Крейдяні скелі Білокузьминівки (Скелеподібне оголення верхньої крейди), Краматорськ Крейдяні скелі Білокузьминівки (Скелеподібне оголення верхньої крейди), Краматорськ Крейдяні скелі Білокузьминівки (Скелеподібне оголення верхньої крейди), Краматорськ Крейдяні скелі Білокузьминівки (Скелеподібне оголення верхньої крейди), Краматорськ Крейдяні скелі Білокузьминівки (Скелеподібне оголення верхньої крейди), Краматорськ Крейдяні скелі Білокузьминівки (Скелеподібне оголення верхньої крейди), Краматорськ Крейдяні скелі Білокузьминівки (Скелеподібне оголення верхньої крейди), Краматорськ Крейдяні скелі Білокузьминівки (Скелеподібне оголення верхньої крейди), Краматорськ Крейдяні скелі Білокузьминівки (Скелеподібне оголення верхньої крейди), Краматорськ Крейдяні скелі Білокузьминівки (Скелеподібне оголення верхньої крейди), Краматорськ Крейдяні скелі Білокузьминівки (Скелеподібне оголення верхньої крейди), Краматорськ Крейдяні скелі Білокузьминівки (Скелеподібне оголення верхньої крейди), Краматорськ Крейдяні скелі Білокузьминівки (Скелеподібне оголення верхньої крейди), Краматорськ Крейдяні скелі Білокузьминівки (Скелеподібне оголення верхньої крейди), Краматорськ Крейдяні скелі Білокузьминівки (Скелеподібне оголення верхньої крейди), Краматорськ Крейдяні скелі Білокузьминівки (Скелеподібне оголення верхньої крейди), Краматорськ Крейдяні скелі Білокузьминівки (Скелеподібне оголення верхньої крейди), Краматорськ Крейдяні скелі Білокузьминівки (Скелеподібне оголення верхньої крейди), Краматорськ Крейдяні скелі Білокузьминівки (Скелеподібне оголення верхньої крейди), Краматорськ
Геологія
Білокузьминівські крейдяні відкладення сформувалися приблизно 90 млн. років тому, коли на території майбутньої Донецької області було тепле древнє море. У цьому морі мешкали мікроскопічні тварини з вапняним скелетом. Сотні тисяч років їх останки збиралися на дні цього моря. З них і утворилися скупчення крейди. В утворенні крейди взяли участь і більші тварини - амоніти - схожі на равликів морські мешканці. Відбитки їх панцирів іноді можна побачити на уламках крейди. Крейда, з якої утворена скеля в Білокузьминівці, пронизана прожилками кременю. Вважається, що він з'явився теж завдяки діяльності давніх тварин, які засвоювали кремнезем.

Історія
За часів палеоліту стародавні люди жили біля скелі, добували з неї кремінь, а воду брали в річці Біленька, яка протікає поруч. Стоянку і майстерню по обробці кременю знайшли на березі р. Біленька в 1960-х. Пізніше на місці стоянки проводили розкопки.

Скалу використовували як спостережний пункт козаки в XVI столітті і армія під час Другої світової війни. У 1972 році скеля була оголошена пам'ятником природи місцевого значення, а в 2004 - включена до складу РЛП "Краматорський". У нижній частині скелі вирубані печери і гроти. В одному з них до 1943 року жив православний відлюдник Степан Босий. Він дійсно в будь-яку пору року не носив взуття. У своїй келії відлюдник вирубав з крейди все необхідне для життя - лежанку, нішу для ікон, віконце. На жаль, він трагічно загинув під час війни.

Скала
Висота скелі - 25 м. Поруч знаходиться вузький високий останець, який називають Меч або Парус. На схід від скелі тягнеться довга гряда невисоких крейдових пагорбів.

Активний відпочинок
Поїздка на скелю сама по собі передбачає певний рівень активності, хоча вона і знаходиться всього в 500 метрах від села - забратися на висоту 25 метрів це фактично зайти на дев'ятиповерховий будинок без сходів і перил. А приїхати в Білокузьминівку і не побувати на вершині скелі - означає не побачити найкращі види.

Завдяки вдалому розташуванню на скелях Білокузьминівки тренуються парапланеристи і альпіністи зі скалолазами. Беріть в поїздку знайомих альпіністів або приєднайтеся до готової групи - враження особливо яскраві, коли ти залазиш по крихкій крейдяній скелі під жарким степовим сонцем.

Місця для наметів є на березі ставка недалеко від скелі. Джерела біля місць відпочинку немає, але воду можна набрати в колонці в селі Білокузьминівка (їх кілька уздовж дороги). У вихідний на стоянці ви швидше за все будете не одні, і сусіди можуть трапитись дуже різні.

Прогуляйтеся біля скелі на світанку і заході, помилуйтеся на неї місячної ночі. Ніякі фото не передадуть терпкого степового запаху трав, висушених сонцем та нагрітої за день теплом крейди. Почуття нескінченного сонця і неймовірного неба, такого синього, що здається - пірнай і пливи - приходить тільки тут, коли лежиш на верхівці скелі і розчиняєшся в степовому повітрі.

Флора і фауна
На крейдяних скелях сформувалася унікальна спільнота рослин. Значна частина з них занесена до Червоної книги України. Ці рослини пристосувалися до сухої та неродючої крейди і можуть рости тільки тут. Крім Білокузьминівки, в Україні існує всього 4 охоронюваних території з такою рослинністю. Поруч зі скелями збереглися острівці степової рослинності з ковилою і дикими маками.

Поблизу крейдової скелі мешкають лелеки, хижі птахи, кажани, кілька видів гризунів. Зустрічаються змії, ящірки, черепахи. Детальну інформацію та фото рослин і тварин РЛП "Краматорський" можна подивитися на їхньому сайті.

Як дістатися:
Громадським транспортом:
Автобусом №29 зі Старого Міста (Краматорськ, автостанція в 300 м від зал. вокзалу). Автобус ходить 1 раз в 2 години. Їхати до Білокузьминівки. Від зупинки автобуса до скель близько 500 м на північ. Орієнтуйтесь за нашими координатами або просто запитайте дорогу у місцевих.

На авто:
З Краматорська по вулиці Часов’ярскій через село Семенівка до Білокузьминівки. У Білокузьминівці - до греблі, яка знаходиться поруч зі скелею.
З Краматорська можна доїхати на велосипеді (15-20 км в залежності від маршруту) або навіть дійти пішки, якщо у вас є схильність до настільки довгих прогулянок.
 
Автор: Ганна Чернишова
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (0)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support