Ліпецьки печери, Ліпци Ліпецьки печери, Ліпци Ліпецьки печери, Ліпци Ліпецьки печери, Ліпци Ліпецьки печери, Ліпци Ліпецьки печери, Ліпци Ліпецьки печери, Ліпци Ліпецьки печери, Ліпци Ліпецьки печери, Ліпци Ліпецьки печери, Ліпци Ліпецьки печери, Ліпци Ліпецьки печери, Ліпци Ліпецьки печери, Ліпци
! Відвідування печер в холодну пору року заборонено. В них зимують три вида кажанів, два з яких занесено до Міжнародної Червоної Книги. Якщо розбудити їх взимку - кажани загинуть через відсутність їжі! Цінуйте нашу природу!
 
В Харківській області немає карстових ґрунтів, тому всі печерні об'єкти тут - рукотворні. Найвідоміші, найбільші та найзручніше розташовані з них - печери коло села Липці.
 
Походження
 
Липцевські печери насправді - старовинні кам'яні кар'єри. Тут у ХVІІІ–ХІХ сторіччах, за часів Єкатерини Другої, видобували піщаник. За словами місцевих, тоді каменоломні були набагато крупніші. Входи були з обох боків балки, а висота сводів - заввишки з дорослу людину. Після Другої Світової Війни місцеві знайшли ящик гранат, що збереглися з часів ведення бойових дій та підірвали частину входів до печер. Існує легенда, що це сталося після того, як в печерах заблукала людина (найбільш вірогідно - дитина).
Ґрунт в каменоломнях дуже м'який, а їх своди не укріплено. Тому висота ходів поступово зменшується, а багато з переходів між кімнатами вже засипано. Зараз придатний для відвідування стан печер підтримується виключно завдяки зусиллям ентузіастів - спелеологів, краєзнавців, туристів, біологів.
 
Що ви знайдете на місці:
 
Вірогідно, за часів активного видобутку піщаника печери уявляли з себе єдину систему камер однакової висоти. Зараз через нерівномірне осідання ґрунту частину переходів між камерами засипало, а частина підтримується спелеологами в мінімально прохідному стані. Всього відомо 5 окремих входів до печер:
Липці-1: загальна площа 886 кв.м., довжина ходів - 380 м. Ця печера має складну систему ходів з просторими кімнатами, що з'єднані вузькими лазами.
Липці-2: найдовша печера - загальна довжина галерей 650 м. Це найбільша підземна порожнина Харківської області. У віддалених від входу залах з часів активного видобутку каміння ще збереглися сліди інструментів. Між першою та другою печерами є вузький лаз-"шкуродер".
Липці 3 та 4 - два входи до однієї деревоподібної системи ходів загальною довжиною 450 м. Відстань між входами приблизно 30 метрів.
Липці-5 складно назвати повноцінною печерою, це тупіковий хід довжиною близько 5 м. Невідомо чи це була спроба видобутку, яку потім закинули, чи це один з тих ходів, що було винищено вибухами згідно з розповідями місцевих.
 
Станом на 2018 рік доступні три входи у ліпцивські печери:
1. 50.2049964, 36.3824755
2. 50.2040487, 36.3794258
3. 50.20331, 36.37784
 
Кажани
Липцевські печери мають дуже стабільний мікроклімат - температура у будь-яку пору року коливається між 11 та 13 градусами Цельсію, постійна висока вологість, немає протягів. Тому печери - ідеальне місце для зимування кажанів. Влітку вони також відвідують печери - аби поспати вдень.
Регулярним вивченням рукокрилих займаються студенти та вчені ХНУ ім. Каразіна, волонтери та юні ентузиасти з Харківського Зоопарку.
За їх підрахунками в системі печер зимує приблизно 1000 особин кажанів трьох видів: ночниці водяні, ночниці прудові та ушани бурі. Останні два види занесено до Червоної Книги.
Кажани влаштовуються на зимівлю наприкінці літа, але у вересні зазвичай продовжують активно літати та полювати. В період з жовтня по травень вони впадають у глибоку сплячку - гібернацію, під час якої серцебиття та дихання дуже сильно уповільнюється, а зібрані влітку запаси енергії розтрачаються дуже економно. Це дозволяє кажанам пережити голодний зимовий період. Розбужений під час гібернації кажан не може знайти достатньо комах для підтримки життєдіяльності та гине від голоду або змерзає до смерті якщо вилітає з печери.
Будь ласка, пам'ятайте, що кажани знищують величезну кількість комах-шкідників та просто неприємних створінь як то комарів. Вони не є небезпечними для людини, їдять лише комах, а зменшення їх кількості принесе значну шкоду сільському господарству.
 
Як доїхати!?
 
На авто:
З Харкова: на північ по вул. Сумській та далі по Білгородському шосе, на великій розвʼязці повернути направо та їхати окружною трасою до поворота на Липці (перший поворот праворуч після річки Харків, навпроти великого напису "Харків", є вказівник), далі на північ до Липців. В Липцях орієнтуйтесь на координати зі статті.
З інших міст: до Харкова, потім не заїжджаючи до міста окружною на північ до поворота на Липці та далі прямо до села.
 
На громадському транспорті:
На метро до станції Героїв Праці. На станції на вихід назад за ходом руху потягу, наліво, потім направо. Далі прямо до кінця ринку, там наліво - до автостанції. З неї автобусом № 659 Харків-Липці до зупинки Липці-Центр. Час в дорозі приблизно 40 хвилин. Там бажано скористатися навігатором або запитати у місцевих - вхід до печер знаходиться в балці та до нього треба вийти дуже точно.
Входи дуже вузькі, схожі на велику нору. Дертися до печер доведеться поповзом. Але внутрішні приміщення досить просторі. Для їх відвідування найкраще приєднатися до групи туристів або спелеологів, система підземних ходів досить заплутана, там легко заблукати. Також бажано мати брудний або захисний одяг, який повністю закриває руки та ноги - в печерах прохолодно, а лази вузькі, ви точно забруднитесь. Обов'язково візьміть з собою ліхтар та компас для навігації всередині печер. А ще краще - взяти досвідченого спелеолога :)
 
Автор: Анна Чернишова
Залишити відгук
Ім`я
E-mail
Текст коментаря
Оцінка для продукту
CAPTCHA *
Цікаві місця цього регіону (3)
Copyright MAXXmarketing GmbH
JoomShopping Download & Support