Буддійський храм, НЛО, залишки стародавніх міст, мальовнича природа і не тільки - ніхто з харків'ян не відвідав всі ці об'єкти.

Якщо спитати пересічного харків'янина про цікаві місця першої столиці, то скоріш за все ви почуєте про площу Свободи, парк Горького, Саржин яр та ще декілька популярних об'єктів в центрі. Але якщо ви бачили всі ці стандартні пам'ятки, то вам закортить відвідати щось нове та унікальне, особливо, якщо попереду вихідні і хочеться провести їх цікаво (та зробити нових фотографій для Instagram)


Тож #FINDWAY підготував для Вас список з топ 10 цікавих та маловідомих об'єктів Харкова - спробуйте відвідати їх всі 😏

Головний плац покинутого училища

Воєнвед 

Про Вище Військове Авіаційне училище пілотів ім. С.І. Грицевца, що раніше діяло в Рогані, нині нагадує лише пам'ятник літаку, що самотньо стоїть біля головного в'їзду на територію «Воєнвед».

Цей покинутий об'єкт, наче готовий для зйомок фільму про постапокаліпсис, хоча це було одне з кращих льотних училищ СРСР, де навчалися 293 майбутніх Героїв Радянського союзу та 15 майбутніх космонавтів (у тому числі Олексій Леонов, який першим вийшов у відкритий космос).

Детальніше про місце та як дістатись: https://find-way.com.ua/oblast/kharkivska/kharkiv/pokynute-aviatsiinomu-uchylyshchi-im-s-i-hrytsevtsa-rohan-voienved

Краєвид на річку Уди з археологічної пам'ятки

Донецьке городище 

Вперше стародавнє місто Донець згадується в Іпатіївському літописі 1185 у зв'язку з розповіддю про невдалий похід новгород-сіверського князя Ігоря Святославовича проти половців. Русичі зазнали поразки, тож князь Ігор, його брат і син потрапили в полон. Втікши, князь 11 днів спочатку на коні, потім пішки діставався від половецьких веж до давньоруського міста Донця. Згадується це місто і в «Слові о полку Ігоревім».

На сьогодні, Донецьке городище виглядає як багатошарова археологічна пам'ятка, яка складається з дитинця і посаду, розташованого на високому мисі правого берега річки Уди. У відкладах культурного шару Донецького городища було виявлено безліч археологічних матеріалів бронзової, ранньої залізної, ранньослов'янської та давньоруської доби, тож незаконне здійснення розкопок карається законом.

У 1954 році частина посаду була віддана під забудову, в наш час там розташовується дачний кооператив «Коксівник» і частина житлової забудови селища Перемога Жовтневого району міста Харкова. А для поціновувачів культурних традицій, буде цікавим фестиваль вшанування предків, який щорічно 16 вересня відбувається в селищі. Якщо ж ви приїхали для того, щоб насолодитися дивовижним краєвидом та водночас пройтися шляхом історії, вам це обов'язково вдасться. Можливо, саме таке поєднання підштовхне вас до креативних вчинків та життєвих змін.


Детальніше про місце та як дістатись: https://find-way.com.ua/oblast/kharkivska/kharkiv/donetske-horodyshche-kharkiv

Фото озера з літаку при посадці у Харківський аеропорт

 Основ'янське озеро

Одна із водних артерій Харківщини - річка Уди, а її лівою притокою є Основ'янське озеро. Виглядає озеро досить колоритно, враховуючи той факт, що знаходиться в межах міста мільйонника. Така собі міська оаза, посеред якої добре відпочивати в будь-яку пору року, а особливо влітку. Вся справа в тому, що на базі Основ'янського озера заснований «Основ'янський гідропарк», який являє собою намиту земснарядом піщану косу. Саме коса є місцем відпочинку харків'ян, з безліччю кафе та затишних місцин для влаштування пікніків.

Радує око й багата флора та фауна озера. Знайте, що на вас там завжди чекатимуть пернаті мешканці водойми. Хто-хто, а лебеді, качки та чайки там дуже дружелюбні.

Водночас, зовсім не радує безвідповідальне ставлення до природи відпочивальників та рибалок, які залишають багато сміття після веселих «посиденьок». Тож не забувайте, що після гарного відпочинку варто прибрати після себе, бо в сміття ніг немає, а в людини все ж таки повинна бути совість.

Детальніше про місце та як дістатись: https://find-way.com.ua/oblast/kharkivska/kharkiv/ozero-osnova-komsomolske-ozero-kharkiv

Меморіал Голокосту «Дробицький Яр» 

На жаль, в Харкові багато місць, які асоціюються з жахливими подіями. Попри все, наш обов'язок – не забувати про історію, навіть, якщо вона перенасичена жахом. Одним із таких є Дробицький Яр - місце масових розстрілів цивільного населення, що здійснювалося німецькою армією у 1941-1942 роках.

За даними Державного архіву Харківської області в цьому місці було розстріляно близько 16-20 тисяч осіб. Окрім єврейського населення розстрілювали ромів, полонених червоноармійців та психічно хворих людей.

Після війни трагедія Дробицького Яру почала забуватися. Лише 23 жовтня 1992 Харківська міськрада прийняла рішення про будівництво меморіалу на місці трагедії. Авторами меморіального комплексу стали О.Лейбфрейд і В. Савенков.

13 грудня 2002 року відбулося відкриття першої черги меморіалу, а саме пам'ятного знаку — менори, алеї, пам'ятника-монументу та автодороги до меморіального комплексу. Друга черга меморіалу - траурний зал з Чашею скорботи, в якому на планшетах білого мармуру увічнені тисячі імен жертв трагедії, відкрилася 22 серпня 2005 року.

Детальніше про місце та як дістатись: https://find-way.com.ua/oblast/kharkivska/kharkiv/memorial-drobytskyi-yar

Старовинний паротяг

Музей-ресторан Південної залізниці

У Харкові є чудовий музей історії та залізничної техніки Південної залізниці, який обов'язково треба відвідати кожному, бо там її минуле і сьогодення, а майбутнє буде творитися завтра.

Експозиція музею нараховує понад 1000 унікальних об'єктів, які розміщені в трьох залах та відкритому майданчику раритетної техніки. "Зелений зал" представляє дореволюційний період. «Червоний зал» перенесе вас у радянську добу. «Синій зал» відобразить період незалежної України. На відкритому майданчику розміщено паровози, тепловози, електровози, товарний вагон та іншу раритетну техніку.

Після музею не забудьте завітати до невеличкого кафе, яке знаходиться поруч, щоб випити кави або чаю, які вам принесе не офіціант, а привезе...маленький потяг. Так-так...в центрі кафетерію є реконструкція залізниці… Але то вже інша історія...

Детальніше про місце та як дістатись: https://find-way.com.ua/oblast/kharkivska/kharkiv/kharkivskyi-muzei-istorii-pivdennoi-zaliznytsi

 Докучаївський дендропарк

 Від'їхати від міста на декілька кілометрів і відразу опинитися серед унікальних карельської берези, модрини, ягідного тису, гінкго дволопатевого та ще 900 видів і сортів рідкісних деревних рослин з усіх куточків світу. Не вірите в такі метаморфози? Тоді хутко збирайте речі і гайда в Докучаївський дендропарк

Багатством своєї флори парк зобов'язаний небайдужим викладачам та студентам сільгоспінституту, а нині Харківського національного аграрного університету імені В. В. Докучаєва, які в 1972 році висадили перші дерева. В пам'ять про засновників створено головну алею – «Алею вчених», яка є основою дендропарку.

На площі у 23,2 га також розміщені розарій, декоративний ставок, розсадник рідкісних рослин. А доповнюють унікальність дендропарку колекційні ділянки сосен та дубів різних видів, знаходячись серед яких можна забути про час, бо головною в цьому місці є тільки природа.

Детальніше про місце та як дістатись: https://find-way.com.ua/oblast/kharkivska/kharkiv/dendrolohichnyi-park-dokuchaieva-kharkiv

Буддійський храм 

Всім добре відомо, що в Харкові знаходиться численна в'єтнамська діаспора. Але багато хто не знає, що в місті побудований найбільший в Європі в'єтнамський буддійський храм Чук Лам, що в перекладі означає «Бамбуковий ліс».

Прогулюючись по вулиці Киргизькій, ви легко можете опинитися в куточку автентичної Азії. І, звісно ж, будете приємно вражені, коли побачите перед собою білосніжну пагоду висотою 35 м, яка є окрасою храмового комплексу площею 1 га.

Проникнути в середину вважається великим успіхом, бо в'єтнамці, в переважній більшості, закриті до спілкування. Однак, варто спробувати, а якщо не вдасться, не треба засмучуватися, адже Чук Лам відкриває свої двері для всіх бажаючих під час проведення свята, присвяченого пам'яті предків, яке відзначають 15 серпня.

Детальніше про місце та як дістатись: https://find-way.com.ua/oblast/kharkivska/kharkiv/buddiiskyi-khram-chuk-lam-kharkiv

Спуск ХАІ 

Сумуєте за горами? А може просто обожнюєте екстрим та висоту? Тоді вам варто завітати до гірськолижного комплексу ХАІ «Шишківські схили», створеного в 1982 році. Комплекс площею 6,5 га відкритий для відвідувачів в будь-яку пору року.

Взимку, багато харків'ян приїздять сюди, щоб підвищити життєвий запал катанням на лижах та сноубордах. Гірськолижні траси, які проходять по лісистій місцевості дуже цьому сприяють. Також на схилах встановлено 3 підйомники.

Для навчання навичкам скелелазіння та альпінізму як для дітей, так і дорослих працює найвищий в Харкові скеледром. Його висота – 15 м з нависанням до 6 м. Навіть, якщо ви новачок, не впадайте у відчай, адже завжди знайдуться досвідчені тренери, які підтримають та навчать першоосновам. А там, дивіться, й 15 метрову вершину підкорите, чом би й не спробувати?!

Детальніше про місце та як дістатись: https://find-way.com.ua/oblast/kharkivska/kharkiv/ohliadovyi-maidanchyk-ta-hirskolyzhnyi-kompleks-khai-kharkiv

Експонат прибульця у Харківському музеї космонавтики

Музей Космології та Уфології (НЛО) 

Багато чого вже чули ми з вами про космос та одну з найбільш його цікавих тем – позаземні цивілізації, але на власні очі побачити унікальні артефакти та не менш цікаві історії – справа не з простих. Від складнощів вирішили відійти в 2008 році, коли на базі Харківського планетарію відкрили Музей космонавтики та уфології.

У музеї ви отримаєте відчуття і пізнання від стародавнього світу (древні знання Греції і Єгипту), крізь середні століття (макети перших телескопів Галілея) до сьогодення (телескопи Хаббла, Кеплера). Закінчується все життям на інших планетах інопланетними цивілізаціями. Моделі космічних кораблів, кораблі-носії, скульптури жителів іноземних цивілізацій, фотографії НЛО, фігури прибульців, моделі літаючих тарілок та навіть сучасні розповіді контактерів про зустріч із представниками інших цивілізацій - найкраще тому підтвердження.

Сподіватимемося, що під час відвідин головна ідея музею - показати експозицію як історію розвитку людства буде реалізована, а якщо ні, то космічні враження гарантовані.

Детальніше про місце та як дістатись: https://find-way.com.ua/oblast/kharkivska/kharkiv/muzei-kosmonavtyky-i-ufolohii-kharkiv

Німецький хрест на кладовище

 Німецький цвинтар

Завжди цікавою є історія місць проживання людей, але не менш інтригують відомості про місця поховань. В Харкові багато цвинтарів, як і таємниць та фактів, пов'язаних з ними. Місцем із непересічною історією є й Німецький військовий цвинтар, розташований на території Харківського міського кладовища № 17.

Цвинтар відновили в 1998 році. На сьогодні, це місце поховання для близько 50000 тисяч німецьких солдатів та офіцерів, що загинули на теренах Східної України в 1941-1943 роках. Найвидатнішою особистістю з похованих на цвинтарі є командуючий 6-ю танковою дивізією генерал-лейтенант фон Гюнерсдорф.

Відчуття, коли проходиш повз кам'яні хрести, звісно, не найкращі, але усвідомлення того, що цвинтар є історією міста дуже важливе. Як і розуміння того, що пам'ять про людину – один із проявів альтруїзму, особливо, коли ми говоримо про війни.

Детальніше про місце та як дістатись: https://find-way.com.ua/oblast/kharkivska/kharkiv/nimetskyi-tsvyntar-kladovyshche-17-kharkiv

Автор: Альона Руденко