Художній музей Григорія Галагана, Чернігів

4524

Координати: 51.4900614, 31.3097477
Тип місця: Музеї
Вхід: Платний
Парковка: Облаштована
Офіційний сайт: halahan-art.com
Доступність для людей з вадами руху: Частково
Телефон: +38 (0462) 611-571
Художній музей Григорія Галагана, Чернігів Художній музей Григорія Галагана, Чернігів Художній музей Григорія Галагана, Чернігів Художній музей Григорія Галагана, Чернігів Художній музей Григорія Галагана, Чернігів Художній музей Григорія Галагана, Чернігів
Якщо ви вже наважились на мандрівку до північної України, то Чернігів радо зустріне вас найгарнішим і найтуристичнішим місцем – Дитинцем. Це місцева назва стародавньої частини княжого граду, яка щільно наповнена різноманітними пам’ятками та гідна довгої прогулянки. Так, блукаючи поміж гармат, церков, пам’ятників та альтанок, зовсім несподівано вирине із зеленої гущавини парку Чернігівський обласний художній музей ім. Г. Ґалаґана.
 
Історія
З архітектурної точки зору навряд чи йому вдасться вас вразити – така собі жовтенька будівля-пам'ятка архітектури XIX століття. Але поціновувачі об’єктів із «родзинками» будуть здивовані, адже перед нами – колишня жіноча гімназія. Ці стіни просякнуті атмосферою культурного життя. Наприкінці 70-х років ХХ століття утворилася філія в Чернігівському історичному музеї, яка концентрувала у собі художній доробок багатьох століть. Стимулом до відокремлення колекції став кількісний потенціал унікального фонду, що складався з 8 000 творів образотворчого та декоративного мистецтва.
 
Окреме приміщення колекція отримала у 1983-му році. На той час там була загальноосвітня школа, недоречно розташована на історичній місцині. Було вирішено передати будівлю обласному управлінню культури для організації в ньому художнього музею. На сьогодні у будівлі співіснує два культурних осередки: безпосередньо художній музей, а також музей сучасного мистецтва «Пласт-арт».
 
В основу музейної колекції покладено зібрання козацько-старшинського роду Ґалаґанів, що налічує сьогодні понад 9 000 творів образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва і охоплює період з XVI століття до сьогодення. Атмосфера урочистості та розмаїття церковної архітектури Дитинцю створює необхідне емоційне підґрунтя для огляду іконописної спадщини часів українського бароко. Найбільшою гордістю музейної колекції є твори іконопису «Архистратиг Михаїл», колекція Богородичних ікон, двобічна «Покрова Богородиці. Розп’яття».
 
Блукаючи заплутаними коридорами музею, ви зустрінете твори українських корифеїв ХХ століття – М. Жука, М. Самокиша, С. Шишка, М. Глущенка, М. Дерегуса, Т. Яблонської, А. Коцки та багатьох інших. Якщо ці імена вам мало про що сказали (нехай вибачають класики), одне полотно, пензля Івана Айвазовського точно не залишить вас байдужими.
 
Зразки декоративно-ужиткового мистецтва України, створені протягом майже двох століть, вразять різноманітністю: тут є аплікація, вишивка та розпис, вироби зі скла та порцеляни, кераміки та дерева не просто невідомого авторства, а старанно виконані митцями родини Саєнків, М. Тимченко, М. Примаченко.

Для відвідувачів молодшого віку цікавинкою є самобутня колекція народної іграшки. 350 експонатів з дерева, глини, соломи та тіста, якими гралися малі чернігівчани - це точно шок-контент для сучасних дітлахів. Гарною можливістю досконально дослідити національну культуру у ігровому форматі стане замовлення у музеї спеціальної екскурсії. Імовірно, вам пощастить власноруч побавитись чудернацькими дитячими ляльками, кониками, свистульками та іншими винаходами для розваг.
 
Поціновувачам європейського мистецтва також не доведеться нудьгувати, адже персонажі полотен голландських, фламандських, французьких, італійських митців самовіддано чекають на своїх глядачів. Невеликою за обсягом, але неоціненною за змістом є колекція західноєвропейського живопису. Представлена вона творами італійських художників XVII - XVIII століть. Голландський та фламандський живопис відкриється вам з різних сторін: крокуючи галереєю, ви знайдете твори батального та побутового жанру. А вже поряд будуть приваблювати своїм майже відчутним смаком різноманітні яскраві натюрморти. В окремій залі заховалися полотна міфологічного характеру та євангельські сюжети. Гордість збірки - це живописне полотно «Концерт» відомого голландського художника Гендрика Тербрюггена, датоване 1626 роком. Скільки легенд та таємниць за цими обличчями! Але про це - ні-ні, слухайте самі з перших вуст екскурсоводів. Чернігів не оминуло і мистецтво Франції XVIII-XIX століть. Ви знайдете картини таких знаних майстрів як Юбер Робер, Етьєн Моріс Фальконе, Франсуа Помпон.
 
Художній музей вабить не лише постійними експозиціями. Якщо влучно підібрати час відвідування, є великий шанс потрапити на змінні виставки сучасних чернігівських митців та не тільки, або ж виставки дитячої творчості.
 
Проєкти музею
Але не живописом єдиним живий музей. Для тих, хто вважає, що говорити в галереях дозволено лише пошепки, ми голосно відповімо, що музейне життя – річ бурхлива. Заходи, націлені на зацікавлення мистецтвом, підібрані для всіх вікових категорій. Адміністрація музею періодично влаштовує «Музичні зустрічі», де можна почути твори Рахманінова, виступи сучасних молодих виконавців і народних артистів України.
 
Для пошуку натхнення та нових навичок проводяться майстер-класи гри на незвичних музичних інструментах, таких як дримба чи трембіта. Бажаючі підкріпити свої теоретичні знання у мистецтвознавстві охоче запрошуються на публічні лекції провідних фахівців та на кінопокази. Інколи у музеї трапляються акції проєкту «Жива шафа», який курує знаменита сучасна художниця О. Загребіна, що містить різноманітні перформанси.
 
Одним із найпопулярніших проєктів музею є «Ніч в музеї», від якого чекаєш чогось неймовірного, адже завжди робітники, організатори та ентузіасти влаштовують справжню феєрію. Чи можете ви одночасно уявити безкоштовні екскурсії персональними виставками та виставками фонду, зустрічі із заслуженими художниками, лекції, фотовиставки, театральний марафон, конкурс спонтанного малярства, музично-художній перформанс, показ кіно, дефіле, дискусії? І все це різнобарв’я під супровід класичної і сучасної музики наживо. Так, схоже на фантасмагорію, проте ні – це чудова реальність та активне мистецьке дозвілля.
 
Музей охоче надає можливість розвитку та реалізації місцевим театрам. Проєкт «Драматичний простір» запрошує до себе на покази вистав аматорські колективи, такі як студентський соціальний театр «EX LIBRIS» та молодіжний драматичний театр «АмаТеа», що збирають публіку у найбільшій та найвишуканішій виставковій Ґалаґанівській залі.
 
Зацікавити мандрівника зможе також авторський проєкт «Сад мініатюр «Сіверський дивосвіт». Його практична реалізація - виготовлення реконструйованих мініатюр з максимальною історичною достовірністю найбільш знакових пам’яток історії та архітектури Чернігівщини. Показувати цю «мініобласть» планують у саду музею з відповідним розміщенням пам'яток до карти області. Таким чином, відвідавши музей, з’являється нагода візуально ознайомитись із всією Чернігівщиною, що безумовно сприятиме розвитку туризму в регіоні та розповсюдженню знань з історії та культури нашого краю. Проте проєкт наразі знаходиться на стадії розробки. Тож поки чекаємо на його офіційне відкриття, є чудова нагода влаштувати подорож реальною Чернігівщиною та на власні очі побачити знакові об’єкти, а потім перевірити виконавців на доброчесність та точність.
 
Залученню відвідувачів музею сприяють інтерактивні екскурсії. Наприклад «Маленькі таємниці великих полотен», які дозволяють максимально зануритись в досліджувану епоху та змінити роль спостерігача на роль співучасника подій. Глядач на годину стає і візником віртуальної карети, і картографом, і експертом тематично схожих картин, і знавцем латинських афоризмів. І все це у супроводі художниці Марі Элізабет-Луїзи Віже-Лебрен, яку час від часу драматично оживлює гід.
 
Рік 2020-й показав, що час діджиталізуватися у повному обсязі. Тому працівники музею пропонують онлайн-екскурсії деякими експозиціями, що є зручним варіантом, аби завчасно познайомитись з музеєм на відстані.
 
Здавна так повелось, що кожен поважаючий себе музей має своїх постійних мешканців. Чернігівський обласний художній музей ім. Г. Ґалаґана вирішив не бути винятком, тому готуйтесь до зустрічі з місцевою красунею – «черепашковою» кицькою Муською, яка є першочерговою відвідувачкою усіх музейних заходів.

Вираз про те, що зовнішність є оманливою, стовідсотково характеризує потужний культурний осередок міста Чернігова. Коли ти, сміливий мандрівник північних просторів, дістанешся пункту призначення, є вірогідність переляку. І це закономірно. Але порівняємо музей з цукеркою, бо мистецтво – ще той смаколик. Звичайно, блискучий яскравий фантик виглядає більш привабливо, але чи смачно буде ним поласувати? Навряд чи. Тому, не слід лякатись звичайності будівлі музею, бо всі ми знаємо, що найцікавіше – всередині. І лише ти сам здатен відчинити двері до прихованого та захоплюючого.
 
Де знаходиться?
м. Чернігів, вул. Музейна, 6 (територія Валу)
 
Як дістатися?
- автомобілем після в’їзду до міста у напрямку вул. Преображенська – вул. Музейна – паркінг;
- піший маршрут, бо музей знаходиться на задній території Дитинцю, куди в’їзд автотранспорту заборонений.
 
Автор: Лада Каранда
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (0)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support