Ставка Гитлера «Вервольф», Вінниця Ставка Гитлера «Вервольф», Вінниця Ставка Гитлера «Вервольф», Вінниця Ставка Гитлера «Вервольф», Вінниця Ставка Гитлера «Вервольф», Вінниця Ставка Гитлера «Вервольф», Вінниця Ставка Гитлера «Вервольф», Вінниця Ставка Гитлера «Вервольф», Вінниця Ставка Гитлера «Вервольф», Вінниця Ставка Гитлера «Вервольф», Вінниця Ставка Гитлера «Вервольф», Вінниця Ставка Гитлера «Вервольф», Вінниця Ставка Гитлера «Вервольф», Вінниця Ставка Гитлера «Вервольф», Вінниця Ставка Гитлера «Вервольф», Вінниця
«Вервольф» - ставка Гітлера, яка призначалася для командування військовими діями на Східному фронті ( «Werwolf» з німецької мови перекладається, як «озброєний вовк», часом це назва перекладають, як «Werwolf» - вовк-перевертень) Ставка знаходиться в 8 кілометрах від Вінниці.
 
Історія місця
Ставку почали будувати в грудні 1941 року, а 4 квітня в Берлін прийшла звістка, що основні об'єкти вже готові, і можна приїжджати, тобто всього будували 4 місяці. Чому виникла потреба в ставці. У Гітлера була звичка їздити ближче до фронту. Коли на початку війни з Радянським Союзом стало зрозуміло, що бліцкриг провалився, виникає потреба в ставці на території СРСР. Сам Гітлер був тут тричі. Перший раз приїхав 16 липня 1942 року і був тут по 31 жовтня включно, тобто перший приїзд був найтриваліший за часом перебування. При цьому взявши з собою практично цілий штаб, частину уряду, також він приймав тут закордонні делегації з Японії, Румунії, Хорватії. Другий раз, коли він сюди приїжджав в лютому 1943 року, ситуація змінилася, Гітлер бере з собою тільки представників різного роду військ, для того, щоб мати зв'язок. Коли вже в березні він їхав зі своєю ставки, існувала ймовірність, що через певний час сюди прийде Радянська армія. І, є легенда, коли молодий ад'ютант Гітлера пожартував, що якщо сюди прийде Радянська армія і знайдуть якісь його речі, то вони заберуть їх і виставлять на виставці в Москві, як трофейні. На що Гітлер відповів - "підірвати все до біса, щоб у СРСР не раділи".
 
Після цього, в ставці на довгий час розмістився генерал-фельдмаршал Манштейн, де керував найближчим фронтом. Але, коли Гітлер, перебуваючи в іншому місці, отримав повідомлення Манштейна з цієї ставки він згадав, що хотів підірвати Вервольф. Незабаром їм було видано офіційний наказ про підрив ставки. Ось тепер Вервольф не підірвати було нереально. І тому німці стали потихеньку демонтовувати споруди. Спочатку дерев'яні будиночки, після була фурнітура та навіть паркет для вивезення в Німеччину. Решту просто спалили, навіть довколишній ліс горів синім полум'ям.
 
Коли в березні 1944 року сюди прийшла Радянська армія, вони трохи розгубилися. Вони побачили обгорілий ліс і стирчащу бетонну коробка. За повідомленням було знайдено тільки одне приміщення з вентиляцією, каналізацією та електрикою. Але найголовніше, вхід до підземелля так і не був знайдений.
 
Перший раз німці наказ не виконали. Коли німці були тут вдруге, вони все ж таки добилися свого. Бункер на Вервольф - це тоноземна бетонна коробка з товстими перекриттями. Вниз було 4 метри, вгору 3 метри і бічні стіни по 2.5 метра. Така коробка могла витримати будь-який удар ззовні. Тобто не було на той момент зброї, яке б могло цей бункер ззовні підірвати. Тому німці начинили вибухівкою кожен бункер і чітко розрахували, щоб за допомогою авіабомб одночасно підірвати всі три бункера зсередини. Якби не гранітна плита з однією з сторін, то замість лісу на цьому місці зараз був би кратер. Вибухова хвиля від цих бомб була на 10 км.
 
Коли Радянська армія прийшла сюди вдруге, то виявили лише піірвані входи в бункер.
 
Ставка зараз
На перший погляд, ця територія виглядає як звичайний лісовий масив з залізобетонними блоками. На даний момент збереглися 3 підірваних бункера, басейн і резервуар для води (на випадок пожежі). У наш час також створили музейну експозицію від початку окупації до звільнення Вінницькій області. Єдиною річчю, яка була на Вервольф, згодом вивезена в Німеччину і повернулася назад, є коробка від шифрувальної машинки. Вона була подарована музею бельгійським дослідником Мартіном Богартом, який викупив її на аукціоні в Німеччині. Радянські органами держбезпеки також шукали тут докази і спростування існування таємних лабораторій Рейху.
 
Документальні свідчення стверджують, що таких ставок по всій Європі у нацистській Німеччині було 19, і всі вони перебували в досить цікавих з точки зору історії та енергетики местах. Тому і Вінницька область для ставки була вибрана не випадково.
«Werwolf» - не єдина ставка А.Гітлера, але, ймовірно, одна з найвідоміших, адже є припущення, що фюрер провів тут під час Другої світової війни найбільше часу.
 
Дні відкритих дверей музею:
20 березня — Дня визволення Вінниці від німецько-фашистських загарбників
9 травня — День Перемоги
18 травня — Міжнародний день музеїв
22 вересня — День партизанської слави
28 жовтня — День визволення України від німецько-фашистських загарбників
Кожна остання неділя місяця – для малозабезпечених і багатодітних родин, пенсіонерів
 
Автор: Юрій Волошин
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support