Національний природний парк «Слобожанський», Краснокутськ

8511

Координати: 50.0791758, 35.2318668
Тип місця: Національний парк
Вхід: Безкоштовний
Парковка: Не облаштована
Офіційний сайт: http://slobozhanskyi.in.ua/park/
Доступність для людей з вадами руху: Частково
Цікавість: Загальна
Національний природний парк «Слобожанський», Краснокутськ Національний природний парк «Слобожанський», Краснокутськ Національний природний парк «Слобожанський», Краснокутськ Національний природний парк «Слобожанський», Краснокутськ Національний природний парк «Слобожанський», Краснокутськ Національний природний парк «Слобожанський», Краснокутськ Національний природний парк «Слобожанський», Краснокутськ Національний природний парк «Слобожанський», Краснокутськ Національний природний парк «Слобожанський», Краснокутськ Національний природний парк «Слобожанський», Краснокутськ Національний природний парк «Слобожанський», Краснокутськ Національний природний парк «Слобожанський», Краснокутськ
Національний Природний Парк Слобожанський був офіційно створений в 2009 році. Але і до цього завдяки розмаїттю природних умов на відносно невеликій території він привертав біологів, ботаніків та інших природничо-наукових вчених. А ще просто людей, яким хотілося жити в красивому місці - на території НПП та поруч з ним збереглися кілька рукотворних пам'яток, від скіфських городищ до поміщицьких будинків.
 
Природа
 
НПП Слобожанський знаходиться на берегах річки Мерла і в місці її злиття з річкою Мерчик. Він розділений на дві частини селом Чернещина і трасою Т1702. Частина на північ від траси (правий берег Мерли) вкрита дубовими лісами природного походження з вкрапленнями липи і клена, є покинутий яблуневий сад з дуже хорошими яблуками. Цей берег вище та сухіше лівого, хоча заболочені ділянки теж присутні, в основному біля джерел.
Лівий, південний берег Мерли - нижчий і більш заболочений. Основна рослинність на ньому - частково природні, частково штучні масиви сосни. Є також ділянки заливних дібров і заболочені вільхові та березові ліси.
 
Візитна картка НПП - сфагнові і осоково-сфагнові болота лівого берега Мерли. Це унікальні для області природні співтовариства. Їх мешканці - рідкісні та зникаючі види рослин і тварин, занесені і в місцеві списки охоронюваних видів, і в Міжнародну Червону Книгу. Територія НПП Слобожанський - найпівденніша межа поширення цих екосистем.
Території національного парку сильно постраждали від господарської діяльності. Через вирубки лісові масивів фрагментовані, ділянки збережених екосистем розділені мережею зарослих травою або порослю швидкорослих дерев ділянок.
 
Рослинний світ парку дуже різноманітний і представлений як видами, характерними для хвойних і широколистяних лісів, так і тими, що живуть на болотах, луках і в степу.
З тварин мешкають безліч птахів, дрібних ссавців і земноводних (ласки, ящірки, жаби), можна зустріти і досить великих - лисиць, борсуків, кабанів. Головний символ парку - бобри. Співробітники НПП кілька разів на рік організовують волонтерські виїзди для їх підрахунку, а гуляючи по парку легко зустріти погризені ними дерева. Саме завдяки відновленню популяції бобрів вдалося зберегти і відновити унікальні болотисті низини парку.
 
Рукотворні пам'ятки
 
Серед найдавніших з них - скіфські та давньослов'янські кургани. Біля села Городнє збереглося городище "Замок", яке відноситься до національних пам'яток.
Відмінно вписуються в прогулянку по парку комплекс Наталівка і Краснокутський дендропарк. На півночі парку можна заспівати на Співучих терасах. А всього в 15 км від НПП знаходиться Шарівський замок. Детальніше про всі ці пам'ятки можна почитати в їх розділах на нашому сайті.
 
Туризм і відпочинок на природі
 
В НПП Слобожанський цікаво буде як пройтися з рюкзаками, так і відпочити з шашликами біля річки. Співробітники парку створили і підтримують екологічні стежки та туристичні маршрути, обладнали 4 рекреаційних пункту з альтанками, дровами та місцями для вогнищ.
 
Екостежка "Мурафська дача" - коротенький маршрут біля Наталівки та Свято-Преображенського храму.
 
Маршрут "До торф'яніх боліт" проходить сосновим лісом паралельно лівому берегу річки Мерла та відвідує ті самі боброві болота, де можна подивитися на їх хатки і погризені дерева (втім, дерев вистачає і в інших місцях парку). Він починається від будиночка адміністрації парку і закінчується в наметовому містечку "Козачий стан".
 
Маршрут "Забутими стежками" - найдовший, починається від співаючих терас в Городньому, йде на північ до кордону парку, де знаходиться наметовий табір, і звідти через яблучний сад, заболочену боброву греблю виходить до оз. Вільшанка. Близько наметового містечка і бобрового будиночка є джерела з відмінною водою. На офіційних картах початок маршруту - біля озера, але логічніше його йти зі зворотного боку - щоб продовжити маршрут по іншому боку парку.
 
Стежка "Сосновий ліс" починається від "Козацького табору" і йде лівим берегом річки Мерла вгору за течією, відвідує кілька бобрових боліт, а потім повертає на південь і через с. Сорокове виходить до Наталіївки, з'єднуючись там з першою екостежкою.

Територія парку відмінно пристосована для пішого туризму. За вихідні можна обійти його весь - почати в с. Козіївка, за маршрутом "Забутими стежками" (можна з відвідуванням Співочих терас) через оз. Вільшанка вийти до Козачого стану і там заночувати. Місця дуже красиві і абсолютно безлюдні, перших людей ви швидше за все побачите біля озера. А за другий день пройтися сосновим лісом та відвідати Наталіївку. Якщо ви швидко ходите - цього ж дня можна повернутися до Краснокутська, звідки ходить багато маршруток.
Для більш спокійного відпочинку відмінно підходять рекреаційні пункти. Два з них (на маршруті "Забутими стежками" і "Козацький стан") дозволяють розташуватися на кілька днів з наметами. Решта перебувають недалеко від адміністрації парку, обладнані навісами, туалетами і місцями для багаття і відмінно підходять для пікніків.
 
Всі стежки і пункти відпочинку обладнані вказівниками та інформаційними стендами. На маршрутах, навіть в дуже віддалених місцях, раптом зустрічаєш гарнющий стенд про життя борсуків або мурашники. Працівники парку докладають величезних зусиль для підтримки його в хорошому стані.
Відвідування парку і користування місцями відпочинку платне, але сума вкрай символічна.
 
Як дістатися?!
 
На авто: з Харкова - трасою Р46 до повороту на Губарівку, там повернути ліворуч на Т1702, нею до Козіївки (звідти вже можна починати прогулянку по парку). Якщо потрібно приїхати до входу в парк - в Козіївці повернути ліворуч і по Т1702 доїхати до Краснокутська, там в центрі поїхати знову наліво в напрямку Качалівки. Недалеко від моста через Мерлу знаходиться головний вхід в парк.
З інших міст: через Миргород або Полтаву на Опішне, далі на Краснокутськ.
 
На громадському транспорті з Харкова:
У Краснокутськ возять муніципальні маршрутки і приватні перевізники з нової автостанції на Центральному Ринку.
У Козіївку їдуть тільки приватні маршрутки, з тієї ж автостанції.
Розклад і запис на рейс по тел. 067 997 25 48 та 097 984 70 90 (це різні перевізники, розклад різний). Дзвонити краще за день-два до передбачуваної дати і приїжджати на АС заздалегідь - бажаючих поїхати більше, ніж місць у маршрутках.
Також є організовані екскурсії в парк та волонтерські виїзди.
 
Автор: Ганна Чернишова
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (0)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support