Будинок-музей Рєпіна, Чугуїв Будинок-музей Рєпіна, Чугуїв Будинок-музей Рєпіна, Чугуїв Будинок-музей Рєпіна, Чугуїв Будинок-музей Рєпіна, Чугуїв Будинок-музей Рєпіна, Чугуїв Будинок-музей Рєпіна, Чугуїв Будинок-музей Рєпіна, Чугуїв Будинок-музей Рєпіна, Чугуїв Будинок-музей Рєпіна, Чугуїв Будинок-музей Рєпіна, Чугуїв Будинок-музей Рєпіна, Чугуїв Будинок-музей Рєпіна, Чугуїв Будинок-музей Рєпіна, Чугуїв Будинок-музей Рєпіна, Чугуїв video
Історія музею
Меморіальний музей розташований в будинку часів військових поселень, де з жовтня 1876 по вересень 1877 жив Ілля Рєпін з сім'єю. Основна увага в експозиції меморіального музею надана чугуївському періоду в житті і творчості І. Ю. Рєпіна, а також тісним зв'язкам художника з Україною.
 
Перші спроби організації музею Іллі Рєпіна на батьківщині були зроблені ще в 1914 році коли з такою ініціативою виступила громадськість Чугуєва і Харкова. Влада намітила будинок під музей і виділила кошти на його придбання, але з початком Першої світової війни це відійшло на другий план.

Друга спроба будівництва музею була здійснена в 1936 році. Була проведена велика робота по збору інформації про сім'ю художника, його дитячі та юнацькі роки. Але знову завадив початок війни. У 1941 році роботи були зупинені, а зібрана колекція втрачена.

Художньо-меморіальний музей І. Ю. Рєпіна була створена 3 серпня 1969 згідно з Постановою Ради Міністрів УРСР № 2240 від 14 травня 1968 року. Перших відвідувачів меморіальний будинок-музей прийняв 3 серпня 1969 напередодні сто двадцять п'ятої річниці з дня народження художника. Музей має 11 оригіналів Рєпіна, серед них малюнки, офорти та живописні твори. На території музею розташовано меморіальний будинок, який належав батькам Рєпіна і флігель, в якому Рєпін влаштував свою майстерню після повернення з Франції.
 
У вітрині однієї з кімнат можна розглянути предмети, які були знайдені саме в цьому будинку, коли створювався музей: старовинні монети, люлька, щипці для цукру, жук "служка" для зняття взуття і велика глиняна черепиця, яка раніше покривала дах цього будинку. У першому ж залі ви можете подивитися в дзеркало в красивій різьбленій оправі, в яке колись виглядав художник. В експозиції цієї кімнати також представлені особисті речі І. Рєпіна.
 
На фотографіях музей можна подивитися на фотографії візиту делегації нащадків І. Рєпіна, які зараз живуть в у Франції і приїжджали до Чугуєва подивитися на місця, де раніше був будинок бабусі Рєпіна і цвинтар, де похована мама І. Рєпіна - Тетяна.
 
Дитинство художника
Дитинство І.Рєпіна пройшло в будинку бабусі Рєпіна. Будинок був великим і просторим, ділився на 2 частини і мав 2 входи. В одній частині були світлі світлиці куди дітей навіть не пускали, а другу частину здавалася постояльцям. Тобто бабуся містила заїжджий двір. В території паслися коні, а сім'я Рєпіних тулилася в маленькому дерев'яному флігелі на бабусиній садибі. Саме там 5 серпня 1844 з'явився на світ майбутній художник. Будинок бабусі не зберігся, але в музеї його можна розглянути на малюнку Н. Онадского. Скоро мати наймає будівельників і стежить за тим як будується новий будинок. Будується він там же, в Осинівці, на краю міста, на самому березі Сіверського Дінця. Туди переїхала вся сім'я, звідси Рєпін їхав до Петербурга, в Академію Мистецтв.
 
Коли був побудований власний будинок мама художника Тетяна Степанівна відкрила подобу школи. Зібрала там більше 10 хлопців, яких вчила там читати і писати. Перші учнями були власні діти, дочка Устя та син Ілля. Рєпін згадував, що вони з сестричкою були самими розумними і все схоплювали на льоту.

Але будинок батьків художника теж не зберігся, на його місці теж встановлено пам'ятний знак. У музеї збереглися деякі предмети з Рєпінського будинку в Осинівці. Батько художника - Юхим Рєпін 27 років життя віддав службі в армії. Складався на посаді фуражира, тобто займався заготівлею кормів для коней.
 
У вітрині представлено зброю, яке теж безпосередньо з військовою історією міста: шабля одного з офіцерів Чугуївського Уланського полку і кірасирський паллаж, так як дядько Рєпіна був офіцером цього полку, шашка Кавказького типу, ладунка для зберігання пороху і.т.д.
 
Отримавши гарну домашню освіту незабаром стає учнем, за його словами "самого бажаного місця навчання, де креслять тушшю і малюють аквареллю" - Школи топографів. Школа розташовувалася в будівлі військових штабів. Рєпін згадував, що Чугуївська школа топографів забезпечувалася найкращими матеріалами з Лондона, якісний папір і ньютонівські фарби. Можна здогадуватися, скільки малюнків було зроблено в той час, але збереглося всього 2 - вони знаходяться в колекції Третьяковської галереї. Навчання в Школі топографів не було завершено. У 1857 році імператор Олександр ІІ приймає рішення про скасування військових поселень, і в зв'язку з цим розформовують корпус Військових топографів. Тоді І. Рєпін стає учнем у одного з кращих художників Чугуєва - І. Бунакова. Був дуже широкий вибір вчителів, і свій вибір пояснює тим що колись у Бунакова навчався “Рафаель” Чугуєва - Леонтій Персанов. Але вчився він недовго, через півтора року він перевершив свого вчителя і став самостійним майстром. Рєпін бере участь у розписі церков, пише образи, виготовляє іконостаси і за це вже отримує гроші. У 17 років він вже був відомих художником іконописцем. В експозиції кімнати представлена ​​робота, виконана в період навчання у Бунакова - "Христос в терновому вінці", коли йому було приблизно 13-14 років. Тут же в кімнаті можна побачити куточок іконописця: камінь краснотерка, форма для клеєння декоративних деталей, кисті, олівці.
 
Тут же можна ознайомитися з старообряними іконами і портретами місцевих жителів, що було дуже популярно в той час. За розпис Сиротинської церкви Воронезької губернії І. Рєпін отримав 100 рублів, і вже вважав, що з таким капіталом можна підкорювати столицю.
 
Життя в Петербурзі
Восени, в 19 років він їде в Петербург. Але незабаром його чекає розчарування - Рєпіна не приймають в Академію мистецтв. Але він розумів, що назад він уже не повернеться. Він наймається на найрізноманітніші роботи - він фарбує дахи будинків, екіпажі, залізні відра, все, щоб знімати кімнатку. А кімнату він знімав у Петербурзького архітектора А. Петрова. І квартирний господар дав дуже слушну пораду гостю - повчитися малюванню в суспільстві заохочення мистецтв, що незабаром Рєпін і робить. В експозиції можна побачити перший малюнок Рєпіна в цій школі - малюнок олівцем з гіпсового зліпка листка лопуха, за який він отримав найвищу оцінку. І через 3 місяці він стає вільним слухачем, а через 3 місяці повноправним студентом Академії Мистецтв. Закінчує він Академію дипломною роботою - картиною "Воскресіння дочки Яіра", за яку отримав найвищу нагороду Академії - велику Золоту медаль. Ця медаль дає право випускникові на закордонну поїздку. Художник цілих 6 років може перебувати в країнах Західної Європи і при цьому Академія виплачує йому пенсіон. Але, Рєпін не відразу їде, спочатку він хотів закінчити розпочате полотно "Бурлаки на Волзі". Цю картину замовив Рєпіну князь Володимир, віце-президент Академії Мистецтв. Після покупки картини князь часто скаржився, що кімната часто пустує без картини - вона була настільки затребувана в ту пору, що картину часто забирали на виставки.
 
Європейське турне
Коли Рєпін збирається їхати в Європу зі своєю дружиною і дочкою перше, що він робить, це відвідує всесвітню виставку у Відні, де і експонувалося його твір. Картина «Бурлаки на Волзі" принесла всесвітню популярність зовсім ще молодому художнику. Далі подорож лежало через Італію, де як він говорив "можна забути про живопис". Кінцевою точкою пенсіонерської поїздки стає Франція. Сім'я Рєпіних переїжджає в Париж. Спочатку він працював з великим ентузіазмом, але незабаром розуміє, що у французів можна багато чому навчитися, але можна і знеособитися, все-таки потрібно працювати на рідному ґрунті. З перших днів перебування у Франції в кожному лист відправленим їм на батьківщину туга. Він мріє про швидке повернення і будує плани на своє майбутнє життя. В експозиції можна з картинами, які були написані в Парижі - 2 портрета українських дівчат.
 
Готуючись до від'їзду на Батьківщину він приступає до своєї картині "Савко". Але, коли художник натхнений роботою над цією темою ділиться своїми задумами зі своїми друзями, то несподівано для себе отримує різку критику. Рєпін спочатку хоче навіть знищити цей полотно, але замовлення імператора Олександра ІІІ не дає йому це зробити. І картина з Парижа доставляється в Петербург, потрапляє в колекції імператора і потім стає надбанням Державного Російського Музею.
 
Запорожці в картинах Рєпіна
В експозиції також можна побачити перший ескіз майбутньої картини "Запорожці пишуть листа турецькому султану", 1877 год.В ту пору Рєпін гостював в підмосковному маєтку у свого друга, відомого промисловця і мецената Сави Мамонтова. І там, в колі друзів, він почув історію, як турецький султан Магомет 4 звернувся до запорожців з вимогою про покору, а ті у відповідь султанові вирішили надіслати листа. Лист вийшов зухвалим і звичайно художник добре знав текст цього листа, тому що ще в Чугуєві він переписувався і переходив з рук в руки. Але там, в Підмосков'ї, під впливом артистичного прочитання тесту професором Петербурзької консерваторії Рєпін взявся за олівець і на альбомному аркуші з'явився цей перший малюнок, який став основоположним до майбутнього твору. Після він виконав грандіозну роботу до цієї картини, їздив на Запорізьку Січ, намалював близько 1000 ескізів. Але закінчена картина була представлена ​​на його персональній виставці в Петербурзі через 13 років. І, коли імператор Олександр ІІІ побачив картину, то він вирішив, що вона повинна стати частиною його колекції, і викуповує її у художника виплачуючи рекордні 35000 рублів золотом.
 
Частина їх віддає на покупку маєтку в Здравнево, Білорусь. За проєктом свого тестя-архітектора відбудовує дерев'яний будинок з вежею. І незабаром забирає в Здравнево всю свою сім'ю. Майже 7 років життя Рєпіна пов'язано з Білоруссю.
 
Але тема запорожців довго не покидала художника. Через 6 років після першої картини з'являється ще один варіант картини з такою ж назвою - "Запорожці пишуть листа турецькому султану". Але це не копія і не повтор, - це абсолютно самостійний твір, яке для своєї колекції купує друг Рєпіна П. Третьяков. Довгі роки ця картина знаходиться в Третьяковській галереї в Москві, а потім була передана Харківському художньому музею. І зараз експонується в рєпінській залі цього музею, у Харкові.
 
Як говорив К. Чуковський: "Малювати для Рєпіна було все одно що дихати" і куди б він не приходив, буваючи просто у когось в гостях або під час урочистих заходів він завжди брав із собою альбом, олівець і робив замальовки.
 
Нездійснена мрія художника
Останній раз художник побував в Чугуєві в 1924 році. У музеї представлені фотографії з останнього візиту Рєпіна в рідне місто. Головною його метою було відродження мистецтва у себе на батьківщині, а саме будівництво Ділового двору. Він пам'ятав, що ще за часів військових поселень в Чугуєві існували ділові двори, де збиралися талановиті люди. Рєпін підготував план такого двору з майстернями, присадибним господарством, майданчиками для занять спортом і парком. Зі своїх особистих заощаджень Рєпін виділив гроші на його будівництво, а міська влада надала 6 десятин землі. Але події Першої світової війни порушили всі плани художника, Діловий двір так і не був побудований. Лише до 100-річного ювілею Рєпіна на тому самому місці був побудований парк, який отримав ім'я Рєпіна.
 
Окрасою наступної кімнати є портрети пензля Рєпіна - дружини московського фабриканта Єлизавети Сапожникової та портрет його улюбленої учениці Маріанни Верьовкіної. Тут же представлено стіл і стільці, за якими сидів Ілля Рєпін під час свого останнього приїзду в рідне місто. На столику біля самовара також можна побачити тонку порцелянову чашечку, на ній є блакитні квіточки, золоті букви і напис "З Днем ангела", її Рєпін подарував дружині хрещеника на іменини. У святому кутку кімнати знаходиться ікона - особливо шанована в Чугуєві Володимирська ікона Божої матері створена вже зрілим художником іконописцем 19-річним Іллею Рєпіним. Також тут представлені етюди М. Алістова і М. Беркаса.
 
Подарунок музею до дня відкриття - картина В. Маковського "Політики". З цим живописцем Рєпін брав участь у багатьох пересувних виставках.
 
Майстерня Рєпіна
Майстерня художника є окремим будиночком, який входить в екскурсію. Цей будинок теж належав батькам художника, це був звичайний дерев'яний флігель, який був накритий соломою і в найсвітлішій кімнаті флігеля Рєпіна і влаштував свою майстерню. У цих стінах він працював протягом року.

За цей час було написано велику кількість творів, створювалися портрети дітей, друзів, рідних. Тут він працював над жанровими картинами і вперше звернувся до теми Хресного ходу. Перша картина на цю тему отримала назву "Хресний хід в дубовому лісі", на стіну можна подивитися репродукцію цієї картини. Роботу він продовжував і в Москві і в Петербурзі, і вона затягнулася на 47 років. А в 1922 році практично повністю переписав полотно, залишивши тільки колоритну постать на першому плані - диякона Івана Уланова. Служив він дияконом в Покровському соборі. Але, коли Рєпін починає працювати над портретом, то називає його вже протодіаком. Портрет був завершений скоро і художник не залишив його в Чугуєві, а відправив до Москви і запропонував своєму другові Третьякову. Павло Михайлович, поторгувавшись, придбав цей портрет, і більше з ним не розлучався. Тому Репинский "Протодиякон" до цього дня знаходиться в Третьяковській галереї в Москві. Тут, в музеї, знаходиться копія художника реставратора А. Рибникова. У цій же кімнаті ви побачите досить незвичайний музичний інструмент - фізгармонія. Клавишно-духовий інструмент, який працює за принципом органу. Фізгармонія була виготовлена ​​в Америці в 19 столітті, до цих пір знаходиться в робочому стані і не випадково знаходиться тут. Ілля Юхимович дуже любив музику. І навіть сам визнавав, що якщо йому довго не доводилося чути музику, то він сумував і багато своїх творів писав під музичний акомпанемент.
 
У цій кімнаті також представлений портрет Трохима Чаплигіна - двоюрідного брата І. Рєпіна. Він був на 8 років старше Іллі, але тим не менше хлопчиком пов'язувала в дитинстві дуже міцна дружба. Рєпін залишив багато теплих спогадів про свого двоюрідного брата ласкаво називаючи його Тронько. Одне зі спогадів відноситься до різдвяних свят, які хлопчики провели разом. Трохим прийшов в гості, але не з порожніми руками, а приніс з собою пакунок, в ньому лежала коробочка, а в коробочці лежали акварельні фарби й пензлі. До шестирічного віку Ілля ще ніколи не бачив фарб. Хлопцям захотілося тут же помалювати, але в будинку ні альбому ні листочка паперу. Тоді у старшої сестри Устьи вони забрали Азбуку і почали розфарбовувати некольорові контурні картинки. Рєпін згадував, що перша ж картинка на очах починає оживати. Кавун біля букви "а" робиться таким стиглим і соковитим, що його хочеться з'їсти - писав художник. Тому коли закінчилися свята, і Трохима потрібно було залишати будинок Рєпіних Ілля дуже почав турбуватися і навіть плакати. І щоб якось втішити молодшого брата Тронька залишає йому кисті і фарби. З цього моменту починається захоплення малюванням, яке триває все життя. Через багато років І. Рєпін напише "не будь Троньки, я може і художником б не став".
 
У маленькій кімнаті, або ж кімнаті відпочинку, де свого часу проводила час дружина І.Рєпіна - Віра Олексіївна. Вона могла посидіти на дивані, випити чашечку кави або постояти біля дзеркала. На одній з вітрин перебувати посмертний зліпок правої руки художника. Якщо звернути увагу, то можна помітити, що між великим і вказівним пальцем величезний провал, відсутність м'язів. Рєпін дуже багато працював і постійна напруга правої руки призвело до всихання цього м'яза. Більш того рука почала боліти, і став відмовляти великий палець і художник був змушений звернутися до лікарів, що для нього було не властиво. А ті заборонили йому працювати. Але не уявляючи себе без улюбленої справи Рєпін починає вчитися малювати лівою рукою. Понад 20 років життя І. Рєпін працював лівою рукою.
 
У кухні можна побачити велику вузьку піч з різною кухонним начинням, рогачі і тримачі, а біля віконця знаходиться великий дерев'яний стіл. На ньому найперші предмети для прасування білизни - скалка і рубель. Посудна полиця з тарілками з Франції, пляшки для спиртних напоів і маленькі флакончики для ліків. У червоному кутку кімнати ікона невідомого чугуївського майстра на якій зображений Ілля-пророк. На честь цього святого отримав своє ім'я майбутній художник.
 
Життя на березі Фінської затоки
На стіні також можна побачити прижиттєвий портрет художника. Рєпіна було 72 роки, коли в його маєток Пенати на березі Фінської затоки приїхав скульптор Михайло Блух і виконав цей портрет. Рєпін тут ще сповнений життєвих і творчих сил.
 
Прожив він довге життя. Помер у віці 86 років, це сталося 29 вересня 1930 року. Проживаючи в своєму маєтку в Пенати на березі Фінської затоки, за 3 роки до смерті попросив дозволу бути похованим на власній садибі. І таким місцем стала Чугуївська гора. Рєпін назвав пагорб в пам'ять про рідне місто і на цьому пагорбі заповів себе поховати.

Як дістатися?
Найкраще буде доїхати до міста Чугуїв на автобусі. Автобуси ходять кожні 20 хвилин, від Автостанції на станції метро “Індустріальна”. До Чугуєва йдуть маршрутні автобуси №1472т, №1940. По приїзду на автостанцію міста Чугуїв до музею треба йти пішки. Достатньо буде пройти 200 м вниз по вулиці Харківській та повернути направо на вулицю музейну, за 300 м ви будете на місці.

Автор: Юрій Волошин
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (3)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support