Пам'ятник галушкам, Полтава

2025

Координати: 49.5820591, 34.5686102
Тип місця: Пам'ятники\Пам'ятки
Вхід: Безкоштовний
Парковка: Відсутня
Доступність для людей з вадами руху: Так
Якщо ви завітаєте до Полтави, то з перших кроків її вулицями почуєте слово “галушки”. Не лякайтеся, це не прокляття і не сварка, а традиційна українська страва родом з Полтавщини.

Історія
Колись на теренах Полтавських земель наливалися під сонцем хлібні поля, а місцеві були здебільшого землеробами. Через велику кількість борошна, нестачу часу й потребу наїдатися в них поширилася ця страва. Галушки - це, по суті тісто, що вариться у воді, бульйоні або ж на пару. Господиня щоранку замішувала великий полумисок борошна, кисляку та яєць. Борошно було гречаним або житньо-пшеничним, тож тісто виходило грубе. Від нього відщипували або відривали маленькі шматочки. Тому галушки діляться на щипані й рвані. Подавали в юшці, без юшки або ж у софорку – підливі, яку готують із підсмаженого борошна, бульйону та сметани (український аналог французького соусу «бешамель»). Справжні галушки готуються без начинки, то лише в XX ст. під впливом міста, кухарі почали закладати солодку й солону серединку.

Незважаючи на простоту приготування та скромність компонентів галушки швидко ширилися Україною. Про них писав і Микола Гоголь та Іван Котляревський у своїй славетній “Енеїді”. Ця страва неодноразово прогодовувала воїнів у довгих боях, коли не було часу готувати.

Полтавчани як ніхто цінують свою рідну страву. Подають у всіх закладах, а 1 квітня 2006 року навіть поставили пам’ятний монумент галушці. Відкриття припало на день народження Миколи Гоголя. Це великий полумисок із 12-тьма величезними галушками. Вони лежать на різьбленому столі, накритому вишиваною скатертиною. Поруч різьблена велика ложка. Вони є символом щедрості полтавчан до гостей міста. З часом до пам’ятника прив'язалася весільна легенда: хто з молодих швидше вхопиться за ложку - буде головувати в родині. А ще саме біля нього молодята загадують свої бажання на подружнє життя.

Як дістатися?

Дійти до пам’ятника дуже легко, адже знаходиться він в центрі міста. Підійдіть до Соборного майдану, "галушки" знаходяться між садибою Котляревського та Білою альтанкою. Приїжджайте й ви на батьківщину галушок: побачити пам’ятник та відчути цей неймовірний смак!
 
Автор: Марія Ковальчук
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (0)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support