








Історія останнього гетьмана
Максим Залізняк - останній гетьман обраний козацькою радою за всіма козацькими звичаями. Після козацького повстання його було обрано гетьманом та проголошено про відновлення Гетьманської України - держави, яку створив Богдан Хмельницький.
Максим Залізняк - останній гетьман обраний козацькою радою за всіма козацькими звичаями. Після козацького повстання його було обрано гетьманом та проголошено про відновлення Гетьманської України - держави, яку створив Богдан Хмельницький.
Незважаючи на завзяття воїнів, повстання було жорстоко придушене. Надвірні козаки Правобережної частини України судилися за польськими законами. Близько 1500 козаків було засуджено до страти та тортур: саджання на палю, четвертування та знакування (відтинання однієї кінцівки та зсилка на важкі роботи до інших польських міст). Лідера Правобережної України Івана Гонту було засуджено до 14 днів катувань, щоб місцеві жителі мали можливість подивитися на його катування. Після 4-го дня він продовжував триматися занадто мужньо, а інколи навіть сміявся у відповідь полякам, тож місцевий суддя вирішив, що така поведінка може надихнути місцеве населення та наказав його четвертувати, а частини тіла козака розвісити на палях по місцевих селах.
Запорізькі ж козаки були запрошені російськими військами до спільної боротьби проти польських конфедератів. Однак, росіяни ошукали запорожців і під виглядом спільної зустрічі захопили у полон козацьких старшин, а більшість армії була оточена з усіх сторін та розстріляна. Деяким запорожцям вдалося вижити, а натомість росіяни таврували їх і відправляли на каторгу. Серед таких був і Максим Залізняк, його теж було засуджено до каторги, але звідти він втікав, навіть двічі. Відомо, що він брав участь у російському повстанні під проводом Омеляна Пугачова. Після того повстання, слід Максима Залізняка губиться. Де поховано відомого козака ніхто не знає й понині.
Після цього, місцева влада всіляко намагалася знищити пам’ять про Залізняка, навіть було заборонено давати дітям ім’я Максим. Від місцевих відомо, що Максим любив відпочивати на цьому хуторі під родиною із велетнів дубів, тому одному з дерев дали ім’я “дуб Максима Залізняка”. Таким чином, вшанували пам’ять про козака на багато років.
Цікаві факти
Висота дуба - 30 м, стовбур в обхваті 9,1 м, а вік близько 1100 років. Грім ударяв у дерево 6 разів, що відобразилося на стовбурі. Більше того, всі роботи, які проводяться з цим деревом для його підтримки, виконуються під наглядом науковців. Навколо дуба було створено огорожу та подачу води. Оскільки, дуб в українців постійно символізується з різноманітними ритуалами, то є розповіді, коли цей дуб був у вільному доступі, всі місцеві жителі постійно притулялися до нього.
Як дістатися:
На авто:
- з м. Черкаси: необхідно рухатися автошляхом Р10, за селом Худоліївка повернути ліворуч, на дорогу місцевого значення Т2402, яка сполучає Чигирин, Суботів та Кам’янку Черкаської області. Минувши Мотронинський монастир повернути ліворуч, в бік хутора Буда.
- з м. Кропивницький: Їхати автошляхом Н14 на північ у бік Олександрівки, повернути на Н01 на Кам’янку, далі на дорогу місцевого значення Т2402. Потім повернути праворуч, в бік хутора Буда, і проїхати ще 4 кілометри.
Цікаві місця цього регіону (0)
JoomShopping Download & Support