Палац графів Шенборнів (замок Берегвар), Мукачево, Закарпаття

10352

Координати: 48.5251105, 22.8745008
Тип місця: Архітектура, Замки\Садиби\Фортеці
Офіційний сайт: http://sankarpaty.com/
Доступність для людей з вадами руху: Частково
Палац графів Шенборнів (замок Берегвар), Мукачево, Закарпаття Палац графів Шенборнів (замок Берегвар), Мукачево, Закарпаття Палац графів Шенборнів (замок Берегвар), Мукачево, Закарпаття Палац графів Шенборнів (замок Берегвар), Мукачево, Закарпаття Палац графів Шенборнів (замок Берегвар), Мукачево, Закарпаття Палац графів Шенборнів (замок Берегвар), Мукачево, Закарпаття Палац графів Шенборнів (замок Берегвар), Мукачево, Закарпаття
За всю історію західні території України не раз входили до складу князівств і королівств Східної Європи. Мальовнича природа передгір'я Карпатських гір, ліси, сповнені дичини, і м'який клімат припали до вподоби королівським вельможам, тому тут з'являлися мисливські угіддя і літні резиденції, де графи і герцоги розважалися і відпочивали вдалині від міста.

В піднесеній архітектурі замків, що збереглися до наших днів, навіки відображена велич минулої епохи, в якій черпають натхнення автори середньовічних романів: завоювання нових земель, вірність васалів і заколоти непокірних, інтриги, і, звичайно ж, велике і світле кохання, легенди про яке живуть століттями.

Історія
Один з таких осередків історії знаходиться в селі Карпати Мукачівського району Закарпатської області, в 16 км від Мукачева. Тут, в долині річки Латориця, що протікає на території урочища Берегвар, з кінця XIX століття стоїть мисливський замок, побудований на замовлення австрійського державного діяча графа Ервіна Фрідріха Шенборн-Бухгайма. З 1946 року замок є головним корпусом санаторію «Карпати».

Спочатку мисливські угіддя, як і сама садиба, належали угорському графу Міклошу Берчені, одному з лідерів антигабсбургської національно-визвольної війни 1703-1711 років. Але після провалу кампанії і втечі бунтівного магната імператор Карл VI в 1728 році передав землі зрадника архієпископу Лотару Францу Шенборну. Той, в свою чергу, відписав закарпатську домінію єдиному спадкоємцеві - кузену Фрідріху Карлу Шенборну. На наступні 200 років ці мисливські угіддя і ще близько двох сотень довколишніх селищ стали вотчиною Шенборнів.
 
Архітектура
З 1840 року і до кінця XIX століття тут стояв невеликий дерев'яний мисливський будинок. Але в 1890-х роках на його місці був зведений дуже красивий замок в стилі модної для того часу романтичної еклектики, що включає елементи готики. Крім витонченої краси архітектура замку сповнена символізму. Так, в замку 365 вікон - за кількістю днів у невисокосному році (366-е вікно замуровано, можливо, якраз для цього випадку), 52 кімнати символізують кількість тижнів на рік, 12 дверей - місяці року. Веж в замку - по числу пір року - чотири, та вони різні за формою.

Всередині замку частково зберігся автентичний інтер'єр - в бібліотеці та деяких залах можна помилуватися старими камінами, а в одній із зал - дуже цікавою дерев'яною люстрою у вигляді жінки, що спирається на оленячі роги. За легендою, цю люстру для бальної зали ревнивий граф замовив як нагадування про зраду дружини. А щоб гості, дивлячись на люстру, бачили не тільки твір мистецтва, майстер зробив жінку схожою на дружину графа, а оголене тіло прикрив фамільним гербом Шенборнів. Такий собі «сяючий» натяк вийшов! Але фахівці і мистецтвознавці все ж дотримуються думки, що жіноча фігура - це покровителька лицарів змієнога фея Мелюзина, просто майстер надихнувся красою графині.

Після того, як замок став санаторієм, велика частина житлових приміщень була переобладнана в номери, тому для туристів відкрита лише частина інтер'єру замку, але і те, що залишилося, дозволило замку стати місцем зйомок радянської казки «Снігова королева» та найвідомішого серіалу «Сімнадцять миттєвостей весни ».
 
Парк
Навіть якщо сам замок не справить на вас сильного враження, то в парку, що оточує замок, буде що подивитися. Сам парк розбитий в «англійському» стилі - це передбачає наявність милих зелених газонів і ділянок незайманої природи, що зовсім нескладно зробити, враховуючи, що площа садово-паркової зони становить 19 гектар.

У центрі саду перед замком розташовується штучний ставок. Це зараз він схожий на серце, але на момент споруди замку Ервін Фрідріх Шенборн, як істинний патріот і прихильник корони, наказав надати берегам форми кордонів Австро-Угорщини.

У парку збереглися рідкісні види рослин, не характерних для цієї місцевості - японські сакури, Веймутові сосни, італійські гліцинії, рожевий бук, канадські ялинки та інші.

У глибині парку можна знайти Джерело молодості - витік мінеральної води, збагаченої гліцерином. За легендою, перша графиня, що славилася своєю красою, використовувала воду для ванн і вмивання. На смак водичка теж хороша, отже, пийте і вмивайтеся сміливо і будьте красиві та здорові.

Зараз в парку є вольєр, в якому мирно уживаються кілька козуль і пара кабанчиків. Тварини людей не бояться, навіть дають себе помацати через сітку. По всьому парку розкидані затишні дерев'яні альтанки, в яких можна розташуватися на обід після прогулянки по доріжках.

Неподалік від замка, з його зворотного боку утворився стихійний сувенірний ринок, прилавки якого рясніють дерев'яними ложками, сільничками та іншим кухонним начинням, магнітиками, виробами з вовни, а також всілякими смаколиками - варенням з ягід, трав'яними зборами на всі випадки життя і, звичайно ж, молодим закарпатським вином. Останнє рекомендувати не можу, тому що на спробу вино виявилося аж занадто молодим, але хто знає - можливо, саме вам пощастить.

В одному з корпусів санаторію є бювет з мінеральною водою. Але, на жаль, пускають туди виключно за наявності санаторно-курортної книжки. Наявність джерел мінеральних вод на території санаторію і в безпосередній близькості від нього дозволяє лікувати хвороби серцево-судинної та опорно-рухової систем, порушення роботи шлунково-кишкового тракту. А з 2010 року відкрито відділення патологій вагітності. Санаторій «Карпати» в 1958 році став першим бальнеологічним курортом регіону, що дозволило зберегти парк і замок в хорошому стані аж до наших днів.
 
Як дістатися?
Той випадок, коли громадським транспортом дістатися сюди і зручно, і логічно. Санаторій «Карпати» розташовується в безпосередній близькості від однойменної залізничної станції, а з платформи на територію можна потрапити пішохідним місточком безкоштовно! Якщо ж будете заходити через пост охорони, з вас попросять символічну плату за вхід - гривень 10-20, навіть чек дадуть, так що все офіційно. Сюди прямують практично всі приміські поїзди, що йдуть через Мукачево.

Якщо вирішите скористатися автобусом, то з Мукачева регулярно йдуть автобуси за маршрутом Мукачеве - Свалява із зупинкою біля воріт санаторію. Цим же маршрутом можна дістатися і на особистому автомобілі.
 
Автор: Олена Григор'єва
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (0)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support