Національний природний парк «Гомільшанські ліси» Національний природний парк «Гомільшанські ліси» Національний природний парк «Гомільшанські ліси» Національний природний парк «Гомільшанські ліси» Національний природний парк «Гомільшанські ліси» Національний природний парк «Гомільшанські ліси» Національний природний парк «Гомільшанські ліси» Національний природний парк «Гомільшанські ліси» Національний природний парк «Гомільшанські ліси» Національний природний парк «Гомільшанські ліси» Національний природний парк «Гомільшанські ліси» Національний природний парк «Гомільшанські ліси» Національний природний парк «Гомільшанські ліси» Національний природний парк «Гомільшанські ліси» Національний природний парк «Гомільшанські ліси» Національний природний парк «Гомільшанські ліси» Національний природний парк «Гомільшанські ліси» Національний природний парк «Гомільшанські ліси» Національний природний парк «Гомільшанські ліси» Національний природний парк «Гомільшанські ліси»

Національний парк «Гомільшанські ліси» був заснований у 2004 році. Парк розташовано у долині річок Сіверський Донець та Гомільша, на відстані 45 км від міста Харкова. Загальна площа 14314,8 га, із них у постійному користуванні парку находиться 3377,3 га.

На унікальність тутешніх ландшафтів звернули увагу ще у часи Петра І. На початку 18-го ст. був підписаний указ, про затвердження «Заповідного корабельного гаю». Починаючи з 1914 року, вчені Харківського університету на чолі з професором В. М. Арнольді пропонували надати цій території заповідний статус, оскільки вона являє собою цінний резерват рідкісних, реліктових та ендемічних видів рослин та тварин. Відомо, що на початку XX століття була заповідана частина вікового лісу, яка межує з ділянкою, відведеною для Донецької біологічної станції.

У 1970-х роках тут була заснована «Гомільшанська лісова дача», поряд з якою почали появлятися бази відпочинку. На базі саме «лісової дачі» і було створено національний парк. Головною метою створення парку було збереження, відтворення та раціонального використання типових і унікальних лісостепових природних комплексів долини р. Сіверський Донець.

Зараз в національному парку можна зустріти 138 видів рідкісних рослин и 132 видів зникаючих тварин. Серед тваринних реліктів можна виділити різнобарвну ящірку, яка мешкала на планеті ще у часі льодовикового періоду.

Серед рослинних реліктів – високі ялини. Ділянку, на який вони ростуть прозвали «філіалом сибірської тайги». Крім того, до наших часів збереглися біля 500 га 150-річної діброви, в якому зустрічаються, також, 300-400-річні дерева і навіть є дуб, якому майже 600 років – найстаріший дуб на території України.
Унікальні «Гомільшнаські ліси» і з точки зору археології. На території парка збереглися поселення бронзової епохи, городища скіфів, аланів та стародавніх слов’ян. Тільки одних курганів в «Гомільшанськіх лісах» налічується близько тисячі.  Велику історичну цінність має Великогомільшанське городище, обнесене земляним валом з курганним могильником (більш тисячі курганів та інших пам'яток скіфського часу VI–III ст. до н. е.) та Сухогомільшанський археологічний комплекс з середньовічними оборонними стінами, оселями, поховальними спорудами VIII–X ст., залишки яких збереглися до наших часів.

До сьогоднішнього дня збереглися також і залишки Свято-Миколаївського монастиря, заснованого у 1648 році запорізькими козаками, який був останнім осередком волелюбного козацтва в Україні.

Автор тексту: Влад Трюхан

Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (2)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support