Троїцький собор, Суми

5250

Координати: 50.9173069, 34.8159313
Тип місця: Архітектура, Релігійне
Вхід: Безкоштовний
Троїцький собор, Суми Троїцький собор, Суми Троїцький собор, Суми Троїцький собор, Суми Троїцький собор, Суми
Історія
Історія Троїцького собору в місті Суми розпочалася ще у XVII столітті, проте, відразу стати визначною святинею храмові не судилося. Зразком для створення цього собору були такі пам’ятки, як Троїцький та Ісаакіївський собори Санкт-Петербургу. Починав будувати церкву, яка є зараз, Павло Харитоненко - він був релігійною людиною, тому значну частину своїх грошей віддавав у пожертву церквам. Проте на місці нинішнього собору вже була збудована церква за сприяння родини Линтварьових, хоча вони переслідували не такі шляхетні цілі. Побудова церкви розглядалася певними членами родини як спосіб отримати дворянство. Ця церква не збереглася, і коли її стан почав значно погіршуватися, Харитоненко заприсягся побудувати нову.
 
Проєкт Троїцького собору був затверджений в березні 1901 року - будування було приурочено до дня народження імператора Миколи II та собор було зведено за два будівельних сезони. У 1911 році Харитоненко повернувся до розбудови собору. Він тоді не був розписаний, не мав вівтаря та дзвонів. Оздоблення, що всередині храму, замовили з-за кордону, для зовнішнього розпису було знайдено найкращих художників. Та, на жаль, ікони, які замовили з Італії, не доїхали до Сум, - корабель потонув, не дійшовши навіть до Чорного моря. Тому Харитоненко вирішив запросити російських майстрів, про яких ходять легенди, і достеменно невідомо, хто ж саме зробив план внутрішнього розпису. Наразі на храмі поміщено пам’ятну табличку, на якій зазначено імена архітекторів Шольців - батька й сина.
 
У 1914 мало відбутися освячення собору, але його перенесли через смерть мецената Павла Харитоненка. Та потім сталася Перша Світова війна, і освячення так і не відбулося. Подальшим будівництвом опікувалася дружина Павла, Віра. Особливо складним для собору видався період існування Радянського Союзу. Віра Андріївна у 1919 році поїхала з міста, і того ж року його закрили. Натомість у центрі міста наступного року побудували радіостанцію. І так до 1970-тих років про собор особливо ніхто не згадував. Натомість, у 1979 році собору дали статус пам’ятника архітектури загальнонаціонального значення.
 
Сучасність
І у травні 2014 храм було нарешті освячено, якраз на свій 100-тий день народження. На сьогодні, у будні з восьмої ранку проводяться богослужіння, а по вихідним - літургії, а ще функціонують недільні школи. Тому нинішнє життя собору насичене на події та варте ознайомлення.
 
Як дістатися?
Тож якщо ви захочете відвідати цю прекрасну споруду, їдьте в центр міста і йдіть до вул. Соборна - там ви і зможете його знайти за адресою вул. Троїцька 34.

Автор: Єлизавета Кравченко
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (0)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support