Крейдяні терикони (Слов'янські крейдяні гори), Райгородок Крейдяні терикони (Слов'янські крейдяні гори), Райгородок Крейдяні терикони (Слов'янські крейдяні гори), Райгородок Крейдяні терикони (Слов'янські крейдяні гори), Райгородок Крейдяні терикони (Слов'янські крейдяні гори), Райгородок Крейдяні терикони (Слов'янські крейдяні гори), Райгородок Крейдяні терикони (Слов'янські крейдяні гори), Райгородок Крейдяні терикони (Слов'янські крейдяні гори), Райгородок Крейдяні терикони (Слов'янські крейдяні гори), Райгородок Крейдяні терикони (Слов'янські крейдяні гори), Райгородок Крейдяні терикони (Слов'янські крейдяні гори), Райгородок Крейдяні терикони (Слов'янські крейдяні гори), Райгородок Крейдяні терикони (Слов'янські крейдяні гори), Райгородок Крейдяні терикони (Слов'янські крейдяні гори), Райгородок Крейдяні терикони (Слов'янські крейдяні гори), Райгородок Крейдяні терикони (Слов'янські крейдяні гори), Райгородок Крейдяні терикони (Слов'янські крейдяні гори), Райгородок
Донецька область здавна славнозвісна багатством своїх надр. Ніде у світі ви не зустрінете стільки різновидів корисних копалин, зосереджених у одній місцевості – близько 850 родовищ, де видобувається більш ніж 40 видів різноманітної сировини, на території 26,5 тис. км2. Триває розвідка нових родовищ, а старі закриваються та проходять процедуру консервації. Так з’являються характерні для Донецького краю елементи штучного рельєфу – кар’єри, відвали, терикони – що вносять деяку постапокаліптичну нотку у монотонний степовий ландшафт.

Одне з таких місць можна знайти на півночі Донецької області, в селі Райгородок Слов’янського району. Але ви не побачите звичайний бурий терикон з відпрацьованої вугільної породи, вигляд якого добре знайомий жителям шахтарських міст. Перед вами постануть пара білих піків, чітко видимих на тлі блакитного неба, видимих ще на під’їзді до Слов’янська, якщо їхати автомагістраллю М03 Київ – Харків – Довжанське, а також якщо рухатись з боку Красного Лиману автошляхом Т0514.

Історія формування

Тут, під Райгородком, з кінця ХІХ – початку ХХ століть розробляється відкритим способом одне з найкрупніших родовищ писальної крейди дуже високої чистоти, формуючи навколо себе білосніжні насипи і практично позаземний пейзаж. Площа розробки родовища сягає більш ніж 163 гектари і вражає своєю масштабністю, що дозволяє зробити висновки щодо розмаху видобутку крейди, яка проводилась тут якихось 30-40 років тому.

Крейда була необхідна для виробництва кальцинованої соди, що йшла на потреби металургійної промисловості, з розвитком якої у другій половині ХХ століття видобуток крейди у Райгородку сягнув свого апогею. Для постачання сировини до Ново-содового заводу у м.Слов’янську була побудована канатна дорога довжиною 9 км, а порожню породу на вершину терикона відвозила вагонетка – залишки шпал залізниці деінде зустрічаються на схилі.

Наші дня

На жаль, у «лихі 90-ті» видобуток крейди скорочувався, потім зовсім припинився, канатну дорогу та інше обладнання демонтували. Сьогодні на території кар’єру переробляють та збувають крейдяну крихту, нових розробок майже немає, незважаючи на значні запаси високоякісної сировини.

Але тепер крейдяні терикони відкрили для себе велосипедисти найближчих міст – Слов’янська, Краматорська, Святогірська та ін., тому що велосипед – найбільш зручний транспорт сюди дістатися. Також до кар’єру заходять вільні туристи в пошуках нових цікавих місць.

До териконів можна прийти у будь-яку пору року насолодитися захоплюючими краєвидами, що відкриваються з вершин, головне щоб не було снігу, інакше ви застрягнете у сніжних заметах. В будь-яку погоду, в будь-який час доби Райгородський крейдяний кар’єр виглядає приголомшливо. Білі колії доріг на схилах. Білі тераси, що поросли низенькими рідкими деревцями. Біла земля, що просвічує крізь траву. Білі вершини териконів, рівні білі схили. Білі кам’яні насипи. Місячний пейзаж різко контрастує с темною зеленню лісу на обрії. Особливо психоделічні картини можна застати тут на світанку, коли сонце, здіймаючись над обрієм у ранковому серпанку, фарбує крейду у рожеві відтінки, а туман стікає невагомими хвилями по схилах, створюючи фантастичні фігури. У надвечір’я, коли тераси осяяні помаранчевими променями вечірнього сонця, можна зробити дуже красиві кадри у теплому «малюючому світлі», яке так подобається фотографам. Отже, якщо маєте ідеї для незвичайної фотосесії – вам сюди!

Як дістатися?

Дістатися Райгородка швидше і зручніше за все власним транспортом – автівкою ви заїдете майже на верхні яруси кар’єру, головне, щоб не було сильної зливи. Велосипедом ви зможете проїхати кар’єр навпростець. Якщо їхати від Слов’янська чи Красного Лиману, то у Райгородку треба знайти залізничний переїзд (він там єдиний), перетнути його і повернути ліворуч, в ліс. Далі рухатись на північ до межі лісу та поля, а звідти повернути праворуч, у напрямку териконів, їх вже буде видно. Або після переїзду їхати прямо по вулиці Радянській за околицю, далі берегом Маяцького озера до самого кар’єру. Далі доведеться орієнтуватись на місці, це нескладно, ви впораєтесь!

Якщо ви користуєтесь громадським транспортом, то в будь-якому разі вам необхідно дістатися Райгородка. Від автостанцій Слов’янська та Краматорська у цьому напрямку курсують автобуси – до Красного Лиману, Сєвєродонецьку, Радьківських Пісків – з проміжною зупинкою у смт Райогородок (розклад краще уточнити на місці, можливі зміни). Існує варіант підібратись на пару кілометрів ближче – до с.Донецьке – автобусом зі Слов’янська(розклад уточнюйте на місці), і далі пішки у напрямку териконів, які видно вже від траси у Райгородку, звідки до кар’єру близько 3 кілометрів на північ.

З північного боку до кар’єру підходить ліс, з північно-східної сторони знаходиться Маяцьке озеро, на березі якого можна зупинитись з наметом, очікуючи влучного моменту для чарівних кадрів…
 
Автор: Олена Григор'єва
Дмитрий, 25.07.2020
Абалденное место для местного туризма! Спасибо за информацию о происхождении этих терриконов
Олежа33, 15.11.2019
Дуже круто тут! Особливо лізти, і осоообливо потім намагатись спуститись звідтіля :D
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (0)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support