Обитічна коса

2726

Координати: 46.544458, 36.217804
Тип місця: Мальовнича природа, Національний парк, Водойма, Острів
Вхід: Безкоштовний
Парковка: Не облаштована
Доступність для людей з вадами руху: Частково
Цікавість: Середня
Обитічна коса Обитічна коса Обитічна коса Обитічна коса Обитічна коса Обитічна коса Обитічна коса Обитічна коса Обитічна коса Обитічна коса
Обіточна коса - це одна з намивних піщаних кіс на півночі Азовського моря, розташована трохи західніше від курортного міста Приморськ. На території коси знаходиться ландшафтний заповідник загальнодержавного значення, який разом із однойменною затокою захищається міжнародною конвенцією про охорону водно-болотних угідь. Тут немає курортного житла, екскурсійних маршрутів і в цілому ніякого натяку на туризм. Однак великі дикі пляжі і чисте море з водою аквамаринового відтінку перетворює регіон в справжні українські Мальдіви, повідомляється на сайті НМП «Приморськ».

Загальна протяжність Обіточної коси складає близько 32 км. Вона починається відразу за лиманом Великий, приблизно в 9 км від Приморська, і тягнеться в південно-західному напрямку. Коса є природним бар'єром між сформованою нею Обіточною затокою, розташованою на заході, і Бердянською затокою - на сході. На початку ширина коси максимальна і досягає близько 8 км, а на самих вузьких ділянках - не перевищує 10 м. Крайньою точкою є мис Дзендзик, який під час штормів і затоплення ділянок суші фактично перетворюється на острів. Тут, на самому краю коси, можна спостерігати унікальне видовище - як з'єднуються хвилі Обіточної та Бердянської заток, які підганяються вітром із протилежних сторін.

Східний берег коси має рівні обриси і представлений пологими піщаними пляжами. На заході берегова лінія порізана численними бухтами і сформована невеликими острівцями і півостровами, вкритими очеретом та іншою трав'янистою рослинністю, і уподобаних птахами. Площа найбільших островів, наприклад, Комишанова та Великого, не перевищує 2 га.
 
Вперше Обиточна коса згадується ще у працях давньогрецьких істориків. А в середні віки – на географічних картах, складених італійськими вченими. Пізніше, за часів Петра І, її поруч із Бердянською косою називали Нижньою і Верхньою Бердами. А ще через століття і зовсім стали іменувати Бердинською.

У 1920 році біля берегів Обіточної коси в ході громадянської війни відбувся масштабний бій між кораблями червоної і білої армії, який увійшов в історію. В цьому ж році коса увійшла до складу новостворених заповідників. У повоєнні роки на початку Обіточної знаходилося рибальське село Новий Бит, території якого після його розпаду використовувалися для випасу худоби, що призвело до знищення рослинності, перетворивши їх практично в пустелю.

У 70-х роках флора і фауни коси активно відновлювалися і поповнювалися: було насаджено велику кількість рослин, в тому числі і нетипових для даної місцевості - берест, дика олива, і завезені різні види тварин, наприклад, благородні олені. Таким чином в 1980 році територія коси стала частиною природного заповідного фонду країни.

На сьогоднішній день тут налічується понад 500 видів рослин, характерних для степової, водно-болотної та солончакової фауни, до 40 видів тварин і близько 90 видів птахів, частина яких не тільки гніздиться на островах коси, а й зимує там. На болотистому і трав'янистому узбережжі на північному заході Обіточної коси для пернатих створені відмінні умови, зате для відпочинку дана місцевість абсолютно не придатна. Тому ця частина коси входить до складу заповідника і не доступна для відвідування.
 
Сьогодні Обіточна не є популярним туристичним об'єктом. Правда, на початку звуженої частини коси за шлагбаумом знаходиться 2-кілометрова зона, призначена для відпочинку з наметами, обладнана сміттєвими баками і біотуалетами. Тут можна відпочити на відстані від цивілізації на просторих піщаних пляжах, насолоджуючись чистою морською водою і єднанням з природою. За проїзд за шлагбаум доведеться заплатити близько 100 гривень за добу перебування з одного легкового авто.

За межами даної рекреаційної зони немає ніяких об'єктів для відпочинку, а будь-яка інфраструктура відсутня на косі цілком. Немає тут і прісної води, тому подбати про неї доведеться самостійно і заздалегідь. Зате вистачає комарів, про захист від яких теж не завадить потурбуватися перед поїздкою.

Доповнити і урізноманітнити дозвілля можна риболовлею – особливо популярне «полювання» на бичка і пеленгаса, пішими прогулянками по узбережжю і походами до маяка в кінці коси. Також працівниками заказника організовуються екскурсії в заповідну зону - самостійні, приблизно по 80 гривень з людини, а також групові (3 людини) із провідником - по 500 гривень. Ще одним популярним заняттям на косі вважається віндсерфінг. Переважно вітряна погода і наявність теплих і неглибоких лиманів створюють тут комфортні умови для тренувань на дошці і під вітрилом.

Словом, сьогодні Обіточна коса - один із небагатьох куточків Приазов'я все ще практично не освоєних людиною, де можна відпочити від метушні і ритму міста і відчути себе частиною природи.
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (0)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support