700-річний Запорізький дуб 700-річний Запорізький дуб 700-річний Запорізький дуб 700-річний Запорізький дуб 700-річний Запорізький дуб 700-річний Запорізький дуб 700-річний Запорізький дуб 700-річний Запорізький дуб 700-річний Запорізький дуб 700-річний Запорізький дуб 700-річний Запорізький дуб 700-річний Запорізький дуб 700-річний Запорізький дуб

Однією з туристичних визначних пам'яток Запоріжжя є 700-річний дуб, який вважається ще і стародавнім дендропам'ятником первісних придніпровських дубових лісів. Починаючи з 1972 року, цей об'єкт належить до заповідних, а з 2010 року - є Національним деревом України. Щодо віку дуба думки фахівців розходяться - деякі вважають, що він цілком може бути на 100-200 років більше.

Всі, хто хоч коли-небудь бував біля дуба, можуть відзначити його вражаючі параметри. Стовбур в обхваті можуть утримати 6 дорослих осіб, його окружність становить 6,32 метра, висота досягає 36 метрів. У 1990 році дуб майже повністю засох, життєздатною залишилася одна тільки гілку. Фахівці нарікають на надзвичайно високий рівень ґрунтових вод в 1990 році і на блискавку, яка потрапила в дерево в 1996 році. Вже з 2002 року різні фахівці залучалися до природоохоронних заходів: були встановлені металеві щогли, що підтримують сухі гілки, проводиться зміцнення ґрунту, який почав просідати, деревину дуба обробляють консервантами.

У 2001 році безпосередньо поряд з дубом відкрився історико-культурний центр «700-річний Запорізький дуб». Благодійний фонд «Запорізькі святині», що займається сприянням розвитку духовності та культури, виступив ініціатором будівництва даного центру. Але на сьогоднішній день склалася непроста ситуація зі станом пам'ятки природи місцевого значення - Запорізького 700-річного дуба. В виконком комітету Запорізької міської ради звернулася дитячо-юнацька школа козацького бойового мистецтва «Спас» з приводу критичного загального стану дуба, а також аварійного стану кількох гілок.

У 2012 році, у зв'язку з аварійним станом і руйнуванням пам'ятника природи, з метою оцінки його фактичного стану і можливості збереження розпорядженням мера була створена відповідна комісія, до складу якої увійшли як представники зацікавлених сторін, так і вчені. У підсумку від наукових закладів були отримані рекомендації з приводу необхідності обрізки аварійних гілок. Рішенням виконкому міськради від 27.02.2009 пам'ятка природного значення «Запорізький 700-річний дуб» була передана під охорону дитячо-юнацькій школі козацького бойового мистецтва «Спас». Вже тоді історичний символ Запоріжжя знаходився в аварійному стані. Кожен наступний рік його подальше існування викликало сумніву фахівців, проте завдяки своєчасним заходам місту вдавалося продовжити життя відомому на всю країну 700-річному дубу.

Також існує чимало легенд, пов'язаних із Запорізьким дубом. Кажуть, що в 1648 році сам Богдан Хмельницький відпочивав в його тіні, а в 1675 році кошовий отаман Запорізької Січі Іван Сірко з іншими козаками саме під цим дубом написали лист, адресований турецькому султану. Ходить легенда і про те, що Тарас Шевченко в 1843 році читав написану ним поему «Катерина» під Запорізьким дубом. Під час Громадянської війни дуб хотіли знищити махновці, а під час Другої світової війни його хотів розпиляти Адольф Гітлер і вивезти до Німеччини як трофей і символу перемоги над слов'янським духом.

Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (3)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support