Покинута Обсерваторія «Білий слон», Піп Іван Чорногірський Покинута Обсерваторія «Білий слон», Піп Іван Чорногірський Покинута Обсерваторія «Білий слон», Піп Іван Чорногірський Покинута Обсерваторія «Білий слон», Піп Іван Чорногірський Покинута Обсерваторія «Білий слон», Піп Іван Чорногірський Покинута Обсерваторія «Білий слон», Піп Іван Чорногірський Покинута Обсерваторія «Білий слон», Піп Іван Чорногірський Покинута Обсерваторія «Білий слон», Піп Іван Чорногірський Покинута Обсерваторія «Білий слон», Піп Іван Чорногірський Покинута Обсерваторія «Білий слон», Піп Іван Чорногірський Покинута Обсерваторія «Білий слон», Піп Іван Чорногірський
«Білий слон» на «Чорній горі». Красиво звучить і дійсно існує. Чорна гора – інша назва третьої за висотою вершини Карпат - Піп-Іван, що ще в давні часи вважалася священною у гуцулів. А «Білим слоном» величають обсерваторію, розташовану на вершині. Це найвище розташована будівля в Україні, у якій жили люди на постійній основі (2022 м).

На будівництво обсерваторії пішло кілька років. Досі захоплюються роботою, яку довелося здійснити майстрам. Адже всі матеріали заносили на гору власними силами, іноді долаючи відстані близько 70 км (від найближчого залізничного пункту). А об’єми сировини були величезні (одні лише деталі купола складали 33 велетенські ящики, деякі вагою до тони). Обсерваторія підпорядковувалася Національним університетам Варшави і будувалася за участі Ліги протиповітряної оборони Польщі. Зважаючи на ці обставини, навколо «Білого слона» почали з’являтися легенди про те, що насправді там не обсерваторія, а секретне летовище, а в підвалах ховають військову техніку. Та все це лише фантазії.
Улітку 1938 «Астрономічно-метеорологічну обсерваторію імені маршала Юзефа Пілсудського Ліги протиповітряної оборони Польщі» з почестями запустили в роботу. У будівлі обладнали готель, конференц-залу, їдальню, господарські приміщення та всю необхідну інфраструктуру, щоб самостійно забезпечувати життєдіяльність (акумуляторну, котельню, систему електронасосів і центрального водяного опалення). Сама обсерваторія знаходилась в окремій вежі-ротонді під тим самим велетенським куполом. Над метеорологічною частиною розташовувався оглядовий майданчик.
У свій час обсерваторія була серед найбільш значимих у світі (займала 2 місце після французької в Європі). Вона проіснувала всього 2 роки, але за цей час вчені змогли отримати значний об’єм даних про зорі, комети і планети завдяки унікальному астрографу з 33-сантиметровим об'єктивом, привезеному аж з Шотландії. Потрапити на територію можна було лише маючи спеціальну перепустку видану Варшавським метеорологічним інститутом.
 
Астрономічні і метеорологічні дослідження протягом функціонування станції проводилися безперервно. У будівлі постійно знаходилися науковці, польські прикордонники та директор станції з родиною.

З 1941 року обсерваторію окупували мадярські військові, а через 3 роки почався 70-річний період запустіння «Білого слона». Цікавість до обсерваторії почали проявляти лише в 2012 році і то з польського боку. Їхнє Міністерство культури в партнерстві з Прикарпатським національним університетом імені Стефаника виділило значну суму на реконструкцію будівлі. Планується, що окрім наукових, вона виконуватиме функції готелю та міжнародного тренувального центру гірських рятувальників. Ще кілька років тому «Білий слон» був популярним місцем ночівлі для туристів, які підкорювали Піп-Іван. Зараз же там проводять відновлювальні роботи і вже працює рятувально-пошуковий пункт.

Як доїхати !?
Дістатися до обсерваторії найзручніше з Дземброні – найвисокогірнішого села в Україні через гору Вухатий камінь або Смотрич. Туди ходить автобус з Верховини кілька разів на день, якщо не потрапляєте на нього, можна години за 2,5 дійти пішки від Красника до Дземброні. Також до гори Піп-Іван Чорногірський можна дійти з КПП Шибене через озеро Марічейка.
 
Координати: 48.047046, 24.6271849
 
Автор: Ірина Макуха
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (1)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support