Монумент «Батьківщина мати», Київ

28728

Координати: 50.4266234, 30.5630529
Тип місця: Пам'ятники\Пам'ятки, Унікальні місця, Панорами\Краєвиди
Вхід: Безкоштовний
Парковка: Не облаштована
Офіційний сайт: https://www.warmuseum.kiev.ua/
Доступність для людей з вадами руху: Частково
Цікавість: Потрібно побачити
Монумент «Батьківщина мати», Київ Монумент «Батьківщина мати», Київ Монумент «Батьківщина мати», Київ Монумент «Батьківщина мати», Київ
У Києві, на правому березі Дніпра гордо стоїть розпрямивши плечі Батьківщина-Мати. Її видно здалека, адже її висота аж 102 метри. Навколо неї завжди точилися суперечки. Погляди киян щодо монумента розділилися. Хтось вважає її родзинкою міста, а хтось деструктивним елементом.
 
Історія створення
Ідея побудови виникла ще в 1943 році, після форсування Дніпра. Але через післявоєнну кризу проєкт відклали. У 1947 році з новими силами за монумент взявся архітектор Євгені Вучетич. Він вже мав досвід із будівництва монументальних споруд. Схожу скульптуру він у свій час створив у Волгограді. Споруда була створена з бетону, через що весь час кришилася. Тому при виборі матеріалу для Батьківщини-Мати бетон одразу відкинули. Відкинули також і ідею зробити її з бронзи і вкрити сусальним золотом. Матеріал мав бути пластичним, а також при своїх надзвичайних габаритах, монумент мав виглядати легким і елегантним. Титан, з якого зроблена Статуя Свободи у США також відкинули, так як він дорогий, швидко окислюється і непластичний. Вирішили брати за матеріал сталь. Але обов’язково нержавіючу, щоб не довелося щороку перефарбовувати споруду.
 
Євгенію Вучетичу не судилося завершити будівництво. По собі він лишив макет, за яким по всій довжині монументу йшли барельєфи і до низу стікав водоспад-фонтан. Після його смерті новий подих проєкту дає архітектор Василь Бородай. Він повністю перероблює макет, що тепер вже має вигляд сучасного монументу. На рахунок зовнішнього вигляду велося купа дискусій. За початковими варіантами меч і щит вона мала тримати войовничо виставленими перед собою. Також були й інші варіанти, за якими вона тримала у руках лавровий вінок, чашу, автомат, пальмову гілку і, навіть, немовля. Кінцевий варіант зупинився на тріумфально піднятих у гору щиті та мечі. Також велися суперечки навколо зачіски статуї, всі наполягали на наймоднішій. До речі була ідея вдягти монумент у російський народний сарафан. При будівництві монумента журналісти любили писати пікантні статті про те, що Батьківщину-Мати будують з оголеною натурниці. Незважаючи на плітки монумент має свій прототип. За одною із версій - це знаменита архітекторка Галина Кульченко (через це монумент отримав народне прізвисько Галька). За другою – це художниця Ніна Даниленко.
 
Будівництво
Будівництво монументу такої висоти потребувало нових оригінальних рішень. Тому всі елементи виготовлялися на заводі імені Паризької комуни і таємно перевозилися нічним Києвом. На місці всі компоненти спаювалися. Споруда збудована із трьох шарів каркасу і має понад 300 швів.

Окремої розповіді заслуговує меч у руці Батьківщини. Спочатку він був на 4 метри довший. Його вкоротили завдяки двом факторам. Так, як монумент розташований в безпосередній близькості до Києво-Печерської лаври, духовенству дуже не хотілося, щоб якийсь пам’ятник був вищий за лаврську дзвіницю. Митрополит навіть казав, що бачив віщий сон, за яким якщо меч не вкоротити - знову почнеться війна. Адже знак війни вищий за хрест миру. За другим фактором - ґрунт під статуєю почав осідати. Зараз на кінчику меча встановлений прилад для гасіння коливання вітрового навантаження. Завдяки йому статуя тримається у балансі, за всі роки її існування не помітили жодного зрушення. Мало хто знає, що під монументом розташований 17-ти метровий бетонний колодязь, завдяки якому споруда і стоїть так добре.
 
При будівництві дуже багато робочих травмувалося, їх лікували і повертали назад на будівництво. Незважаючи на швидку і важку працю платня була невисока. Адже партія вважала, що кожний будівельник, інженер і архітектор має пишатися, що задіяний у такому важливому будівництві. Через жахливі умови, по завершенні будівництва, із заводу були вкрадені і перепродані листи сталі, що лишилися. Для складання всіх компонентів був змонтований 100-метровий кран. По мірі будівництва знайшлися нові проблеми. Одна з них-замалий ніс. Його змінювали вже на ходу, тому, що звичайний пропорційний ніс із 100-метрової висоти виглядав, як картопелька. Також у будівельників ніяк виходило зробити монументу випуклий бюст. Ліва половина грудей лишилася більше за праву. Сам архітектор це пояснює тим, що у жінок бюст має такий самий вигляд, коли вони підіймають руку. Перед відкриття монументу запрошені альпіністи відмивали статую зовнішнім електродом. Аби очистити від будівельного пилу і надати матовості. Відкриття монументу припало на 9 травня 1981 року. На церемонію мав приїхати сам Брежнєв. А Батьківщину-Мати з тих пір народ прозвав Вікторією Петрівною. Через те, що так звали дружину Брежнєва. А також, бо Victory перекладається як перемога.

Зараз усередині п’єдесталу відкритий музей Другої світової війни, а в самому монументі функціонують два оглядових майданчики. До них туристів доставляють два ліфти: вертикальний і похилий, під кутом 75 градусів. За часів СРСР ліфти були засекречені і про них знав лише обслуговуючий персонал. Перший оглядовий майданчик розташований на межі п’єдесталу. Другий - на щиті. Він був закритий сім років, із 2003, через самогубця. Тоді балкон на щиті був повністю відкритий. Піднятися туди можна разом з екскурсоводом, спочатку ліфтом, потім драбиною. При цьому вас забезпечують альпіністською страховкою.
 
Цікаві факти
Батьківщина-Мати занесена до багатьох рекордів, зокрема до рейтингу 10 найвищих статуй світу. Через це у законі держави є заборона про втручання. Хоча із початком декомунізації монумент одним з першим був занесений у список. Руйнувати її звісно ніхто не збирається - це б було дуже складним і дорогим процесом. Але в плані є зняти зі щита герб СРСР. Дуже багато експертів вважають, що тоді статуя не витримає і втратить баланс. І виникає нове питання чим закрити величезну дірку на щиті. Деякі експерти вважають, що можливо повність реконструювати монумент і надати нового значення. Наприклад, Митрополит радить перетворити Батьківщину-Мати у статую Пресвятої Богородиці.
 
Батьківщина-Мати і справді надзвичайна. Вона простоїть ще 150 років і здатна витримати землетрус у 9 балів. Попри страх руйнування архітектурного ансамблю правого берега - монумент досить гармонійно вписався. Іноді активісти перетворюють його на артоб'єкти. Так, на честь пісенного конкурсу Євробачення 2017, 14 днів поспіль проєктувався світловий малюнок українського строю на одяг монумента. А у 2015 та 2016 роках, голову монумента прикрасили пишним вінком з маків.
 
Отака історія цієї загадкової дами, що гордо дивиться на Дніпро.
 
Автор: Марія Ковальчук
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (0)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support