Актовський каньйон, Вознесенськ


Координати: 47.7095305, 31.4690495
Тип місця: Мальовничі місця, Унікальні місця, Водойма
Актовський каньйон, Вознесенськ Актовський каньйон, Вознесенськ Актовський каньйон, Вознесенськ
Уявіть, що ви гуляєте степом, нескінченним, рівним, в якому видно все навколо на десятки кілометрів. І десь всередині цього степу ви опиняєтесь на березі каньйону завглибшки з 20-поверховий будинок, з прямовисними гранітними стінами, порожистою річкою внизу і унікальними рослинами та тваринами, деякі з яких зустрічаються тільки тут. Саме так і виглядає Актовський каньйон.
 
Цей каньйон ще називають "Долиною Диявола", і я вірю, що назва ця з'явилася тому що тут диявольски гарно :)

Геологія
 
Актовський каньйон - частина українського кристалічного щита, величезної гранітної платформи, на якій лежить більша частина країни. За мільярди років дощі, вітри, а пізніше і води річки сформували стіни каньйону і кам'яні стовпи в ньому. Сюди не дійшло останнє заледеніння, що робить формування каньйону ще більш унікальним.

Річка Мертвовод, що промила каньйон, ще 100 років тому була судноплавною. У XX столітті заради будівництва колгоспів на річці зробили кілька дамб і стали відбирати більшу частину води для зрошення. Через це зараз берега вкрилися очеретом, а дно замулилося. Зараз майже всюди річку можна перейти вбрід.

Природа
 
Актовський каньйон - частина національного природного парку «Бугській Гард». Господарська діяльність людини майже не торкнулася місцевої природи, а унікальний мікроклімат (висока в порівнянні оточуючими степами вологість і прохолода) сформували унікальне поєднання рослин і тварин. Частина видів тут - гірські. 30 представників рослинного світу занесені в Червону Книгу України.
 
Тут мешкає безліч дрібних видів тварин - ящірки, птахи, вужі, черепахи. Рідко, але реально зустріти оленів і лелек.
Більшість екскурсійних груп не дуже віддаляються від села Актово, тому природа каньйону непогано збереглася.

Що подивитися

Чомусь в більшості описів Актовський каньйон подається як ідеальне місце для екстремальних видів спорту типу скелелазіння, альпінізму, туризму. Насправді це скоріш місце для тихого відпочинку з наметом або нескладного пішого походу. Фотографам тут теж буде цікаво - місця красиві і віддалені, люди тут бувають рідко, а граніти на світанку набувають неймовірні персиково-зефірні відтінки.
 
Початок Актовського каньйону для скелелазіння дуже перспективний, але поки зовсім не освоєний район. Гранітні породи схожі на такі в Буцькому каньйоні, де вже багато обладнаних трас. У Актовському каньйоні є безліч зручних місць для пробивання скелелазні маршрутів, здебільшого на правому березі річки. Ще один плюс на користь цього місця - джерело і велика кількість місць під намети.
 
Вище за течією річки каньйон менш відвідуваний, але там є три пробитих маршрути категорій 6a-6b. Однак вони знаходяться в дуже поганому стані, особливо страхувальні станції. Підходи до маршрутів теж не дуже зручні,
доводиться йти по воді або стрибати камінням, якщо воно є. Можливо в кінці літа, коли рівень води падає, буде зручніше.
 
Для піших туристів цей каньйон є сенс включати в довший маршрут Гранітно-степовим Побужжям, тому що сам він проходиться за один день і їхати десь здалеку заради цього нераціонально. Маршрут вздовж каньйону проходить в основному зверху, є кілька спусків до річки. Місця для стоянок є на початку і в кінці каньйону. Річка Мертвовод тут неглибока (можна перейти вбрід) і навіть на початку травня досить тепла для купання.
 
Красивий і логічний маршрут по каньйонах Південного Бугу можна прокласти для велосипедного походу, відвідавши за 3-4 дні скелі Южноукраїнська, Актовський, Арбузинський каньйони і Трикратський ліс. На велосипедах ви зможете швидко проскочити нецікаві дороги і приділити більше часу каньйонам. Хоча місцями доведеться і нести велосипеди, особливо при переході річок - мостів тут мало.
 
Водним туристам набагато цікавіше буде в сусідній Мигії. У Актовському каньйоні Мертвовод дуже маленький, зарослий очеретом та незручний для проходження на байдарках. Але при наявності вільного часу сюди точно варто з'їздити на одноденну прогулянку.
 
Найфотографованіша частина каньйону - його початок біля села Актово. Але вище за течією можна знайти набагато більш видовищні і цікаві пейзажі. На світанку і заході сонця гранітні стовпи і стіни набувають неймовірні теплі відтінки, контрастуючи з зеленню і темної стрічкою річки.
 
Як дістатися
 
Громадським транспортом: поїздом (одеський напрямок) або автобусом (є рейси з Миколаєва, Одеси, Києва) до м Вознесенськ. Звідти маршруткою до с. Трикрати (рейси можуть бути нерегулярними). Їхати 30-40 хвилин. Можна доїхати прямо до каньйону на таксі.
 
На авто: по Миколаївській трасі в сторону Вознесенська, перед ним (якщо їхати з Києва чи з заходу) або після (якщо їдете зі сходу) повернути за вказівником на село Трикрати. До села є дорога пристойної якості. По селу і до каньйону - бруківка. Якщо хочеться побачити рідко відвідувані частини каньйону - потрібно проїхати грунтовками вище за течією. В каньйон на машині не заїхати.
 
Автор: Ганна Чернишова
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support