Садиба князя Святополк-Мирського, Люботин Садиба князя Святополк-Мирського, Люботин Садиба князя Святополк-Мирського, Люботин Садиба князя Святополк-Мирського, Люботин Садиба князя Святополк-Мирського, Люботин Садиба князя Святополк-Мирського, Люботин Садиба князя Святополк-Мирського, Люботин Садиба князя Святополк-Мирського, Люботин Садиба князя Святополк-Мирського, Люботин Садиба князя Святополк-Мирського, Люботин Садиба князя Святополк-Мирського, Люботин Садиба князя Святополк-Мирського, Люботин Садиба князя Святополк-Мирського, Люботин Садиба князя Святополк-Мирського, Люботин Садиба князя Святополк-Мирського, Люботин
Садиби, садиби...Вони наче німі свідки минулого, їх стіни бачили багато речей та чули чимало таємниць, але це так і залишиться таємницею навіть тодi, коли впаде останній камінь з їх будівлі…
- Сумно?
- Звісно!

Бо з кожним роком таких садиб стає дедалі менше і менше. Тому не гаємо часу та вирушаємо до однієї з таких садиб, яка розташована у місті Люботин в районі Гиївки.

1821 рік — харківський письменник байкар Василій Маслович отримує у спадок садибу у Гіївці. Разом зі своїм сином він розширує територію садиби та розбудовує її. Тож мабуть більш достовірніше було б називати цю садибу садибою Масловичей, але в історію вона ввійшла саме як садиба Святополк-Мирских.

Через 60 років садиба була продана Масловичами, тому що вони були не в змозі більше її утримувати через брак коштів, а самі переїхали у власний будинок до Харкова і новим володарем садиби у 1881 році стає князь Дмитро Іванович Святополк-Мирський. В цей період він виконував обов'язки командуючого військами Харківського військового округу та тимчасового харківського генерал-губернатора. В 1899 році князь помирає, його поховання відбувається поряд з садибою, на території Миколаївської церкви і спадкоємцем стає його син, Петро Дмитрійович Святополк-Мирский. Він же буде і останнім власником маєтку.

Історії відомо багато фактів з життя молодого князя та багато написано про його заслуги, але зараз не про це йде мова. Отже, сама садиба являла собою комплекс із чотирьох складових, а саме — палац, ротонда, пруд та храм. Будівля садиби виконана у романтичному стилі та поєднує у собі окремі елементи готики та класицизму. Якщо йти від палацу вниз по липовій алеї, то потрапляєш до ротонди, а далі до мальовничого пруду, а потім через міст можна було потрапити на той берег, до храму.
 
В 1917 році садиба була націоналізована, в ній розташовувався дитячий будинок, а згодом інтернат для дітей-сиріт.

У серпні 2015 року вже на той момент нежитлова садиба сильно постраждала під час пожежі і її відновленням більше ніхто не займається.  Наразі від садиби залишилися руїни палацу, ротонда повністю зруйнована (залишились фрагменти фасаду), міст також не зберігся до наших днів. Лише залишилась відреставрована церква Святого Миколая, яка за часів Святополк-Мирских носила назву Миколаївської.

Як дістатись:
-Громадським транспортом з Харкова (ст.м «Холодна Гора», автобусом No1502 до кінцевої зупинки, маршрут курсує з 6.00 з інтервалом руху 30-60 хвилин), а потім до Гиївки пішки. - Приміською електричкою Харків-Пас. - Огульці Харків-Пас. - Люботин, Харків-Левада-Мерчик, Харків-Левада-Люботин, Харків-Балашівський -Огульці, Харків-Балашівський -Мерчик, Харків-Балашівський -Люботин згідно із залізничним розкладом, а далі пішки до Гиївки.
 
Автор: Наталя Грибан
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (6)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support