Дубенський замок, Дубно Дубенський замок, Дубно Дубенський замок, Дубно Дубенський замок, Дубно Дубенський замок, Дубно Дубенський замок, Дубно Дубенський замок, Дубно
Оповитий історією середньовіччя, Дубенський замок сьогодні є одним із семи чудес України, а за віком є одним із найстаріших. Розташовано фортецю в місті Дубно, на берегах річки Ікви. Загальна площа земель - 4,9992 м².
 
Дубенський замок
Спочатку ніякого замку у Дубно не існувало. Це було лише дерев’яно-земляне укріплення, яке не забезпечувало достатнього захисту. Тому через смутні часи та небезпеку, була необхідність спорудження потужного замкового комплексу із міцними кам’яними конструкціями, що збереглися донині. На території замку розташовано палаци князів Любомирських та Острозьких, дві вежі-бастіони, підземелля, бальні зали, музей, виставка історії тортур і покарань.
 
Одну з веж бастіонів було названо “Беатка” або Дівоча вежа, в честь хороброї княжної з минулого. Загалом, це була вежа, із якої повідомляли про напад ворогів. Можна потрапити всередину вежі, із якої відкривається краєвид на місто та річку Ікву.
 
Комплекс Замку
За задумом архітектора Генріха Аттара, замок складався із трьох частин: палацу Острозьких, палацу Любомирських та головного надбрамного корпусу. Два виритих глибоких рови полоненими татарами, які наповнювались водами Ікви були хорошою лінією оборони. Ви зможете побачити їх, коли проходитиме по мосту, який колись був підвісним і який щовечора піднімали.
 
Власне, мудре розташування та особливість місцевості (ворожій артилерії неможливо було підібратись до мурів через болото та річку Ікву) зробило Дубенський замок одним із найстійкіших в історії. Відомо, що протягом п’яти століть його ні разу не взяли штурмом, але спроб захоплення було чимало. Лише за одне XVII ст. на замок нападали близько ста разів! Це і не дивно, адже замок був найбагатшим у Європі.
Перед входом до замку, ви зможете побачити триповерховий надбрамний корпус на якому розташовані в’їзні ворота, які прикрашено величним гербом родини Острозьких.

Двір замку простягається на 300 метрів, із нього ви можете помилуватися видом на річку. У цьому дворі ви матимете змогу побачити 3 гармати, які колись обороняли місто. Під містом були розташовані підземні тунелі, які давали змогу під час облоги дістатись у будь-яку частину міста, а також зберігати провізію. Усі підземелля досі не відкрили, але певну частину можуть показати.
 
Історія
Місто Дубно, насичене історією вздовж і впоперек. Вперше згадка про місто Дубен з’являється у 1100 році в “Повісті минулих літ”. Назву місто отримало, як ви могли здогадатись, через те, що поруч росли дубові ліси, які й дали назву поселенню. Певний період місто входило до складу Галицько-Волинського князівства, а в XIV столітті край підкорили литовці. Великий литовський князь Вітовт та польський король Ягайло у 1386 році передали у володіння князя Федора Острозького Дубно, яке на кілька століть закріпилось за славним родом Острозьких.
 
У той час, коли Колумб відкрив Америку (1492), князь Костянтин Острозький збудував Дубенський замок. Дерев’яне укріплення було тут і раніше, але саме Костянтин укріпив його каменем. У 1498 році, розбудоване Острозькими поселення, офіційно отримує статус середньовічного міста, а вже через 9 років король Сигізмунд І дарує Дубно Магдебурзьке право, що дозволило проводити ярмарки і торги. У численних битвах проти московитів Острозький здобув чимало трофеїв, які зберігав у підземеллі Дубенського замку. Загалом налічувалось 49 скринь різних скарбовищ. Що цікаво, до скарбів прирівнювались харчі, які зберігались у спеціальних казематах на випадок осади міста та могли не псуватись роками. Тому в замку могли прихиститись не лише його жителі, а й довколишні. Підземні тунелі дозволяли дістатись у різні частини міста. Не кожна столична станція метро може похвалитися таким розміром. Кажуть, що за радянських часів, коли в замку була військова частина, існували і нижні яруси, але коли солдати почали бігати в “самоволки” командування наказало все залити бетоном.
 
У 1577 році татари напали на замок, коли відбулося весілля племінниці Острозького, Беати. Розлючена наречена вийшла на вежу та вистрілила з гармати і поцілила в шатро кримського хана, тим самим вбивши його сина. Смерть кримського хана - історичний факт, його поховано у Красилові. Ось так буває, коли розізлити жінку.
 
У 1648 році Дубенський замок намагалися взяти авангардні загони війська Богдана Хмельницького на чолі з Максимом Кривоносом, але побачивши укріплення, на напад козаки не наважилися. Причина нападу - ті ж самі скарби Острозьких. Вже у 1660 році під стінами замку стояли війська боярина Шереметьєва, але прихід кримського хана Іслам-Гірея перешкодив їм здійснити їх наміри. Уцілів замок і під час Північної війни 1700-1721 років і під час повстання Тадеуша Костюшко наприкінці XVIII ст. і французько-російської війни 1812 року.
 
Наступним власником замку став Януш Сангушко, який був пияком та сильно занедбав фортецю. Згодом Сангушко розділив землі між кількома десятками польських сімей, а замок подарував Станіславу Любомирському, який і збудував палац, у якому проходили бали, а також азартні ігри. Подейкують, що за одну ніч бідняк міг перетворитись на багача і навпаки.
 
У 1774 році після загарбання австрійцями Галичини, контракти було перенесено до Дубно зі Львова, що сприяло культурному та фінансовому піднесенню міста, а також зробило його найбільш населеним містом євреями на Волині. Дубно, населення якого у той час складало приблизно шість з половиною тисяч осіб, щорічно приймало до 30 тисяч купців. Контракти проіснували тут 20 років, а потім були перенесені до Києва, що і дало назву Контрактовій площі на Подолі, а Дубно почало занепадати. Любомирський разом зі своїм сином програв велику суму грошей у карти і був змушений продати замок військовому відомству.
 
До початку XX ст. ніхто і ніколи не міг взяти замок, тільки у роки Першої Світової війни його сильно зруйнувала Австрійська артилерія. Руїни простояли до 1934 року, аж поки Польська влада не відбудувала замок заново.
 
Цікаві факти
Саме під мурами Дубенського замку відбулась одна відома драма. Тарас Бульба втратив тут обох своїх синів. Андрій, син Тараса, закохався у польську панночку і пробрався в замок одним із підземних ходів. Намагаючись повернути брата, Остапа було спіймано та по-звірячому закатовано поляками, а Андрія Тарас власноруч вбив за зраду. Прототипами цієї історії є цілком реальні люди, яких описав Гоголь. Це була сім’я Миклухо, із якою товаришував Гоголь, а предком відомого українського дослідника Миклухо Маклая виявився курінний отаман Охрім Махлухо, який став прямим прототипом головного героя “Тараса Бульби”.
 
Як дістатися?
Громадським транспортом: до Дубно автобусом або потягом, далі із залізничного вокзалу маршруткою №1, 11, 15, 17. Вийти на зупинці Площа. Далі треба йти назад, поки дійдете до потрійного розгалуження на дорозі, переходите його та повертаєте ліворуч, через дві хвилини ходьби ви побачите замок. Назад можна добратись тими ж самими маршрутками, тільки зупинка на іншій стороні. На території замку немає можливості встановити намет, але можна скористатись послугами готелю Дубно або Едем.
 
На авто: у Дубно одна головна дорога, вам потрібно буде дістатись до центру. Якщо зі сторони залізничного вокзалу, то після району “Базарчик”, не повертаючи ліворуч на потрійному розгалуженні їдете прямо і з правого боку побачите замок, є паркувальний майданчик. Якщо зі сторони автовокзалу, то після того як проїдете зупинку “Площа”, на потрійному розгалуженні, повернути ліворуч.
 
Автор: Юрій Кондратик
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (0)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support