Музей судноплавства Чайка, Хортиця

12992

Координати: 47.8000182, 35.134685
Тип місця: Музеї
Вхід: Платний
Парковка: Облаштована
Доступність для людей з вадами руху: Так
Цікавість: Середня
Музей судноплавства Чайка, Хортиця Музей судноплавства Чайка, Хортиця Музей судноплавства Чайка, Хортиця Музей судноплавства Чайка, Хортиця Музей судноплавства Чайка, Хортиця Музей судноплавства Чайка, Хортиця Музей судноплавства Чайка, Хортиця Музей судноплавства Чайка, Хортиця Музей судноплавства Чайка, Хортиця Музей судноплавства Чайка, Хортиця

Музей судноплавства існував і раніше в неофіційному форматі: ще з 1999 року, коли повністю була підготовлена ​​чайка, як її називають у народі. Розташований музей між мостами Преображенського і новими. В якості експонатів музею вже готові чотири судна. Чайка або «новоманірний козачий човен» вже представлена ​​до огляду туристам, зараз вона розташована в заповіднику «Хортиця». Це не муляж козацького судна, а відреставрований екземпляр, який майже 15 років тому був піднятий з дна Дніпра. Знайшли його на дні річки біля острова Хортиця. Лише 10% всіх деталей і елементів човна встановлені інженерами, решта - «рідні».

Козацька чайка - це бойове судно, на борту якого могло поміститися 50 воїнів, а для морського бою було встановлено 4 гармати. Замислювалася вона як універсальний засіб пересування, могла ходити і під вітрилами, і на веслах. Найбільшу роботу довелося виконати праворуч: правий борт доповіли дошками. Підстава судна - великий зігнутий брус - зберігся досить добре. Він вимагав педантичного догляду з урахуванням того, що чайка пролежала на дні близько двох сотень років: більше 10 років працювали над відновленням деревини. Корпус човна обробляли хімічними засобами, зокрема парафіном, щоб надати йому первісний вигляд.

Зараз чайка - єдиний повністю відреставрований експонат музею, але будуть підготовлені ще 3. Другим експонатом стане бригантина початку XVIII століття, яких було всього 20 у складі Дніпровської гребний флотилії, а будували човен майстри-запорожці.

Судно було піднято з дна річки в 2004 році, але вціліло воно не так добре, як чайка: від нього залишилося близько 60%. Знайшли бригантину неподалік від місця знахідки першого експоната - чайки. Зараз триває реставрація корпусу, протягом двох років планується її закінчити. З огляду на те, що судно було практично повністю закопано в піску, воно збереглося досить добре. По місткості та бойового оснащення, як і за розмірами, бригантина аналогічна чайці: все ті ж 17 з невеликим метрів довжини, 50 осіб на борту і 4 гармати.

Третій експонат - байдак - був піднятий з дна Десни на території Київської області три роки тому, в 2010 році. Дві сотні років тому він використовувався як порома для переправи вантажу з одного берега річки на інший або вздовж течії. Знайшло човен місцеве населення в хорошому стані, вона навіть сама трималася на воді. Тобто реконструкція носить косметичний характер без відновлення конструкції судна. Байдак молодий в порівнянні з двома попередніми експонатами, йому трохи більше 100 років.

Ще на прикметі у засновників музею є човен-однодеревка і дощаник, які їм подарували місцеві жителі. Вони доповнять загальну картину збережених плавальних засобів ручної роботи наших предків. В Україні подібного запорізькому музею не існує, йому ж можуть позаздрити і європейські. Музей судноплавства не тільки радує історично значущими і добре збереженими експонатами, а й досить ефективно їх відновлює.

Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (3)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support