Менонітська школа, Запоріжжя

4059

Координати: 47.8615312, 35.0129852
Тип місця: Архітектура
Вхід: Безкоштовний
Парковка: Не облаштована
Доступність для людей з вадами руху: Частково
Менонітська школа, Запоріжжя Менонітська школа, Запоріжжя Менонітська школа, Запоріжжя Менонітська школа, Запоріжжя Менонітська школа, Запоріжжя Менонітська школа, Запоріжжя
Менонітська школа для дівчат, котра знаходиться в історичному поселенні колонії Розенталь – надзвичайно красива та велична споруда, оформлена в стилі модерн, з елементами пізнього бароко та голландського ренесансу є унікальним витвором архітектури. Ця пам’ятка стане справжньою знахідкою для любителів цього стилю, і дійсно не залишить нікого байдужим.

Хто ж такі меноніти?

Меноніти це представники протестантської церкви, що виникла XVI столітті під час Реформації, були за походженням голландцями-фризами. І свою сьогоднішню назву – «меноніт», дане релігійне об'єднання отримало в честь імені голландського релігійного лідера – Менно Сімонса. Тарас Шевченко, в свою чергу, під враженням від відвідування Хортиці у 1843 році написав декілька творів, у яких, називав менонітів німцями, через їх характерний діалект.

Історія Менонітської школи

Будівлю звели 1904 року. Як вже зазначалося, вона виконана у стилі модерн з елементами голландського ренесансу та пізнього бароко. Однією із засновниць школи була Катаріна Вальман – дружина відомого підприємця Андеаса Вальмана. Для її будівництва вона пожертвувала гроші.

Менонітська школа для дівчаток розміщена у колонії Розенталь. Менонітська колонія Розенталь – історичне поселення переселенців західноєвропейської етноконфесійної групи на правобережному районі сучасного Запоріжжя – Верхній Хортиці, засноване 1789 року. Колонія існувала як центр Хортицької волості Катеринославського повіту. Комплекс будівель, що залишилися у спадок від менонітської колонії, були, і залишаються прекрасними творами архітектури.

Також, варто згадати про те, що у 1910 році вчитель школи Петро Бузук створив Хортицьке природоохоронне товариство, саме воно стало першою народною громадською природоохоронною організацією в Україні, Російській імперії та Старому Світі. Один з напрямків роботи товариства був захист унікальних прибережних скель від знищення. На даний момент, у будівлі знаходиться діюча загальноосвітня школа №81.

Архітектурні особливості будівлі

Архітектурні особливості споруди втілювало в собі актуальні ідеї тогочасних німецьких романтиків. Будівля цікава тим, що її фасад створений з ілюзією ярусної побудови, що, безумовно, додає їй величності. Дерев'яні різьблені двері з малюнком у вигляді круга і трьох вертикальних прорізів, як і велике вікно над ними, оформлене у формі арки. У оформленні фасадів школи архітектор майстерно стилізував німецьку готику ХVІ-ХVІІ ст. Готична архітектура переважно використовувала тесане каміння, проте у поселеннях з дефіцитом природних покладів, як у випадку Менонітської школи, використовували цеглу.

Загалом, усі будівлі менонітів можна визначити за 3 характерними ознаками, серед яких: одне або два арочні вікна на горищі, високий гострий дах і «фламандська кладка» цегли. Всі менонітські будинки в Запоріжжі збудовані саме за її допомогою. Першу цеглу меноніти укладали в довжину, вздовж стіни, а наступну – поперек. З часів середньовіччя саме така кладка була найпопулярнішою у всіх містах Західної Європи.

Внутрішнє планування Менонітської школи для дівчат

Внутрішнє планування навчального закладу переважно коридорне, усі класи великі, просторі, наповнені яскравим денним світлом, що пробивається через досить великі вікна. Також, у школі є окрема кімната для вчителів, тобто вчительська. Загалом, на першому поверсі було 4 класи для учнів, та окрема житлова кімната для педагогів.

На другий поверх ми можемо дістатися великими широкими сходами, що виконані з металу, з красивими зручними поручнями. Другий поверх оснащений великою аудиторією, яка застосовувалась для ранкової проповіді. Також у залі передбачена сцена для проведення різноманітних заходів, літературних вечорів тощо. Передбачені також печі, задля забезпечення школи обігрівом взимку.

Як дістатися?

• Від Києва до Запоріжжя можна дістатись автобусом, які курсують кожного дня, у різний час. Сісти на автобус можна на Автостанції Київ (Центральний залізничний вокзал), а також на зупинці "метро Харківська" проспект Бажана (приблизний час у дорозі 9 годин). Від Автовокзалу Запоріжжя до Менонітської школи можна дістатись на таксі, вказавши адресу вул. Істоміна, 18;

• Також, до Запоріжжя можна дістатися потягом, а саме ІНТЕРСІТІ (Київ-Пасажирський – Запоріжжя, приблизний час у дорозі 8 годин), а також потягом МАЯК (Київ-Пасажирський – Бердянськ, приблизний час у дорозі 10 годин). Від Центрального Залізничного Вокзалу до Менонітської школи можна дістатись на таксі, вказавши адресу вул. Істоміна, 18;

• Ті, хто хочуть помандрувати від Києва до Запоріжжя на машині, можуть скористатися найкоротшим шляхом Е40/М03 (приблизний час у дорозі 7 годин).
 
Автор: Мар'яна Печончик
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (0)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support