Актовський каньйон, Актове Актовський каньйон, Актове Актовський каньйон, Актове Актовський каньйон, Актове Актовський каньйон, Актове Актовський каньйон, Актове Актовський каньйон, Актове Актовський каньйон, Актове Актовський каньйон, Актове Актовський каньйон, Актове Актовський каньйон, Актове Актовський каньйон, Актове Актовський каньйон, Актове Актовський каньйон, Актове Актовський каньйон, Актове Актовський каньйон, Актове Актовський каньйон, Актове Актовський каньйон, Актове
Уявіть, що ви гуляєте степом, нескінченним, рівним, в якому видно все навколо на десятки кілометрів. І десь всередині цього степу ви опиняєтесь на березі каньйону завглибшки з 20-поверховий будинок, з прямовисними гранітними стінами, порожистою річкою внизу і унікальними рослинами та тваринами, деякі з яких зустрічаються тільки тут. Саме так і виглядає Актовський каньйон.
 
Цей каньйон ще називають "Долиною Диявола", і я вірю, що назва ця з'явилася тому що тут диявольски гарно :)

Геологія
 
Актовський каньйон - частина українського кристалічного щита, величезної гранітної платформи, на якій лежить більша частина країни. За мільярди років дощі, вітри, а пізніше і води річки сформували стіни каньйону і кам'яні стовпи в ньому. Сюди не дійшло останнє заледеніння, що робить формування каньйону ще більш унікальним.

Річка Мертвовод, що промила каньйон, ще 100 років тому була судноплавною. У XX столітті заради будівництва колгоспів на річці зробили кілька дамб і стали відбирати більшу частину води для зрошення. Через це зараз берега вкрилися очеретом, а дно замулилося. Зараз майже всюди річку можна перейти вбрід.

Природа
 
Актовський каньйон - частина національного природного парку «Бугській Гард». Господарська діяльність людини майже не торкнулася місцевої природи, а унікальний мікроклімат (висока в порівнянні оточуючими степами вологість і прохолода) сформували унікальне поєднання рослин і тварин. Частина видів тут - гірські. 30 представників рослинного світу занесені в Червону Книгу України.
 
Тут мешкає безліч дрібних видів тварин - ящірки, птахи, вужі, черепахи. Рідко, але реально зустріти оленів і лелек.
Більшість екскурсійних груп не дуже віддаляються від села Актово, тому природа каньйону непогано збереглася.

Що подивитися

Чомусь в більшості описів Актовський каньйон подається як ідеальне місце для екстремальних видів спорту типу скелелазіння, альпінізму, туризму. Насправді це скоріш місце для тихого відпочинку з наметом або нескладного пішого походу. Фотографам тут теж буде цікаво - місця красиві і віддалені, люди тут бувають рідко, а граніти на світанку набувають неймовірні персиково-зефірні відтінки.
 
Початок Актовського каньйону для скелелазіння дуже перспективний, але поки зовсім не освоєний район. Гранітні породи схожі на такі в Буцькому каньйоні, де вже багато обладнаних трас. У Актовському каньйоні є безліч зручних місць для пробивання скелелазні маршрутів, здебільшого на правому березі річки. Ще один плюс на користь цього місця - джерело і велика кількість місць під намети.
 
Вище за течією річки каньйон менш відвідуваний, але там є три пробитих маршрути категорій 6a-6b. Однак вони знаходяться в дуже поганому стані, особливо страхувальні станції. Підходи до маршрутів теж не дуже зручні,
доводиться йти по воді або стрибати камінням, якщо воно є. Можливо в кінці літа, коли рівень води падає, буде зручніше.
 
Для піших туристів цей каньйон є сенс включати в довший маршрут Гранітно-степовим Побужжям, тому що сам він проходиться за один день і їхати десь здалеку заради цього нераціонально. Маршрут вздовж каньйону проходить в основному зверху, є кілька спусків до річки. Місця для стоянок є на початку і в кінці каньйону. Річка Мертвовод тут неглибока (можна перейти вбрід) і навіть на початку травня досить тепла для купання.
 
Красивий і логічний маршрут по каньйонах Південного Бугу можна прокласти для велосипедного походу, відвідавши за 3-4 дні скелі Южноукраїнська, Актовський, Арбузинський каньйони і Трикратський ліс. На велосипедах ви зможете швидко проскочити нецікаві дороги і приділити більше часу каньйонам. Хоча місцями доведеться і нести велосипеди, особливо при переході річок - мостів тут мало.
 
Водним туристам набагато цікавіше буде в сусідній Мигії. У Актовському каньйоні Мертвовод дуже маленький, зарослий очеретом та незручний для проходження на байдарках. Але при наявності вільного часу сюди точно варто з'їздити на одноденну прогулянку.
 
Найфотографованіша частина каньйону - його початок біля села Актово. Але вище за течією можна знайти набагато більш видовищні і цікаві пейзажі. На світанку і заході сонця гранітні стовпи і стіни набувають неймовірні теплі відтінки, контрастуючи з зеленню і темної стрічкою річки.
 
Як дістатися
 
Громадським транспортом: поїздом (одеський напрямок) або автобусом (є рейси з Миколаєва, Одеси, Києва) до м Вознесенськ. Звідти маршруткою до с. Трикрати (рейси можуть бути нерегулярними). Їхати 30-40 хвилин. Можна доїхати прямо до каньйону на таксі.
 
На авто: по Миколаївській трасі в сторону Вознесенська, перед ним (якщо їхати з Києва чи з заходу) або після (якщо їдете зі сходу) повернути за вказівником на село Трикрати. До села є дорога пристойної якості. По селу і до каньйону - бруківка. Якщо хочеться побачити рідко відвідувані частини каньйону - потрібно проїхати грунтовками вище за течією. В каньйон на машині не заїхати.
 
Автор: Ганна Чернишова
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (0)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support