Мавританський палац (Замок Курісов), Петрівка

27958

Координати: 46.9640586, 30.9650087
Тип місця: Покинуті об'єкти, Замки\Садиби\Фортеці
Вхід: Безкоштовний
Парковка: Не облаштована
Доступність для людей з вадами руху: Частково
Цікавість: Висока
Рік: 1810
Мавританський палац (Замок Курісов), Петрівка Мавританський палац (Замок Курісов), Петрівка Мавританський палац (Замок Курісов), Петрівка Мавританський палац (Замок Курісов), Петрівка Мавританський палац (Замок Курісов), Петрівка Мавританський палац (Замок Курісов), Петрівка Мавританський палац (Замок Курісов), Петрівка Мавританський палац (Замок Курісов), Петрівка Мавританський палац (Замок Курісов), Петрівка Мавританський палац (Замок Курісов), Петрівка Мавританський палац (Замок Курісов), Петрівка Мавританський палац (Замок Курісов), Петрівка Мавританський палац (Замок Курісов), Петрівка Мавританський палац (Замок Курісов), Петрівка

Мавританська архітектура посеред звичайного села під Одесою - фантастика та й годі. Палац у східному стилі належав Івану Курісу - начальнику канцелярії Суворова. Після пожежі і безлічі пограбувань від колишньої розкоші не залишилося і сліду - вціліли тільки стіни. Але і зараз там є що подивитися. Нещодавно руїни садиби продали за ціною трикімнатної квартири в Одесі - за мільйон гривень. Місце красиве і дуже незвичайне.

Село Петрівка в 60 кілометрах від Одеси. Тут вже чверть століття стоїть покинутий особняк в мавританському стилі. Для початку, по традиції, історія в двох абзацах. У 1791 російська імперія відвоювала у турків черговий шматок Північного Причорномор'я. Пустельні землі охоче роздавали видатним військовим. Ділянка отримав і підполковник Іван Курис, що служив під командуванням Суворова. Село Курісово-Покровське виникло в 1793, на рік раніше Одеси. Потомствений дворянин вирішив побудувати тут родову садибу. Роботи йшли 10 років - з 1810 по 1820. Східний фасад - найстаріша частина палацу.

Син Івана Курісов посадив біля маєтку англійський парк, а онук - перебудував стару дідівську садибу в шикарний палац у мавританському стилі. Було це в 1891. Останній власник садиби - ще один Іван, правнук засновника маєтку. Разом з сім'єю він встиг втекти до Франції до початку революції та громадянської війни. Місцеві селяни, натхненні ідеями комунізму, розграбували маєток, зруйнували родинний склеп Курісов і розкидали кістки по полях. У маєтку розмістили сільськогосподарську школу, а незабаром - аграрний технікум. Село перейменували спочатку в Петровське, а потім у Петрівку. У роки Другої світової тут розміщувалася румунська комендатура. Відступаючи, румуни вивезли все, що не встигли розкрасти селяни. Заодно навіщось вирубали англійський ландшафтний парк. Від колишньої пишноти не залишилося і сліду. У 1990 замок вирішили вперше (!) реставрувати. Але - не доля. Під час грози в дах влучила блискавка, пожежа знищила всі приміщення. З тих пір палац і стоїть покинутий.

Західний фасад. Його побудували останнім, в 1891. Округлі парадні сходи вели до ставка і парку. Раніше тут росли різні тропічні рослини і фруктовий сад. Тепер усюди непоказні дерева і бур'ян. Вікон у парадному залі майже не було, світло потрапляло через атріум. Хроніки тих років кажуть, що під прозорим дахом був акваріум, тож риби плавали прямо під стелею, над головами людей. Найвищу вежа палацу місцеві називають мінаретом. Чому Курісов так любили схід - невідомо. Але в господарстві, крім корів і свиней, у них були верблюди. Причому вони пережили революцію і розграбування садиби і померли під час Другої світової.

Знаючі люди кажуть, що цей палац - одне з найбільш ранніх споруд архітектурного романтизму в Україні. Садиба нагадує середньовічний замок. У декорі - елементи готики і мавританської архітектури. Як і більшість будівель в Одесі, палац побудований з черепашника і скільки він проіснує в даному виді невідомо, тому радимо Вам не відкладати відвідування цього цікавого місця.

Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (2)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support