Тендрівська коса

4184

Координати: 46.1336942, 32.2210979
Тип місця: Мальовнича природа, Унікальні місця, Національний парк, Водойма
Вхід: Безкоштовний
Парковка: Відсутня
Доступність для людей з вадами руху: Не облаштовано
Цікавість: Середня
Тендрівська коса Тендрівська коса
Тендрівська коса – це піщана коса на південному заході Херсонської області завдовжки приблизно 65 км, поряд із селом Залізний Порт Скадовського району Херсонської області. Вона відокремлює розташовану північніше Тендровську затоку від відкритого Чорного моря та з'єднана з материком вузьким перешийком, який регулярно розмивається морськими хвилями. Звідси друга назва цього місця - острів Тендра.

Історія

Описи Тендровської коси зустрічаються ще в давньогрецьких рукописах, автори яких називали цей шматок суші "Ахіллесове ристалище" або Ахіллов біг. Вважається, що саме тут легендарний Ахілл разом зі своїми товаришами відпочивав та тренувався у перервах між битвами. Судячи з усього, тоді Тендра утворювала єдину 130-кілометрову косу разом з островом Джарилгач, що лежить на схід, і з'єднувалася з материком вузьким перешийком десь між сучасними курортними селищами Лазурне та Залізний Порт.

Про присутність тут стародавніх греків говорить святилище у західній частині коси, в якому під час розкопок ХІХ століття було знайдено грецькі, фракійські та римські монети. А скіфські предмети, також виявлені на Тендрі, свідчать, що ці місця були відомі не тільки грецьким героям.

Роль Тендровської коси як опорного табору зберігалася й в пізніші часи - на ній зупинялися мореплавці Київської Русі та запорізькі козаки. А під час громадянської війни 1918–1923 років тут базувався флот Кримської армії барона Врангеля. Крім того, у ХХ столітті Тендра часто використовувалася як військовий морський полігон, який був офіційно закритий лише 1994 року.

Сучасність

Сьогодні більша частина Тендровської коси входить до складу Чорноморського біосферного заповідника та закрита для відвідування туристами, крім невеликої ділянки на оголовку у західній частині біля мису Північний та Тендровського маяка. Заповідні території на Тендрі існують майже сто років, а їхня головна мета - збереження місць гніздування та зимівлі перелітних птахів як на самій косі, так і на островах у прилеглій акваторії затоки.

Головні пам'ятки Тендри в тій частині коси, на яку дозволено доступ туристів, це маяк, що діє, і дикі коні. Розповідають, що сучасні тендрівські мустанги – нащадки табуна, який ховали тут від німців під час Другої світової, а потім просто забули забрати назад на материк.

Тендровському маяку майже 200 років, але він досі перебуває у робочому стані та практично не змінився зовні. Офіційно екскурсії на маячну вежу не проводяться, але завжди можна домовитися зі доглядачем і піднятися на 30-метрову висоту, щоб побачити панораму коси та морські простори, що її оточують.

Морські води біля оголовка Тендри – одне з улюблених місць дайверів та “чорних” археологів. Крім різноманітного підводного тваринного світу, на чорноморському дні можна виявити уламки затонулих кораблів та старовинні артефакти.

Як дістатися

На Тендровську косу можна дістатися тільки морем з офіційною екскурсією або на власному плавзасобі. Хоча Тендра пов'язана із сушею піщаним перешийком, в'їзд на неї будь-кому, крім співробітників заповідника, заборонено.

Морську екскурсійну прогулянку на Тендровську косу можна купити у турагентів у будь-якому із сусідніх курортів: Залізному Порту, Лазурному, Очакові. Врахуйте, що поїздка займає весь день, причому на шлях в один бік йде 2-3 години.

Також є варіант найняти приватний катер або для романтиків яхту. Обійдеться це дорожче, зате, окрім команди, з вами не буде сторонніх. Катери та яхти можна орендувати як у Залізному Порту чи Лазурному, так й в Очакові, Херсоні, Миколаєві, Одесі чи Скадовську.
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (0)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support