Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка

11687

Координати: 46.7912308, 33.3630002
Тип місця: Підземелля, Архітектура, Замки\Садиби\Фортеці, Парки
Вхід: Платний
Парковка: Облаштована
Офіційний сайт: https://vina-trubetskogo.com.ua/
Доступність для людей з вадами руху: Частково
Телефон: +38(050) 878 4738
Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка Виноробне господарство князя Трубецького, Нова Каховка
Історія заснування
З місцевістю, де знаходиться завод, пов’язана перша згадка про козацтво. У селі Тягинка знаходилась Литовська, а потім турецька фортеця Тягин. Але після того, як Катерина ІІ наказала всі січі зруйнувати, вона роздаровувала ці землі високородним дворянам з метою заселення їх вихідцями з Росії. Отак на цих землях з’явився князь Трубецький - нащадок литовського княжого роду Гедиміновичів.
 
Він виявився тим ще сміливцем і, не зважаючи на відсутність досвіду вирощування винограду на цих територіях і культури виноспоживання тут як такої, за підтримки свого родича, князя Лева Голіцина, таки вирішив зайнятися виноробством для експорту продукту. І не куди-небудь, а в саму Францію!

Голіцин в історію ввійшов як перший винороб Російської імперії, заснувавши в Криму Новий світ, де він виготовляв солодкі десертні вина. Але цим би він французів не здивував. Лев Голіцин мрія покорити Париж авторським шампанським.
 
Трубецький придумав взяти французьку технологію та спеціалістів, бо знав, що інакше французи того келиха і до рук не візьмуть. Так і з’явилися тут французькі архітектори і консультанти, які вивчили, скільки опадів, скільки сонячних днів, хімічний склад грунту (каштанові глинисті з вапняковими відкладеннями). Вони виявили, що через те, що колись тут знаходилось море, грунти мають унікальну мінералізацію. До речі, ця мінеральність досі залишається характерним почерком.
 
Французьке Шато
І от в 1889 році починають будувати класичне французьке шато. Шато - це помістя з виноградниками. Єдине історичне шато в області, яке збереглося до наших днів і працює, підтверджуючи своє призначення. Будівля зведена у псевдоготичному стилі.
 
У 1902 році були побудовані підсобні приміщення, а далі знаходились ряди бараків - перше житло для робітників.Більшість із них були знесені, але деякі залишились і там досі живуть люди. У приміщеннях, де раніше зберігалися портвейни, зараз є ідея зробити готельні номери.
 
Будівля самого палацу зараз у не дуже привабливому стані. Поки до 1971 року у ньому знаходилася школа, то вдавалося підтримувати його в нормальній формі, але коли школу перенесли, місцеві порозбирали палац на матеріали. Зараз це власність винзаводу, яка огороджена для кращого збереження. Його планують реставрувати, але поки збирають кошти.
 
На території було дуже багато підземних ходів, які виходили на берег, сполучали підприємства, палац і вежу. Князь сидів у вежі. У нього був підземний хід, який вів до пристані. Бо по сонцю везти вино на волах було не можна, адже сухе вино втрачає якості від нагрівання. Імовірно, що для своїх підвалів князь використав турецькі підземні ходи. Кажуть, там були такі підвали, що він міг зайти туди на коні під будинком, а вискочити десь у полі. Одну частину цих ходів використовували як холодильник. Там стояла ванна, яку наповнювали льодом і тримали запаси круглий рік. Вона і досі стоїть на цьому ж місці.
Недалеко від шато знаходиться цегляна вежа - спільна пам’ятка українсько-литовської історії.Литовці помітили, що ця вежа дуже нагадує вежу Гедиміна у Вільнюсі. Вони взяли фрагмент будівельного матеріалу, підприємство оплатило дослідницькі роботи і у квітні 2018-го уже було відомо, що ця вежа була збудована у часи правління великого князя литовського Вітовта 1380 - 1420 ті роки. І слугувала вона вартовою при литовській митниці князя Вітовта.
 
У будівлі, де зараз знаходиться ресторан, одне вікно відрізняється від інших. Воно сягає від підлоги до стелі. Насправді, то не зовсім вікно, а колишній в’їзд, через який на волах завозили виноград з виноградників на берегах Дніпра. А в будівлі ресторану спершу була виноробня. Повністю електрифікована. Тут вино народжувалося, потім ферментувалося, потім зберігалось в діжках і розливалось в пляшки.
 
Визнання
Перші саджанці каберне і рислінг привезені із Франції були висаджені у 1895 році. А в 1900 р. на міжнародній виставці в Парижі вино “Рислінг” князя Трубецького здобуває вищу нагороду Гран-прі. І на цій же виставці Голіцинське шампанське здобуло золоту винагороду. І коньяк “Шустов”, щоправда, представлений як вірменський, бо інакше б його французи не дегустували, теж отримав золото. Це були 3 перші та 3 останні нагороди Російської імперії такого рівня у галузі виноробства.
 
Крім того, Трубецький є зачинателем винного туризму на цій землі. Тут облаштовано будиночки, де можна поселитися - готель на 10 номерів, відвідати таверну і продегустувати вино. Перемога вин Трубецьких на виставці в Парижі стала свого часу величезним скандалом.
 
Вина Трубецького продавали по всій Російській імперії, подавалися до царського двору, на важливих державних прийомах. Тричі підприємство отримувало Першу Всеросійську премію - 300 рублів золотом.
Трубецький не дожив до революції, його вбив власний племінник на підставі ревнощів до своєї дружини. Це сталося за 1 день до 53 дні народження Петра Миколайовича - 4 жовтня 1911 року. Далі його справу продовжив старший син. Але не надовго, бо в 1920 році тут була встановлена радянська влада і Трубецькі емігрували.
 
Сьогодення виноробні
У шато знаходиться 8 галерей винних підвалів. Верхні підвали використовуються як склади: тут пусті пляшки. Загалом 3 тунелі з діжками з витриманими винами. Завдяки спеціальній глині, тут створюється ефект термосу, не запускається волога і зберігається постійна температура 12-14 градусів. Діжки в основному дубові французькі.
 
Окремий тунель облаштований нішами під винотеку, які називаються каза. Біля кожної кази є табличка, яке вино, якого року. Збирати колекцію почали у 1958 році. На жаль, історична колекція Петра Миколайовича до наших днів не дійшла. Бо під час Другої Світової війни усе випили німецькі окупанти. Але коли пізніше над підземеллями будували склад, екскаватор несподівано відкопав пляшки, яким уже понад 100 років!
 
Сучасна колекція починається з 2003 року, коли прийшли нові власники. Вони повернули історичне ім’я і почалася нова епоха. Виноградники заводу Трубецького знаходяться вздовж берегів Дніпра в напрямку Берислава і займають 200 га. Здається, ніби 200 гектарів - багато, але в радянські часи було 15, тисячі гектарів!
Усе обладнання на заводі виготовлено італійською фірмою Della Toffola. У кінці липня - на початку червня почнуть перемивати все обладнання, його тестувати, бо починається збір винограду, до цього часу цех зачинений і опломбований.
 
Виноробню часто відвідують знаменитості, зокрема в радянські часи - цвіт партійної еліти, космонавти, артисти, Алла Пугачова з Кузьміним і всі президенти України, крім Зеленського тут були. Коли приїздив гурт ТНМК, хлопці доволі міцні, дегустували вино до, під час і після дегустацій. Їм показали, що діжки досить міцні і в кожної є свій голос. І вони тут навіть влаштували концерт.
 
Автор: Ірина Макуха
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (0)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support