скульптур домініканців, які вважаються святими. А головний вівтар прикрашений чотирма фігурами апостолів роботи Матвія Полейовського. У храмі знаходиться багато надгробків, найцінніший з яких – надгробок графині Дунін-Борковської.
 
Як дістатися?
На громадському транспорті: від залізничного вокзалу можна доїхати маршруткою №29, зупинка “вул. Підвальна”.
Пішки: найближчими станціями до Домініканського собору є вул. Підвальна та вул. Руська.
 
Автор: Марія Катарина
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (0)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support