Покинутий маєток Фальц-Фейнів, Новоолександрівка

15615

Координати: 47.2389004, 33.9053535
Тип місця: Покинуті об'єкти, Архітектура, Замки\Садиби\Фортеці
Вхід: Безкоштовний
Парковка: Не облаштована
Доступність для людей з вадами руху: Не облаштовано
Покинутий маєток Фальц-Фейнів, Новоолександрівка Покинутий маєток Фальц-Фейнів, Новоолександрівка Покинутий маєток Фальц-Фейнів, Новоолександрівка Покинутий маєток Фальц-Фейнів, Новоолександрівка Покинутий маєток Фальц-Фейнів, Новоолександрівка Покинутий маєток Фальц-Фейнів, Новоолександрівка Покинутий маєток Фальц-Фейнів, Новоолександрівка Покинутий маєток Фальц-Фейнів, Новоолександрівка Покинутий маєток Фальц-Фейнів, Новоолександрівка Покинутий маєток Фальц-Фейнів, Новоолександрівка Покинутий маєток Фальц-Фейнів, Новоолександрівка Покинутий маєток Фальц-Фейнів, Новоолександрівка
На півночі Херсонської області, на березі річки Дніпро, а саме поблизу сучасного селища Новоолександрівка, розташована цікава пам’ятка історії буремних ХІХ-ХХ століть - покинутий замок Фальц-Фейнів.
Рід Фальц-Фейнів - дуже відомий в Херсонських краях. Один із представників заснував біосферний заповідник Асканія-Нова, інший дендропарк в селі Гаврилівка. Про останній і піде мова.
 
Хто такі Фальц-Фейни?
Вони - представники одного з найвпізнаваніших і найзаможніших родів Херсонської губернії на початку ХХ сторіччя. Недивно, що їх рід носив титул королів Таврійських степів, адже вони не тільки зробили величезний внесок у розвиток губернії, а ще й підняли на найвищий щабель розведення овець-мериносів, залишивши по собі найвідоміший в Україні заповідник, що є перлиною Херсонщини - Асканія-Нова. Фальц-Фейни походять зі славетних родів Ліхтенштейна. Був час, коли вони володіли майже 8% території всієї сучасної Херсонської області.
 
Історія
Селище Гаврилівка (на сьогодні Новоолександрівка) отримало свою назву після того як було подароване Катериною ІІ поету з Росії - Гаврилові Романовичу Державіну. Згодом маєток викупив Фрідріх Фальц-Фейн, а у 1896 році селище перейшло у спадок молодому і перспективному Олександру Фальц-Фейну. Цілком можливо, що Олександр Едуардович побудував палац на зламі століть, в стилі неоренесансу. За зовнішнім виглядом - це двоповерхова будівля з високою баштою з куполом та шпилем, яка височіла над північним фасадом палацу. Центральний вхід, що розташовувався із західного боку, утворювали дві арки. Всередині, на другому поверсі, знаходився величезний скляний акваріум, де жили екзотичні види риб, якими Олександр Едуардович завжди любив дивувати гостей.
 
Перед будинком розташовувався фонтан, у великих чашах якого плавали золоті та червоні рибки. З боків палац був оточений дендропарком з системою каналів, озер та дамб. В самому парку вільно ходили різні екзотичні тварини - лами, павичі, яких Олександр тримав не заради науки, подібно його брату, а з естетичних почуттів. Станом на 1916 рік в маєтку Фальц-Фейна проживало понад 1500 жителів. Володар Гаврилівки збудував там телеграф, школу, пристань та лікарню.
 
Під час буремних 1919-1920 років палац і дендропарковий комплекс було повністю знищено. Військові, які були представниками різних політичних сил, влаштовували тут полювання і відстрілювали оленів, фазанів, косуль. З приходом радянської влади всі екзотичні риби зникли, бо була підірвана кам’яна дамба, а значну частку дендропарку затопили води Каховського водосховища.
 
Сучасність
Сьогодні приїжджих зустрічають самотні та містичні руїни палацу. Стіни та деякі дерева - це все, що залишилося на цьому місці. Про величність будівлі вказують мармурова підлога, що залишилася деінде та витончені візерунки на напівзруйнованих стінах. В підвалах знаходиться сміття, а на місці алей пустка. Проте, місце дуже сильне з емоційного боку, особливо тоді, коли ти дізнаєшся всю його величну історію і твоя уява із задоволенням відновлює маєток Фальц-Фейнів.
 
Як дістатися?
Громадським транспортом:
Шлях до Новолександрівки громадським транспортом буде непростий. Існує 3 можливих варіанти:
- З центрального автовокзалу міста Херсон відправляєтеся на рейсовому автобусі до Великоолександрівки (але шанс потрапити і знайти такий автобус дуже малий).
- Від привокзальної площі Херсона відправляєтеся до Берислава, а вже з Бериславської автостанції їдете на автобусі Берислав - Новолександрівка.
- Від центрального автовокзалу міста Херсон відправляєтеся на автобусі до міста Нововоронцовка, а звідки з місцевої автостанції/зупинки добираєтеся до Новоолександрівки.
По приїзду в селище Новолександрівка, на першій розвилці повертаєте ліворуч (350 м), потім повертаєте на вулицю 8 Березня (100 метрів). Після цього повертаєте на вулицю Комсомольську, так прямуєте 3,2 км. Йдете прямо нікуди не звертаючи - і ви на місці.
 
На авто:
Приїжджаєте в місто Херсон, а з нього їдете по Бериславському шосе 8 км. Далі тримаєтеся траси Р47/Е58/М14 і так прямуєте 54 км. На кільці в Шиловій балці з’їдьте на автошлях Т 0403 у напрямку Берислав/Нововоронцовка і прямуйте 67 км. Потім повертаєте праворуч до селища Новоолександрівка (1,7 км), на розвилці повертаєте ліворуч(350 м), потім повертаєте на вулицю 8 березня (100 метрів). Після цього повертаєте на вулицю Комсомольську, так прямуєте 3,2 км. Їдете прямо, нікуди не звертаючи і ви на місці.
Шлях може бути довгим, але дорогу осилить той, хто йде!
 
Автор: Данило Щоголь
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (0)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support